Australian Open: Krejčíková, B. Fruhvirtová a Macháč postupují, Bejlek na favoritku nevyzrála

V noci ze soboty na neděli odstartoval v Melbourne úvodní grandslam nové sezony. Zápasy prvního kola už má úspěšně za sebou trojice českých tenistů. Barbora Krejčíková postoupila i přes prohranou první sadu, Brenda Fruhvirtová rovněž otočila zápas a raduje se z premiérového postupu do druhého kola grandslamu. Tomáš Macháč zvládl své utkání bez ztráty setu. Jedinou nepostupující českou tenistkou je v prvním hracím dni turnaje Sára Bejlek, jež nestačila ve dvou setech na favorizovanou Kanaďanku Leylah Fernandezovou.

Macháč postoupil bez ztráty setu do druhého kola
Tomáš Macháč (73.) se raduje z postupu do druhého kola Australian Open, japonského tenistu Šintara Močizukiho (138.) porazil bez ztráty setu 7:5, 6:1, 7:5. Rozuzlení prvního setu na sebe nechalo čekat až do jeho konce, v posledním gemu úvodní sady využil Macháč svůj v pořadí třetí brejkbol, jenž byl zároveň i setbolem.

Druhý set byl nejjednoznačnější, třiadvacetiletý český tenista prolomil podání o tři roky mladšího soupeře ve čtvrtém a šestém gemu, zatímco sám byl i nadále na servisu stoprocentní.

Ve třetí sadě to byl znovu Macháč, který se jako první dostal do výhody brejku a vedl 3:2. V následujícím gemu ale poprvé v utkání přišel o svůj servis, takže se o osudu třetího setu rozhodovalo až v jeho závěru. Za stavu 4:5 čelil rodák z Berouna dvěma setbolům Japonce, oba ale odvrátil a hned v dalším gemu poté sám sebral Močizukimu servis. Celý zápas pak uzavřel na svém podání a mohl začít slavit postup do druhého kola, čímž zopakoval svůj zatím nejlepší výsledek z prvního grandslamu sezóny z let 2021 a 2022.

„Dneska jsem se upřímně necítil v nějaké velké formě, ale o to zodpovědnější jsem byl vůči bodům. Skvěle jsem servíroval, dobře jsem se na dvorci pohyboval a využil jsem příležitosti, které jsem měl. Škoda jen ztraceného servisu ve třetím setu, ale zase jsem se dostal zpátky z důležitých stavů a za to jsem rád,“ pochvaloval si český tenista.

Soupeřem v souboji o třetí kolo bude Macháčovi hvězdný Američan Frances Tiafoe (17.).

B. Fruhvirtová poprvé zvítězila v hlavní soutěži grandslamu
Brenda Fruhvirtová (110.) porazila v 1. kole Australian Open Rumunku Anu Bogdanovou (66.) za dvě hodiny a 19 minut po setech 2:6, 6:4 a 6:3. Zaznamenala tak premiérové vítězství v hlavní soutěži některého z grandslamů, nicméně to se nerodilo vůbec hladce.

Po jednoznačné úvodní sadě se talentovaná Češka dostala zpátky do zápasu, za stavu 4:4 ve druhém dějství odvrátila brejkbol a následnou koncovku dokázala urvat na svou stranu. Rozhodující set už měla Fruhvirtová pod svou kontrolou, a i když v osmém gemu nevyužila čtyři mečboly, tak se nakonec radovala z postupu do 2. rundy úvodního grandslamu sezony. V něm se utká s loňskou vítězkou turnaje Arynou Sabalenkovou (2.).

„Bojovala jsem až do konce. Dnes to pro mě nebylo jednoduché, měla jsem problémy se zápěstím. Obzvlášť mě bolelo v prvním setu. Samozřejmě se na to nechci vymlouvat, ale bylo to pro mě velmi náročné. Po prohraném setu jsem si řekla, že musím bojovat, protože grandslamy jsou za rok jen čtyři. Bojovala jsem a snažila se uhrát co nejvíce výměn. Trochu jsem získala rytmus, pak jsem se už cítila trochu lépe,“ uvedla šestnáctiletá Češka.

Krejčíková otočila utkání 1. kola
Barbora Krejčíková (10.) vstoupila do úvodního grandslamu sezony vítězně. Česká tenistka v 1. kole Australian Open přehrála Japonku Maiu Hontamaovou (122.), a to za dvě a půl hodiny po setech 2:6, 6:4 a 6:3. Rodačka z Ivančic se na výhru pořádně nadřela, ve druhém setu prohrávala už 1:3 a vše nasvědčovalo tomu, že se s dvouhrou v Melbourne rychle rozloučí.

Opak byl pravdou, Krejčíková si vynutila třetí sadu a v ní už tahala za delší konec. A to přesto, že se v něm nechala nasazená devítka ošetřovat kvůli problémům s pravým chodidlem. V souboji se ani jedné z tenistek nedařilo na servisu, obě z nich o něj přišly hned šestkrát. Detaily však hrály ve prospěch vítězky French Open z roku 2021, která se utká v další fázi australského grandslamu s Němkou Tamarou Korpatschovou (81.).

„Byl to těžký, náročný zápas. Soupeřku jsem moc neznala, takže jsme se dívali na nějaká videa. A byla jsem připravená, jenže na kurtu to bylo o něčem jiném. Jsem ráda, že mi to nakonec celé neuteklo,“ těšilo vítězku French Open z roku 2021.

Bejlek favoritku nezaskočila
Stejně jako při loňské premiéře skončila Sára Bejlek (134.) na Australian Open po úspěšném průchodu kvalifikací v prvním kole hlavní soutěže. V tom dlouho držela krok se silně favorizovanou Leylah Fernandezovou (36.).

Kanadská finalistka US Open z roku 2021 urvala dramatický první set až nejtěsnějším rozdílem 7:5 skrze zkrácenou hru. Do druhého setu vstoupila sedmnáctiletá Češka brejkem, jenže ho nepotvrdila. Od stavu 2:2 už bodovala pouze o čtyři roky starší Fernandezová. Vítězka tří podniků WTA zvítězila za hodinu a 33 minut 7:6(5), 6:2 a na pátý pokus postoupila v Melbourne teprve podruhé do druhého kola.

„Moc jsem se na ten zápas těšila. Hrozně ráda hraju na velkých kurtech a už jsem si ověřila, že na nich hraju dobře. Set a půl jsem hrála výborně, pak mi bohužel trochu došly síly. Byla jsem v prosinci nemocná, a tak příprava nebyla úplně optimální. V prvním setu jsem měla šance, Leylah v tiebreaku od stavu 4:3 ovšem zahrála opravdu skvěle,“ nechala se slyšet česká tenistka

Vybrané zápasy 1. hracího dne Australian Open

1. kolo dvouhry mužů
TOMÁŠ MACHÁČ (73.) – Šintaro Močizuki (JPN, 138.) 7:5, 6:1, 7:5
Jannik Sinner (ITA, 4.) – Botic Van De Zandschulp (NED, 59.) 6:4, 7:5, 6:3
Fabian Marozsan (HUN, 65.) – Marin Čilič (CRO, -) 6:1, 2:6, 6:2, 7:5
Thiago Seyboth Wild (BRA, 78.) – Andrej Rubljov (5.) 5:7, 4:6, 6:3, 6:4, 6:7(6)
J.J. Wolf (USA, 54.) – Sebastian Baez (ARG, 26.) 6:3, 2:6, 3:6, 0:3 skreč
Taylor Fritz (USA, 12.) – Facundo Diaz Acosta (ARG, 93.) 4:6, 6:3, 3:6, 6:2, 6:4
Novak Djokovič (SRB, 1.) – Dino Prižmič (CRO, 178.) 6:2, 6:7(5), 6:3, 6:4
Frances Tiafoe (USA, 17.) – Borna Čorič (CRO, 39.) 6:3, 7:6(7), 2:6, 6:3