Svijany Open: Macháč potvrdil roli favorita, Menšík kvůli zranění skrečoval derby s Kopřivou

Tomáš Macháč potvrdil v úvodním kole Svijany Open roli nejvýše nasazeného hráče a postoupil do osmifinále. Z postupu se radují po dohrávkách rovněž Dalibor Svrčina a Michael Vrbenský. Pikantní derby mezi Vítem Kopřivou a Jakubem Menšíkem se bohužel nedohrálo. Důvodem bylo zranění Menšíka, který na začátku druhé sady souboj skrečoval. Rozehráno bylo úvodní kolo čtyřhry se třinácti českými tenisty.

Macháč zvládl první zápas v Liberci
První nasazený letošního ročníku Svijany Open Tomáš Macháč (104.) má za sebou úspěšný vstup do turnaje. V úvodním kole si poradil se španělským kvalifikantem Alexem Martin Pujolrasem (426.), kterého porazil 7:5, 6:1. Macháč se v utkání prosadil hned čtyřikrát na returnu a klíčový byla zejména šňůru pěti získaných gemů od stavu 5:5 v prvním setu.

Dvaadvacetiletý český tenista je v tuto chvíli jen dvě vítězství od průniku do první světové stovky, kam by jej případný postup do semifinále vynesl.

Kopřiva v Liberci postupuje, Menšík skrečoval
Vít Kopřiva (184.), který minulý týden triumfoval na challengeru ve Veroně, vstoupil vítězně také do domácího podniku v Liberci. V utkání prvního kola mu skrečoval za stavu 6:3 a 1:0 Jakub Menšík (187.) kvůli zranění přitahovače levého stehna.

Menšík se nechal ošetřovat už po sedmém gemu prvního setu, v němž ztratil servis, a zkusil se do utkání vrátit. Prohrál ale tři následující hry a raději duel vzdal, než by riskoval výrazné zhoršení stavu s ohledem na blížící se kvalifikaci US Open.

Svrčina v dohrávce uspěl, Veselý nikoliv
Během středečního programu se v Liberci dohrávaly také přerušené zápasy z úterý, které byly odloženy kvůli dešti. Dalibor Svrčina (170.) v dohrávce souboje s Polákem Maksem Kasnikowskim (308.) nezaváhal a slaví postup do osmifinále po výhře 3:6, 7:6(0) a 6:3.

S turnajem dvouhry se naopak loučí Jiří Veselý (429.), který podlehl kvalifikantovi Federicovi Agustinovi Gomezovi (538.) z Argentiny 6:4, 3:6, 4:6.

Vrbenský je podruhé v sezoně v osmifinále challengeru
Michael Vrbenský (386.) prošel podruhé v sezoně do osmifinále na okruhu ATP Challenger Tour. Na červencový úspěch z rumunského turnaje v Jasech navázal v Liberci, kde zvládl dohrávku prvního kola s Francouzem Valentinem Royerem. Ve středu se dohrával třetí set a český kvalifikant dokázal využít brejku ze sedmého gemu, když v desáté hře odvrátil tři brejkboly a zápas zakončil výhrou 6:4, 2:6, 6:4.

Paulson na nasazenou čtyřku nestačil
Andrew Paulson (368.) v Liberci skončil v prvním kole, když nad jeho síly byl čtvrtý nasazený Sumit Nagal (179.) z Indie. Domácí divoká karta kladla ve druhém setu tuhý odpor a byť prohrávala 2:5, odvrátila dva mečboly a vynutila si tiebreak. V něm ovšem Paulson tahal za kratší konec a nakonec duel prohrál 0:6, 6:7(5).

Svijany Open by Moneta Money Bank, Liberec (muži, CZE, 73 000 EUR, antuka)
Toby Kodat (USA, 481.) – Timo Stodder (GER, 270.) 3:6, 6:3, 6:3
JAKUB MENŠÍK (187.) – VÍT KOPŘIVA (184.) 3:6, 0:1 skreč
Francisco Comesana (ARG, 223.) – Constantin Bittoun Kouzmine (FRA, 505.) 6:1, 6:3
Sumit Nagal (IND, 179.) – ANDREW PAULSON (368.) 6:0, 7:6(5)
Maks Kasnikowski (POL, 308.) – DALIBOR SVRČINA (170.) 6:3, 6:7(0), 3:6
MICHAEL VRBENSKÝ (386.) – Valentin Royer (FRA, 321.) 6:4, 2:6, 6:4
JIŘÍ VESELÝ (429.) – Federico Agustin Gómez (ARG, 538.) 6:4, 3:6, 4:6
Matheus Pucinelli De Almeida (BRA, 298.) – Riccardo Bonadio (ITA, 195.) 2:6, 1:6
Hernan Casanova (ARG, 267.) – Miljan Zekič (SRB, 396.) 6:3, 6:4
TOMÁŠ MACHÁČ (104.) – Alex Marti Pujolras (ESP, 426.) 7:5, 6:1
Nino Serdarušič (CRO, 299.) – Gerard Campana Lee (KOR, 565.) 4:6, 6:3, 4:6

NOUZA, PAULSON – BARTOŇ, KRUMICH 6:4, 7:6(1)
Gomez (ARG), Willis (GBR) – Karol (SVK), Kodat (USA) 4:6, 6:4, 10:8
ČERNÝ, SINIAKOV – Pichler (AUT), Prihodko (UKR) 5:7, 4:6
FOREJTEK, Nagal (IND) – KOPŘIVA, POSPÍŠIL 4:6, 7:5, 13:15
Bittoun (FRA), Užilovskij (UKR) – Iannaccone (ITA), Klok (-) 6:1, 6:2
BARNAT, VRBENSKÝ – JEBAVÝ, VESELÝ 5:7, 6:3, 7:10
Pucinelli de Almeida, Reis Da Silva (BRA) – Klein (SVK), Serdarušič (CRO) 7:5, 1:1x odloženo
Stepanov (CAN), Whiting (USA) – Oberleitner (AUT), Sandkaulen (GER) 6:7(3), 2:6