Wimbledon: Veselý zaskočil favorizovaného Kordu! Postup slaví také Kvitová, Lehečka a Krejčíková

Náročná středa na Wimbledonu je u konce. Jiří Veselý dokázal v All England Clubu přerušit šňůru pěti porážek a vyšlápl si na Sebastiana Kordu! Favorizovaného soupeře přetlačil ve čtyřech setech a vykročil úspěšně za obhajobou loňského třetího kola. První wimbledonské vítězství v kariéře vybojoval Jiří Lehečka. Postup do druhého kola slaví rovněž Barbora Krejčíková a Petra Kvitová, jež zvládla večerní souboj na centrkurtu s Italkou Paoliniovou. Naopak Karolína Plíšková překvapivě nestačila na hráčku z třetí stovky světa.

Kvitová zvládla náročný vstup do turnaje
Dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová (9.) zahájila vítězně své tažení v All England Clubu. Česká lvice na úvod udolala pod střechou centrálního dvorce houževnatou Italku Jasmine Paoliniovou (44.) po více než dvou hodinách boje 6:4, 6:7(5) a 6:1.

O výsledku první sady rozhodl jediný brejk z páté hry. Druhé dějství se obešlo kompletně bez ztraceného podání, přestože měly obě tenistky na returnu šanci. Paoliniová odskočila v tiebreaku do vedení 5:0 a v dramatické koncovce si vynutila rozhodující sadu. V ní měla Italka gembol na 2:2, brzy poté ale věnovala Kvitové brejk dvojchybou. Ve zbytku duelu už sbírala gemy pouze česká favoritka.

„Jsem ráda, že jsem zápas odehrála a že jsem mohla nastoupit na nádherný centrkurt. Mile mě překvapilo, když na něj organizátoři náš zápas přesunuli. Mám radost, že jsem postoupila. Třetí set byl z mé strany nejlepší, takže můžu konstatovat, že mě potěšil způsob, jakým jsem skončila,“ zhodnotila Kvitová.

Veselý zaskočil favorizovaného Kordu!
Byť byl Sebastian Korda (25.) některými zahraničními experty pasován do role černého koně Wimbledonu, ztroskotal Američan s českými kořeny hned na první překážce! Dokonale jej totiž zaskočil Jiří Veselý (528.), který přerušil šňůru pěti porážek v řadě a zvítězil za dvě hodiny a 59 minut 7:6(7), 4:6, 6:2 a 6:3.

Český tenista si v utkání pomohl nejen 23 esy, ale hned 59 vítěznými údery. Korda měl sice ještě o dva winnery víc, ale v klíčových okamžicích marně hledal recept na pestrou hru Veselého, jenž si pomáhal nejen tvrdým servisem, ale i kraťasy a výbornými voleji.

V první sadě si oba hráči zarputile hájili servisy a Veselý odvracel dokonce hned tři setboly. V tiebreaku se mu ale povedlo urvat úvodní dějství na své konto, což bylo pro vývoj zápasu dost možná klíčové. Dokázal totiž Kordovi, který slavil ve středu 23. narozeniny, nabourat sebevědomí.

Američanovi se sice povedlo vyhrát druhý set, k čemuž si dopomohl brejkem v pátém gemu, ale od té chvíle hrál tak trochu druhé housle. Veselý totiž vletěl do třetí sady jako uragán, rychle si vypracoval vedení 3:0 a své vítězství ještě podtrhnul dalším brejkem v osmém gemu.

Čtvrtá sada pak měla obdobný průběh. Veselý se opět dostal do vedení 3:0, pak odvrátil čtyři brejkboly v pátém gemu a další komplikace už nepřipustil. Postupnými krůčky zápas dopodával a úspěšně vykročil za obhajobou loňského třetího kola.

„Devátý Wimbledon a podeváté jsem prošel do druhého kola. Je to něco, co jsem měl v hlavě, že bych nerad odjížděl po prvním utkání. Soupeř byl samozřejmě těžký, věděl jsem, že Kordič je skvělý tenista, ale také dlouho nehrál kvůli zápěstí. Zápas jsem zvládl herně i mentálně skvěle. Závěr byly obrovské nervy,“ hlásil Veselý.

V další rundě si Veselý zahraje s vítězem zápasu mezi Christopherem O'Connellem (73.) a Hamadem Medjedovičem (156.).

Krejčíková proti domácí hráčce nezaváhala
Barbora Krejčíková (11.) vstoupila do letošního Wimbledonu vítězně a potvrdila, že do travnaté části sezony vstoupila s dobrou formou. Domácí Heather Watsonovou (144.) na kurtu číslo 1 porazila za hodinu a 35 minut 6:2, 7:5.

V prvním setu se Krejčíkové povedlo dvakrát prosadit na returnu. Do vedení se dostala ve druhém gemu a v osmé hře proměnila hned první setbol při podání soupeřky. Ve druhé sadě si obě tenistky svědomitě držely servis.

Krejčíkovou poté začala zlobit levá noha, kterou si nechala před dvanáctým gemem druhého setu rychle ošetřit, a pokračovala v utkání. Následoval dlouhý gem se třemi shodami, který nakonec česká tenistka strhla na svou stranu, proměnila v pořadí čtvrtý mečbol a vybojovala postup do druhého kola.

„Zápas jsem začala velice dobře. Hrála jsem rychle, což jí úplně nesedělo. Ve druhém setu jsem měla dost příležitostí, ale nedařilo se mi to prolomit. Cítila jsem, že čím více si bude uhrávat svůj servis, tím přijde větší zápletka. Byla jsem ráda, že jsem tu zápletku zvládla a dohrála to ve dvou setech,“ nechala se slyšet Krejčíková, která okomentovala také ošetření nohy těsně před koncem zápasu.

„Nevím, co se stalo. Když jsem dobíhala míč, který byl aut, a zastavila jsem, tak mě píchlo v noze a další tři míče mě to bolelo. Zavolala jsem si fyzia, aby mi to zatejpoval. Potom to bylo lepší,“ doplnila.

V dalším kole si zahraje s Mirou Andrejevovou (102.).

Lehečku nezastavil soupeř ani déšť
Jiří Lehečka (37.) poprvé v kariéře pronikl do druhého kola Wimbledonu. Přestože jeho utkání se Sebastianem Ofnerem (72.) bylo dvakrát přerušeno kvůli dešti, českého tenistu to nerozhodilo. Neztratil ani set a zvítězil hladce 6:4, 6:4, 6:4 .

Lehečka předvedl v souboji s Ofnerem precizní výkon na servisu, který ani jednou neprohrál. Ve všech třech sadách pak zapsal na své konto po jednom brejku, což mu bohatě stačilo k postupu, jehož dosáhl za hodinu a 42 minut.

„Jsem rád, že se mi povedlo vyhrát a přežít první kolo. Myslím, že jsem dobře zvládl ta dvě přerušení. Dohrávat první rundu kolem čtvrté hodiny není moc obvyklé. Třikrát jsme nastupovali na kurt. Ale šlo to podle mých představ. Na dvorci jsem byl lepší hráčem,“ liboval si Lehečka.

Ve druhém kole slavného travnatého grandslamu si český tenista zahraje s Franciscem Cerundolem (19.).

Plíšková nečekaně končí, padla s hráčkou třetí stovky světa
Karolíně Plíškové (19.) se nepovedlo potvrdit roli obrovské favoritky proti Nataliji Stevanovičové (225.) a s Wimbledonem se překvapivě loučí už v prvním kole. Česká hráčka marně hledala recept na hru srbské kvalifikantky, se kterou prohrála za 65 minut 2:6, 3:6. Plíšková v utkání třikrát ztratila servis a ani jednou se nedokázala prosadit na returnu.

„Soupeřka mi to znepříjemnila hodně, ale já jsem nehrála vůbec dobře. Servis mi nepsal, i když nebyl úplně nejhorší. Strašně špatně se mi hrálo, tu vysvitlo slunce, tady zafoukalo. Bylo těžké najít klid ve výměnách,“ řekla Plíšková.

Sakkariová ztroskotala na Kosťukové
Nasazená osmička Maria Sakkariová (8.) nezvládla na Wimbledonu úvodní kolo a s travnatým grandslamem se předčasně loučí. Nad její síly byla Ukrajinka Marta Kosťuková (36.), se kterou prohrála 6:0, 5:7 a 2:6.

Šintaro Močizuki (JPN, 212.) – Tommy Paul (USA, 15.) 5:7, 3:6, 1:6
Matteo Berrettini (ITA, 38.) – Lorenzo Sonego (ITA, 42.) 6:7(5), 6:3, 7:6(7), 1:1x přerušeno
Dominic Thiem (AUT, 91.) – Stefanos Tsitsipas (GRE, 5.) 6:3, 6:7(1), 2:6, 7:6(6), 6:7(8)
JIŘÍ VESELÝ (528.) – Sebastian Korda (USA, 25.) 7:6(7), 4:6, 6:2, 6:3
Kimmer Coppejans (BEL, 188.) – Alex De Minaur (AUS, 17.) 7:6(5), 3:6, 3:6x přerušeno
Alexander Zverev (GER, 21.) – Gijs Brouwer (NED, 153.) odloženo

2. kolo dvouhry žen
Iga Šwiateková (POL, 1.) – Sara Sorribesová Tormová (ESP, 84.) 6:2, 6:0
KATEŘINA SINIAKOVÁ (32.) – Lesja Curenková (UKR, 60.) odloženo
Nadia Podoroská (ARG, 80.) – Viktoria Azarenková (20.) odloženo

1. kolo dvouhry žen
Beatriz Haddadová Maiová (BRA, 13.) – Julia Putincevová (KAZ, 56.) 3:6, 6:0, 6:4
Anett Kontaveitová (EST, 81.) – Lucrezia Stefaniniová (ITA, 111.) 6:4, 6:4
Maria Sakkariová (GRE, 8.) – Marta Kosťuková (UKR, 36.) 6:0, 5:7, 2:6
Emma Navarrová (USA, 55.) – Jekatěrina Alexandrovová (22.) 4:6, 3:6
Alison Riskeová-Amritrajová (USA, 141.) – Paula Badosaová (ESP, 35.) 3:6, 3:6
Greet Minnenová (BEL, 123.) – Jelena Ostapenková (LAT, 17.) 1:6, 2:6
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (19.) – Natalija Stevanovičová (SRB, 225.) 2:6, 3:6
Heather Watsonová (GBR, 144.) – BARBORA KREJČÍKOVÁ (11.) 2:6, 5:7
Sonay Kartalová (GBR, 266.) – Madison Keysová (USA, 18.) 0:6, 3:6