Wimbledon: Macháč vzdoroval, se světovou třináctkou však padl ve čtyřech setech. Alcaraz ukončil kariéru Chardyho

Jelikož úterý se ve Wimbledonu neslo v duchu deště, jediným českým tenistou, který se dostal na kurt, byl Tomáš Macháč. V utkání pod zataženou střechou se snažil vzdorovat domácímu favoritovi Cameronovi Norriemu, ale nakonec prohrál 3:6, 6:4, 1:6 a 4:6. Zápasy ostatních českých tenistů byly odloženy na středu.

Macháč, jenž měl v úterý to štěstí, že jeho zápas s Norriem byl nasazen na kurt č. 1 se zatahovací střechou, předvedl proti favorizovanému soupeři odvážný a bojovný výkon. Český tenista, který úspěšně prošel kvalifikací v Roehamptonu, dokonce na svou stranu dokázal strhnout i část publika, navzdory tomu, že čelil domácímu tenistovi.

Dvaadvacetiletý Čech se snažil o pestrou škálu úderů. Vedle prudkých úderů od základní čáry se nebál náběhů k síti, volejů ani kraťasů. A Norrieho nakonec slušně potrápil, se semifinalistou loňského Wimbledonu se totiž rval přes dvě a půl hodiny.

První set Macháčovi nevyšel, ztratil podání v pátém a devátém gemu a hladce prohrál. Ve druhé sadě byl naopak lepším hráčem. Vedení 3:1 sice neudržel, ale po dalším brejku v sedmém gemu si dokázal nakonec srovnat stav zápasu na 1:1.

Třetí sada naopak byla ze strany Norrieho suverénní. Vyhrál ji jednoznačně 6:1 a byl na koni. Avšak čtvrtý set přinesl opět pořádné drama.

Ještě na začátku tohoto dějství se Macháč dokonce dostal do vedení 2:0, pak ale Norrie zabral a srovnal na 2:2. Macháč se nevzdával bez boje, odvracel v dalších gemech jeden brejkbol za druhým a snažil se najít recept na hru svého soupeře. Rovněž Brit musel v osmé hře odvracet tři brejkboly, což se ukázalo jako klíčový okamžik.

Po úspěšném podržení servisu se totiž Norriemu povedlo v devátém gemu prorazit Macháčovi podání a utkání vzápětí doservírovat.

„Byl to kvalitní zápas, škoda některých mých chyb. Potom jsem musel improvizovat, protože jsem dostával křeče. Chodil jsem hodně na síť, hrál jsem servis–volej, využíval jsem i kraťas, což byla dobrá změna. Je velká škoda brejkbolů za stavu 4:3 ve čtvrtém setu,“ uvedl Macháč.

Alcaraz smetl Chardyho, ukončil mu kariéru
Světová jednička Carlos Alcaraz zahájil letošní Wimbledon hladkým vítězstvím nad Jeremym Chardym (542.). Francouze porazil 6:0, 6:2, 7:5, přičemž si dovolil utkání i mírně zdramatizovat. Ve třetím setu totiž povolil Chardymu brejk a prohrával kvůli tomu 2:4. Španěl ale předvedl okamžitý rebrejk a z posledních šesti gemů jich získal na svou stranu hned pět.

Dvacetiletý Španěl svým vítězstvím ukončil kariéru šestatřicetiletého Francouze, jenž v této sezoně odehrál pár rozlučkových turnajů, přičemž jediného vítězství dosáhl v prvním kole Australian Open. Paradoxem je, že Chardymu nebyla udělena divoká karta na domácí Roland Garros a nedostal tak příležitost k tomu, aby se rozloučil i s pařížským publikem.

Chardy během kariéry vyhrál jeden turnaj ATP ve Stuttgartu a dokázal se prodrat až na 25. místo světa. Ještě předloni byl pravidelným účastníkem turnajů ATP a zahrál si v Antalyi a na Murray River Open v semifinále. Po postupu do čtvrtfinále na olympiádě v Tokiu však už dalšího zajímavějšího výsledku nedosáhl. V září 2021 pak přerušil kariéru kvůli špatné reakci na vakcínu proti covidu, kvůli čemuž nemohl hrát ani trénovat. V minulé sezoně začal koučovat svého krajana Uga Humberta.

Rybakinová zahájila obhajobu vítězně
Jelena Rybakinová (3.), která měla to štěstí, že během propršeného úterý byla nasazena na kurt se zatahovací střechou, zahájila úspěšně svou obhajobu loňského titulu. V prvním kole sice prohrála se Shelby Rogersovou (49.) první set, ale pak převzala taktovku střetnutí a zvítězila za hodinu a 45 minut 4:6, 6:1, 6:2. K postupu si pomohla 12 esy a celkem 31 vítěznými údery, chybovala jen 18krát.

Borna Čorič (CRO, 14.) – Guido Pella (ARG, 308.) 3:6, 4:4x odloženo
Yannick Hanfmann (GER, 45.) – Taylor Fritz (USA, 9.) 4:6, 6:2, 6:4, 5:7, 2:3x odloženo