Denní menu, 15.10.2023: Bouzková má další titul, Krejčíková a Siniaková prohrály třísetové bitvy

Marie Bouzková stejně jako minulý týden vybojovala titul ve čtyřhře, tentokrát v korejském Soulu ve spolupráci s Američankou Bethanie Mattekovou-Sandsovou. Kateřina Siniaková na turnaji v Hongkongu prohrála finále proti Leylah Fernandezové, dramatické utkání trvalo dvě hodiny a 49 minut. Barbora Krejčíková v čínském Čeng-čou nestačila ve třech setech na domácí hráčku Čchin-wen Čeng. Tomáš Macháč neuspěl ve finále kvalifikace na turnaji ATP ve Stockholmu. Tituly na turnajích ITF vybojovali Martin Krumich, Sára Bejlek a Gabriela Knutsonová.

Siniaková v hongkongském finále po boji prohrála
Kateřina Siniaková (85.) bude z Hongkongu odjíždět jakožto poražená finalistka, poté co v souboji o titul podlehla Kanaďance Leylah Fernandezové (60.) po setech 6:3, 4:6 a 4:6. Jednalo se o nervy drásající bitvu, která trvala bez jedenácti minut tři hodiny.

Česká tenistka vyhrála díky dvěma brejkům první sadu, ale vstup do té druhé se jí nepovedl a rychle nabrala ztrátu 0:4. Během druhé sady Siniaková opustila kurt a nechala se ošetřit a v péči fyzioterapeuta byla pak během utkání v přestávkách na výměnu stran ještě několikrát. I přes zdravotní indispozice Češka bojovala. V druhé sadě nejprve snížila na 3:4 a poté měla v osmé hře šest brejkbolů na vyrovnání. Ani jeden však nevyužila a Kanaďanka nakonec druhý set vyhrála.

Také od začátku třetí sady se musela Siniaková neustále dotahovat, jelikož si prohrála servis hned v její úvodní hře. Dvakrát dokázala sedmadvacetiletá Češka ztrátu brejku smazat, v obou případech ale hned vzápětí selhala při vlastním podání. Siniaková, která utkání končila s oběma obvázanými stehny, nakonec po vyčerpávajícím boji prohrála.

Za finálovou účast svůj žebříček obohatí o 180 bodů a polepší si v něm na 60. příčku.

Krejčíková na trofej v Číně nedosáhla
Turnaj WTA 500 v čínském Čeng-čou nakonec českou šampionku mít nebude. Barbora Krejčíková (18.) v nedělním finále svedla dramatickou dvouapůlhodinovou bitvu s domácí Čchin-wen Čeng (24.), ale nakonec v duelu plném zvratů prohrála 6:2, 2:6, 4:6.

Svou třetí trofej v roce 2023 tak česká tenistka nedokázala vybojovat. Pro Čeng se naopak jedná o druhý letošní titul, když před vyprodaným domácím stadionem navázala na triumf z antukového Palerma.

Více se utkání věnujeme zde.

Bouzková slaví v Soulu deblový titul
Marie Bouzková získala na turnaji WTA 250 v korejském Soulu znovu po týdnu deblový titul. Ve finále česká tenistka porazila po boku Američanky Bethanie Mattekové-Sandsové thajskou dvojici Luksika Kumkhumová, Peangtarn Plipuechová. Finále bylo jednostrannou záležitostí, česko-americký pár zvítězil za hodinu a devět minut 6:2, 6:1.

Zápasu se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Macháč se ve Stockholmu nekvalifikoval
Tomáš Macháč se na turnaji ATP dvoukolovou kvalifikací neprodral. Ve finálovém kole nestačil na Chorvata Dina Prižmiče, se kterým prohrál po dlouhé bitvě 6:7(4), 7:6(3), 3:6.

V utkání, které trvalo tři hodiny a 17 minut, může Macháče mrzet nevyužité vedení 3:1 v první sadě. Prižmičovi se povedlo po dorovnání skóre dotáhnout úvodní dějství do tiebreaku, který pak ukořistil 7:4. Macháč neudržel vedení ani ve druhém setu, tentokrát mu to ale vadit nemuselo, jelikož zkrácenou hru pro změnu vyhrál on.

Rozhodnout musel tedy třetí set, v němž se Prižmič prosadil na returnu už ve druhém gemu a výhodu brejku si donesl až do koncovky.

Knutsonová vybojovala čtvrtý titul v sezoně
Gabriela Knutsonová (201.) se v prvním finále po dlouhých čtyřech měsících dokázala vypořádat se všemi nástrahami a v portugalském Quinta do Lagu vybojovala svůj čtvrtý singlový titul v roce 2023! Ve finále česká tenistka porazila třetí nasazenou Harriet Dartovou (145.) 6:4, 6:1 a výrazně vylepší své kariérní maximum ve světovém žebříčku. V novém vydání by měla poskočit minimálně o 23 pozic na 178. místo.

Sára Bejlek získala po parádním obratu titul!
Sára Bejlek (206.) získala druhý letošní titul z turnajů ITF, poté co na antukovém podniku kategorie W25 v italské Santa Margheritě di Pula ve finále porazila Švédku Caijsu Wildu Hennemannovou (465.) po setech 6:4, 7:6(7). Po vyhraném prvním setu ve druhé sadě sedmnáctiletá Češka prohrávala už 0:5, ale pak předvedla parádní stíhací jízdu, kterou završila vítězstvím v tiebreaku.

Krumich slaví po skalpu nasazené jedničky v Gruzii titul
Martin Krumich (617.) vybojoval na turnaji ITF M25 v gruzínském Telavi titul, poté co ve finále porazil rumunského tenistu Nicholase Davida Ionela (241.) po setech dvakrát 6:4.

V prvním setu musel Krumich dohánět ztrátu 2:4 s jedním brejkem, ale vůbec se toho nezalekl. Dokázal nejprve srovnat a poté dokonat otočku a první sadu díky čtyřem vyhraným gemům v řadě nakonec vyhrál 6:4. Do druhého setu vstoupil český hráč dobře, nasazené jedničce vzal ve čtvrtém gemu servis a vytvořil si tak náskok jednoho brejku, který si držel až do vedení 5:3. V devátém gemu sice nedokázal zápas dopodávat, ale tohle zaváhání napravil při první možné příležitosti, zápas hned v následujícím gemu uzavřel stylově čistou hrou na returnu.

Pro Krumicha se jedná o třetí letošní titul a celkem má tedy nyní ve své sbírce z turnajů ITF už čtyři trofeje.

Bank of Communications Zhengzhou Open, Čeng-čou (ženy, CHN, 780 637 USD, tvrdý povrch)
BARBORA KREJČÍKOVÁ (18.) – Čchin-wen Čeng (CHN, 24.) 6:2, 2:6, 4:6

Prudential Hong Kong Tennis Open 2023 (ženy, CHN, 259 303 USD, tvrdý povrch)
Leylah Fernandezová (CAN, 60.) – KATEŘINA SINIAKOVÁ (85.) 3:6, 6:4, 6:4

Hana Bank Korea Open, Soul (ženy, KOR, 259 303 USD, tvrdý povrch)
Kumkhumová, Pliphuechová (obě THA) – BOUZKOVÁ, Matteková-Sandsová (USA) 2:6, 1:6

Zápasu se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

BNP Paribas Nordic Open, Stockholm (muži, SWE, 673 630 EUR, tvrdý povrch – hala)
TOMÁŠ MACHÁČ (96.) – Dino Prižmič (CRO, 168.) 6:7(4), 7:6(3), 3:6

ATP Challenger Tour

Olbia Challenger (muži, ITA, 145 000 EUR, tvrdý povrch)
JONÁŠ FOREJTEK (557.) – Giovanni Oradini (ITA, 388.) 3:6, 2:6

Hamburg Ladies & Gents Cup 2023 (muži, GER, 46 000 EUR, tvrdý povrch – hala)
ANDREW PAULSON (341.) – Daniel Masur (GER, 432.) 3:6, 2:6

W100 Shrewsbury (ženy, GBR, 100 000 USD, tvrdý povrch – hala)
Hannah Klugmanová (GBR, 1100.) – ANETA LABOUTKOVÁ (593.) 6:2, 6:1

Hamburg Ladies & Gents Cup 2023 (ženy, GER, 60 000 USD, tvrdý povrch – hala)
Carol Plakková (EST, -) – VICTORIA BERVID (987.) 3:6, 3:6

The Campus Carby VW Ladies Open, Quinta do Lago (ženy, POR, 40 000 USD, tvrdý povrch)
GABRIELA KNUTSONOVÁ (201.) – Harriet Dartová (GBR, 145.) 6:4, 6:1

Edgbaston M25K GB Pro Series (muži, GBR, 25 000 USD, tvrdý povrch – hala)
David Stevenson (-) – MICHAL LUŠOVSKÝ (-) 7:5, 6:7(4), 10:3

Fortevillage ITF Trophy, Santa Margherita di Pula (muži, ITA, 25 000 USD, antuka)
Matteo Vavassori (ITA, -) – ROMAN POŠTOLKA (1893.) 3:6, 6:3, 9:11
Valentin De Carvalho (POR, -) – FILIP DUDA (1665.) 4:6, 0:6

M25 Tavira Mens Open 2 (muži, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Philippe Renard (FRA, -) – ŠTĚPÁN PECÁK (1797.) 6:2, 6:0

Telavi Open (muži, GEO, 25 000 USD, antuka)
Nicholas David Ionel (ROU, 241.) – MARTIN KRUMICH (617.) 4:6, 4:6

OSKAR OLIVER STUCHLÍK (-) – Luka Januašvili (GEO, -) 6:1, 6:1

Open Féminin 50, Cherbourg En Cotentin (ženy, FRA, 25 000 USD, tvrdý povrch – hala)
Daphnee Mpetschiová Parricardová (FRA, -) – KAROLÍNA KUBÁŇOVÁ (-) 5:7, 6:2, 7:10

Fortevillage ITF Trophy, Santa Margherita di Pula (ženy, ITA, 25 000 USD, antuka)
SÁRA BEJLEK (206.) – Caijsa Wilda Hennemannová (SWE, 465.) 6:4, 7:6(7)

Egypt 17 Sharm ElSheikh Men's Future, Šarm aš-Šajch (muži, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
FILIP KÁŇA (-) – Miloš Mikovič (SRB, -) 7:5 skreč
Sirojiddin Musurmonov (UZB, -) – PATRIK HOMOLA (-) 0:6, 0:6
JAKUB NOVÁK (-) – Jü-čchüan Ťin (CHN, 1838.) 4:6, 6:2, 0:10
LUKÁŠ JANOUŠEK (-) – Leonardo Borrelli (ITA, -) 6:2, 4:6, 6:10
Žen-lung Pchang (CHN, 1797.) – JINŘICH BRILL (-) 6:1, 6:2