Roland Garros: Vondroušová a Nosková neztratily set, Plíšková i Nadal dohráli

Druhý hrací den Roland Garros nabídl stejně jako ten první vystoupení tří českých tenistek. Světová šestka Markéta Vondroušová na úvod deklasovala 6:1 a 6:3 Rebeku Masárovou ze Španělska. Karolína Plíšková prohrála ve třech setech s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou. Linda Nosková potvrdila roli favoritky proti Britce Harriet Dartové. Čtrnáctinásobný šampion turnaje Rafael Nadal podlehl v úvodním kole Alexanderovi Zverevovi 0:3 na sety.

Nosková potvrdila roli favoritky
Linda Nosková (29.) vstoupila do Roland Garros výhrou 7:6(3) a 6:4 nad Harriet Dartovou (90.) z Velké Británie. První set si česká favoritka pořádně zkomplikovala. Za stavu 4:2 nevyužila dva brejkboly a o dva gemy později neproměnila na příjmu další – v tomto případě setbol. Následně sama ztratila servis a zakrátko prohrávala 5:6, koncovku dějství ale naštěstí zvládla.

Do druhého setu vstoupila Nosková prohraným podáním. Do stavu 2:4 dost chybovala, poté hru zpřesnila a sérií čtyř vyhraných gemů dovedla duel do zdárného finiše. O vylepšení turnajového maxima si Nosková zahraje ve druhém kole proti Irině Beguové (ROU, 127.).

„Každý první zápas je těžký. Vyhraných duelů a zkušeností na antuce letos nemám tolik, kolik bych si s sebou chtěla přinést na grandslamový zápas. Ale každý se počítá. Nějak jsem to dohrála, ona mi úplně ne vždycky pomohla, takže to bylo hodně na mně, abych zvládla koncovky setů,“ sdělila Nosková.

Vondroušová začala v Paříži suverénně
Markéta Vondroušová (6.) vstoupila do antukového Roland Garros ve velkém stylu. Finalistka z roku 2019 nedala na úvod šanci Rebece Masárové (94.). Španělskou protivnici zdolala nasazená pětka i podruhé v kariéře bez ztráty setu, a sice za hodinu a čtvrt poměrem 6:1 a 6:3. V utkání udělala úřadující wimbledonská šampionka pouhých 11 nevynucených chyb.

V prvním dějství měla setbol na kanára, ukončila ho však až o gem později. Ve druhém setu vedla sokolovská rodačka už 4:1. Pak přišla o podání a za stavu 4:3 musela odvracet v dlouhém gemu tři brejkboly Masárové. Ta následně ztratila servis čistou hrou, duel ukončila dvojchybou.

„Na první kolo to bylo dobré. Soupeřka dobře podává a je to taková hra-nehra, což je občas zrádné. Myslím, že to byl slušný zápas, a jsem ráda, že jsem postoupila,“ uvedla Vondroušová, jejíž příští soupeřkou bude Katie Volynetsová (108.) ze Spojených států.

Plíšková potrápila Svitolinovou
Karolína Plíšková (52.) dohrála na Roland Garros po bezmála dvouhodinovém boji v prvním kole. Česká tenistka nestačila na favorizovanou Ukrajinku Elinu Svitolinovou (19.), které podlehla poměrem 6:3, 4:6 a 2:6.

Dvaatřicetiletá Plíšková ztratila hned v prvním gemu podání, pak ale otočila na 4:1. Přestože o výhodu brejku přišla, díky dalšímu úspěchu na returnu z osmé hry si zajistila zisk setu. Ve druhé sadě vedla Svitolinová 3:1, Plíšková rychle srovnala. Další brejk si Ukrajinka připsala v klíčovém desátém gemu, a vynutila si tak rozhodující dějství.

V něm loňská čtvrtfinalistka Svitolinová vedla 2:0, bývalá světová jednička Plíšková dokázala ještě srovnat na 2:2, od tohoto momentu už ale na dvorci dominovala devětadvacetiletá Ukrajinka.

„První set byl dobrý, druhý ještě taky, ale pak už trošičku došla energie. Podmínky byly těžké, nebyly moc rychlé, což speciálně pro mě není ideální, plus samozřejmě velmi dobrá soupeřka. Myslím, že jsem odehrála dobrý zápas, ale ve třetím setu už chyběly síly. Ale kredit i jí, po prvním setu se zvedla,“ komentovala Plíšková.

Nadal prohrál se Zverevem
Rafael Nadal (275.) vypadl na Roland Garros poprvé v kariéře v prvním kole. Čtrnáctinásobný šampion turnaje prohrál se světovou čtyřkou Alexanderem Zverevem z Německa po více než třech hodinách boje 3:6, 6:7(5) a 3:6. Utkání na zaplněném dvorci Philippa Chatriera sledovali mimo jiné i Novak Djokovič, Carlos Alcaraz a Iga Šwiateková.

Sedmatřicetiletý Nadal vstoupil do utkání ztraceným podáním a jeho soupeř si tuto výhodu udržel až do konce setu, který uzavřel dalším brejkem. Ve druhém dějství se španělský matador dostal do vedení 5:3, sadu ale nedopodával a Zverev pro sebe získal napínavý tiebreak. Ve třetím setu ještě Nadal vedl 2:0 a posléze 3:2 bez brejku, od té chvíle už však sbíral gemy pouze německý šampion z nedávného Masters v Římě.

„Je pro mě těžké mluvit. Nevím, jestli to je naposledy, co tady před vámi stojím. Nejsem si stoprocentně jistý, ale pokud je to naposledy, užil jsem si to. Publikum bylo skvělé během celého přípravného týdne i dnes. Je pro mě speciální, že jsem na místě, které miluji nejvíce, mohl pociťovat takovou lásku od lidí,“ řekl po zápase Nadal.

Sedmadvacetiletý Zverev se stal teprve třetím tenistou, který dokázal Nadala porazit na Roland Garros. Před ním na tuto metu dosáhli Robin Söderling (osmifinále 2009) a Novak Djokovič (čtvrtfinále 2015, semifinále 2021).

Legendární Španěl ovládl antukový grandslam v letech 2005–2008, 2010–2014, 2017–2020 a 2022. V areálu Rolanda Garrose celkem vyhrál neuvěřitelných 112 ze 116 zápasů.

Sakkariová v Paříži končí
Maria Sakkariová prodloužila svou sérii nezdarů na grandslamových turnajích. Světová sedmička prohrála v prvním kole Roland Garros s Francouzkou Varvarou Gračovovou (88.) po dvou a čtvrt hodině 6:3, 4:6 a 3:6.

Osmadvacetiletá Řekyně je semifinalistkou z Roland Garros a US Open 2021, od Australian Open 2022 ale čeká na postup do osmifinále grandslamu.