Za 38 minut byla z kurtu. Nejrychlejší zápas, co jsem kdy hrála, smála se Vondroušová

- Jiří Vachtl

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE: Markéta Vondroušová zvládla premiéru v kvalifikaci grandslamu na jedničku. Argentinku Nadiu Podoroskou vyprovodila v prvním kole kvalifikace Roland Garros z kurtu za pouhých 38 minut výsledkem 6:0, 6:1. Po utkání Tenisovému světu přiznala, že to byl asi nejrychlejší zápas, jaký kdy hrála.

Sedmnáctletá tenistka dorazila do Paříže jako čerstvá vítězka turnaje ITF v Trnavě s dotací 100 tisíc dolarů. Díky tomuto triumfu se poprvé v kariéře posunula do první světové stovky, konkrétně na 94. příčku. Nasazená dvojka pařížské kvalifikace měla drtivý nástup do utkání a již po 17 minutách nadělila své argentinské soupeřce kanára. Na úvod druhé sady se Podoroská vzepjala a dostala se do vedení 1:0 a 30:0. To však bylo všechno. Vondroušová získala šest her v řadě a utkání ukončila.

Vyhrála jste 6:0, 6:1. Vstup do turnaje tedy byl podle představ?
Tak určitě! Soupeřku jsem vůbec neznala, takže jsem nevěděla, co bude hrát. Ale myslím si, že jsem hrála hodně dobře a nedala jsem ji moc šanci. Jsem spokojená. (úsměv)

Celé utkání trvalo jen 38 minut. Sehrála jste někdy kratší zápas?
Myslím si, že ne. Tenhle byl asi fakt nejrychlejší.

V čem jste soupeřku nejvíc přehrála?
Dneska jsem dobře podávala a tlačila jsem jí tak tím prvním servisem. Ona měla podání trochu slabší, takže nebyl problém jí to vracet.

Jediný menší zádrhel nastal na začátku druhého setu, kdy Argentinka vedla 1:0 a 30:0. Co se tam stalo?
Ona ten první gem zahrála dobře. Podle mě se po prvním setu trochu uvolnila a hrála trochu lépe. Já jsem pak dala debla a zkazila jsem jeden lehký míč. Potom jsem ale dobře zaservírovala a vrátila jsem se, takže už to bylo dobré.

V 17 letech jste si odbyla premiéru na grandslamu mezi dospělými. Nervozitou jste, ale určitě netrpěla, že?
No docela jsem se divila, že jsem nebyla ani tolik nervózní. Byla jsem docela v klidu celý zápas a vlastně i před ním, za což jsem určitě ráda.

Ostatní hráči říkají, že místní antuka je poměrně rychlá. Jak vám to tady sedí?
Já jsem tu hrála i v juniorech a už tehdy jsem tady hrála dobře. Hodně mi to tady sedí, protože ta rychlejší antuka je pro mě samozřejmě lepší.

Tereza Smitková hrála včera na stejném dvorci a po utkání si stěžovala na špatné odskoky míčků. Jaké to bylo dnes?
Občas mi přišlo, že to jakoby sklouzlo, když zaservírovala. Ale jinak každé kurty jsou na antuce trochu křivé. Tady bych řekla, že jsou asi nejlepší ze všech, takže si moc stěžovat nemůžeme.

V dalším kole vás čeká Rakušanka Haasová, nebo Ruska Lykinovová. Co od nich čekat?
S Lykinovovou jsem ještě nehrála a vůbec ji neznám. S Haasovou jsem hrála v roce 2015. Ani nevím, jak hrajou. Ale možná se stihnu ještě podívat. (smích) (při pohledu na světelnou tabuli se skóre, kdy ještě obě tenistky hrály) A uvidíme, jak to půjde.

Jaké ambice tady máte?
Chci se kvalifikovat, ale je to tady těžké. Uvidíme...

Před rokem jste tu na juniorském grandslamu odehrála poslední zápas před zraněním. Napadlo by vás, že se za rok vrátíte jako hráčka první světové stovky?
To by mě vůbec nenapadlo. Po tom utkání jsem osm měsíců vůbec nehrála, takže bych to vůbec neřekla. Ale jsem za to moc ráda, jak to dopadlo.

V hledišti jste byla skoro na všech zápasech českých tenistů. Užíváte si atmosféru na grandslamu i jako divák?
Ano! Já se ráda koukám na holky a přeju jim to všem. Včera jsem byla u Terezy Martincové i Terezy Smitkové a určitě jim to přeju.

Byla jste už na všech juniorských grandslamech. Kam by jste zařadila Roland Garros?
V Paříži to byl můj úplně první juniroský grandslam, takže tady k tomu mám zvláštní vztah. Určitě se mi tu líbí, ale asi nejraději mám Wimbledon. Tady to je asi na druhém místě.

Po titulu z Bielu a účasti ve Fed Cupu jste byla často v novinách a zprávách. Poznávají vás lidé v Česku na ulici?
Já jsem doma moc nebyla. (smích) Ale úplně mě ještě moc nepoznávají. A já jsem za to asi radši.

Původní zpravodajství z Paříže

Úterý 23.5.

Smitková na Roland Garros vydřela postup. Zbytečně jsem si to sama zkomplikovala, podotkla

Martincová v Paříži překonala nervozitu i soupeřku. Pořád jsem si věřila, přiznala

Zklamaný Pavlásek po brzkém konci: Bylo by lepší tam hodit ručník a jít pryč

French Open: Pavlásek v kvalifikaci neuspěl, Martincová se Smitkovou postupují

Pondělí 22. 5.

Bezpečnostní kontroly, příliš hlasití fanoušci i český zápas dne. Odstartovalo 116. Roland Garros

Šafránek po premiéře na grandslamu: Bylo to super! Jsem rád, že jsem se sem dostal

Los kvalifikace French Open: Vondroušová nasazenou dvojkou, v osudí další tři Češky

Za tenhle los jsem byl rád. Na velkých turnajích hraju vždy dobře, usmíval se Šátral po výhře nad Rosolem

French Open: Šátral vyřadil Rosola, Šafránek při premiéře neuspěl