Australian Open: Macháč skolil bez ztráty setu nasazenou sedmnáctku! Do 3. kola prolétla i Krejčíková

Barbora Krejčíková splnila ve 2. kole Australian Open roli favoritky a porazila Němku Tamaru Korpatschovou hladce ve dvou setech. O příjemné překvapení se v Melbourne postaral Tomáš Macháč. Třiadvacetiletý Čech zdolal bez ztráty setu světovou sedmnáctku Francese Tiafoea z USA a poprvé v kariéře postoupil do 3. kola grandslamu. Brenda Fruhvirtová uhrála proti obhájkyni titulu Aryně Sabalenkové z Běloruska pět gemů.

Macháč zaskočil Tiafoea a je poprvé ve 3. kole grandslamu
Velmi cenný skalp zaznamenal na Australian Open Tomáš Macháč (75.). V utkání druhého kola porazil po setech 6:4, 6:4 a 7:6(5) sedmnáctého nejvýše nasazeného Francese Tiafoea (17.) ze Spojených států.

Třiadvacetiletý Čech v úvodních dvou dějstvích shodně promarnil výhodu brejku, v koncovkách si ale vedl lépe než soupeř. V obou sadách získal na příjmu shodně devátý gem, po němž vždy uspěl na podání. Ve třetím setu naopak rodák z Berouna dotahoval manko 3:5, aby o chvíli později dorazil favorita skrze tiebreak. K postupu si dopomohl celkem 56 vítěznými údery.

Macháč tak v Melbourne dosud ještě neprohrál set a poprvé v kariéře si zahraje na některém z turnajů velké čtyřky o osmifinále. Jeho příštím soupeřem bude patnáctý nasazený Rus Karen Chačanov (15.), s nímž se utká poprvé.

„Hrál jsem tři sety nejlepší tenis kariéry, je to velký úspěch. Věděl jsem, že musím hrát útočnou hru. Kdybych hrál defenzivně nebo netvořil, tak bych dostal 0:3 na sety. Šel jsem ovšem do toho zápasu s tím, že chci vyhrát. Už jsem podobných zápasů odehrál několik, vždycky to bylo vyrovnané a cítil jsem, že s těmi hráči můžu hrát, ale něco tam nakonec chybělo. Dneska jsem si říkal, že to bude jinak a opakoval jsem si to už od začátku zápasu,“ popisoval Macháč.

Krejčíková v roli favoritky nezaváhala
Barbora Krejčíková (11.) prolétla v Melbourne do 3. kola Australian Open. Nasazená devítka si na svůj duel musela vinou deště oproti původnímu plánu tři hodiny počkat, rozhodit se tím ale nenechala. Stejně starou Tamaru Korpatschovou (80.) z Německa smetla osmadvacetiletá Češka za hodinu a 25 minut poměrem dvakrát 6:2.

Krejčíková získala v obou sadách po dvou brejcích. Vlastní podání za celé utkání ani jednou neztratila. Dvěma brejkbolům čelila pouze za stavu 2:1 ve druhém setu, blýskla se ale obratem ze stavu 15:40. K vítězství si šampionka Roland Garros z roku 2021 dopomohla rovnou třiceti winnery. Její příští soupeřkou bude domácí Australanka Storm Hunterová (180.).

„S dnešním výkonem jsem moc spokojená, dařilo se mi od začátku do konce. Cítila jsem se lépe než v prvním kole. Dobře jsem podávala, dobře jsem ji tlačila. Jsem ráda, že jsem zahrála kvalitní zápas,“ těšilo rodačku z Ivančic.

Brenda Fruhvirtová se proti Sabalenkové o senzaci nepostarala
Pouť Brendy Fruhvirtové (107.) úvodním grandslamem sezony skončila v druhém kole hlavní soutěže. V něm podlehla šestnáctiletá kvalifikantka po statečném výkonu 3:6 a 2:6 obhájkyni titulu Aryně Sabalenkové (2.).

S běloruskou favoritkou držela talentovaná Češka krok do stavu 3:3. Ranařka z Minsku získala skrze dlouhý osmý gem na příjmu druhý a rozhodující brejk. Svou bodovou šňůru následně prodloužila i ve druhém setu, v němž se dostala do trháku 4:0. Fruhvirtová v závěru dvěma uhranými servisy skóre už jen korigovala.

Turnajová dvojka nasbírala v duelu, který uzavřela po 67 minutách hry prasátkem, rovných třicet vítězných úderů. Ve 3. kole narazí Sabalenková buď na Ukrajinku Curenkovou (33.), nebo Španělku Masárovou (91.).

„První set byl vyrovnaný. Začala jsem velmi dobře. Byla jsem i sama docela překvapená, že proti takové soupeřce nejsem moc nervózní. Bylo to pro mě speciální, avšak doufám, že příště podobné zápasy vyhraju,“ povídala česká tenistka.

Nosková slaví postup i ve čtyřhře
Linda Nosková s Číňankou Wang postoupily do 2. kola čtyřhry na Australian Open. Na úvod deblového turnaje v Melbourne porazily domácí divoké karty Gibsonovou s Honovou, a to za hodinu a 41 minut po setech 3:6, 6:3 a 6:4. Česko-čínský pár v první sadě ztratil dvakrát servis, avšak ve zbytku utkání už byl stoprocentní a dokázal otočit skóre ve svůj prospěch.

Nouza s Lehečkou Američany nezaskočili
Grandslamová premiéra Petra Nouzy skončila porážkou. Společně s Jiřím Lehečkou nestačili na favorizované americké duo Lammons, Withrow, jemuž podlehli za hodinu a 56 minut po setech 6:3, 5:7 a 4:6. Český pár může obzvlášť mrzet rozhodující sada, ve které měl náskok jednoho brejku. Ten nevyužil a od stavu 4:2 neuhrál ani jeden gem.

Za stavu 30:30 měl Nouza druhé podání, return soupeře dopadl za základní čáru a najednou se ozvalo z počítače, který automaticky vyhodnocuje výměny, „foot fault“, tedy chyba nohou. Ono spojení přišlo s nezvykle velkým zpožděním. „Bylo to podivné. Technika se ozvala hrozně pozdě. Za druhé, nikdo z hráčů za celý zápas chybu nohou neudělal, což je také divné. Třetí věc je, že já žádný pohyb nohou při servisu nedělám. Párkrát za kariéru se mi stalo, že mi rozhodčí chybu nohou odpískali, ale bylo to proto, že jsem si asi vždy stoupl nohou na lajnu. Záznam jsem neviděl, rozhodčí nám nedokázal ukázat video z kamery,“ přemítal český tenista.

Djokovič musel znovu do čtyř setů
Obhájce titulu Novak Djokovič (1.) musel i ve druhém letošním utkání na Australian Open do čtyř setů – tentokrát s domácím Alexeiem Popyrinem (43.). Za stavu 1:1 čelil ve třetím dějství rodák z Bělehradu hned čtyřem setbolům, všechny ale odvrátil a dokráčel si po třech a čtvrt hodině pro utrápené vítězství v poměru 6:3, 4:6, 7:6(4) a 6:3. Příštím soupeřem šestatřicetiletého Srba bude Argentinec Tomás Martín Etcheverry (32.).

Sakkariová nečekaně padla ve 2. kole
Světová osmička Maria Sakkariová se loučí s Australian Open už ve druhém kole! Nad síly favorizované Řekyně byla jednadvacetiletá Jelina Avanesjanová (74.), se kterou prohrála dvakrát 4:6.

Wozniacká se ve 2. kole rozloučila s Melbourne
Působení Caroline Wozniacké (252.) v dějišti jediného grandslamu, který ve své kariéře dokázala ovládnout, končí už ve 2. kole. V něm nepotvrdila roli favoritky a podlehla kvalifikantce Mariji Timofejevové (170.) za dvě hodiny a 21 minut výsledkem 6:1, 4:6, 1:6.

Světová šestka Džábirová uhrála pouhé dva gemy
Až překvapivě hladce pronikla šestnáctiletá Mirra Andrejevová (47.) do 3. kola Australian Open. Rodačka z Krasnojarsku v úvodním zápase středečního programu deklasovala Tunisanku Uns Džábirovou (6.), a to za necelou hodinu po setech 6:0, 6:2.

Vybrané zápasy 4. hracího dne Australian Open

2. kolo dvouhry mužů
Frances Tiafoe (USA, 17.) – TOMÁŠ MACHÁČ (75.) 4:6, 4:6, 6:7(5)
Jannik Sinner (ITA, 4.) – Jesper De Jong (NED, 161.) 6:2, 6:2, 6:2
Aleksandar Kovacevic (USA, 101.) – Karen Chačanov (15.) 4:6, 3:6, 6:4, 3:6
Adrian Mannarino (FRA, 19.) – Jaume Munar (ESP, 82.) 6:3, 6:3, 1:6, 2:6, 6:3
Taylor Fritz (USA, 12.) – Hugo Gaston (FRA, 97.) 6:0, 6:3, 6:1
Alex De Minaur (AUS, 10.) – Matteo Arnaldi (ITA, 41.) 6:3, 6:0, 6:3
Christopher Eubanks (USA, 35.) – Andrej Rubljov (5.) 4:6, 4:6, 4:6
Jordan Thompson (AUS, 47.) – Stefanos Tsitsipas (GRE, 7.) 6:4, 6:7(6), 2:6, 6:7(4)
Novak Djokovič (SRB, 1.) – Alexei Popyrin (AUS, 43.) 6:3, 4:6, 7:6(4), 6:3