30. 4. 2022
Zpravodajství

Okamžitý nástup do vězení. Becker dostal za maření insolvenčního řízení 2,5 roku

Bývalá světová jednička Boris Becker již zná svůj trest za maření insolvenčního řízení. Soud poslal německou tenisovou legendu na dva a půl roku do vězení. Rozhodnutí soudu sice ještě může zvrátit svým odvoláním, ale nástup trestu musí nastoupit bez prodlení a bez ohledu na zmíněné odvolání.

Vleklá sága je u konce, pro Borise Beckera však nemá šťastný konec. Poté, co byl ke své nelibosti už 8. dubna uznán vinným ve čtyřech z 24 bodů obžaloby, mohl doufat, že soud v Londýně bude mírný. Místo toho však míří na 2,5 roku do vězení. A to dopadl ještě dobře, hrozilo mu totiž až sedm let!

Čtyřiapadesátiletý Němec byl odsouzen za maření insolvenčního řízení. Porota v Londýně jej odsoudila podle zákona o insolvenci, a to konkrétně za nezákonné přesouvání majetku, zatajení dluhu a dvou případů zamlčení majetku. Největším prohřeškem přitom byl přesun peněz z jeho podnikatelského účtu na jiné účty, včetně účtů jeho bývalé manželky Barbary a současné manželky Sharlely Beckerové. Podle zjištění se jednalo o transfer stovek tisíc liber.

Becker byl také usvědčen z toho, že neohlásil dvě nemovitosti v Německu. Také skrýval bankovní úvěr ve výši 825 tisíc eur a podíly ve společnosti s umělou inteligencí, které by měly mít hodnotu jednoho milionu eur.

Žalobkyně Rebecca Chalkleyová nařkla Beckera z toho, že se choval promyšleně a nečestně a že se stále pokouší hledat vinu u jiných. Němec naopak všechna obvinění popíral a uvedl, že plně spolupracoval se svými věřiteli, kterým měl nabídnout údajně i svůj snubní prsten.

Žádná obhajoba však šestinásobnému grandslamovému šampionovi nepomohla. Soud jej poslal na dva a půl roku do vězení, přičemž podle dostupných informací by už měl mít první noc v nápravném zařízení za sebou.

Odsouzení Beckera okomentovala řada bývalých tenisových hvězd jako Martina Navrátilová či Pam Shriverová. Obě se ve svých komentářích shodly na tom, že se jedná o strašnou událost a je jim líto, jak případ německé legendy skončil.

Dluhy, diplomatická imunita i ztracené trofeje
Případ Borise Beckera se táhne zhruba od roku 2017. Muž, který si jen tenisem vydělal 25 milionů dolarů, se dostal do problémů už o dva roky dříve, kdy si půjčil peníze od společnosti Arbuthnot Latham & Co. Své dluhy ovšem nedokázal splácet a ve zmíněném roce 2017 mu byl deklarován bankrot.

Jak přesně vysoké dluhy Becker nasekal, se nikdy oficiálně nespočítalo. Hovoří se o částce přesahující 40 milionů eur. Od Arbuthnot Latham & Co si měl vypůjčit 4,6 milionu a v roce 2014 si měl půjčit 1,6 milionu dolarů od britského podnikatele. Na Beckera se následně přisáli i další věřitelé a spirála problémů se začala roztáčet naplno...

Problémy se snažil odvrátit různými způsoby. V době, kdy se spekulovalo, že jeho dluh přesahuje dokonce 60 milionů eur, vyrazil například do Rozvadova, aby si zahrál pokerový turnaj. Vstupní poplatek ve výši 111 111 eur za něj z většiny zaplatil sponzor, ale místo, aby Becker vyhrál pohádkovou odměnu pro vítěze (činila 4 miliony eur), skončil v mínusu.

Peníze se snažil získat i žalobou proti svému bývalému agentovi Saschovi Rinneovi, který mu údajně nevyplatil odměny za promo akce. A když přišel příkaz, aby k umoření dluhů využil prodej svých tenisových artefaktů, napřed hledal ztracené grandslamové trofeje a následně získal v červnu 2018 diplomatickou imunitu jako zvláštní atašé Středoafrické republiky pro sport a kulturu v Evropské unii.

Konec imunity, prodej artefaktů a... vězení
Věřitelé i sportovní veřejnost vyčítali slavnému Němci, že se před svými problémy a dluhy snaží ukrýt a jeho kroky vesměs tvrdě odsoudili a zkritizovali. V prosinci 2018 však přišla nečekaná zpráva. Becker se totiž diplomatické imunity vzdal.

Podle zpráv, které zveřejnil Tony Beswetherick, neměl šestinásobný grandslamový vítěz jinou možnost než odmítnout přijetí diplomatické imunity, k čemuž ho donutily okolnosti kolem vyhlášeného bankrotu, k němuž došlo v červnu 2017.

A tak musel čelit svým problémům bez vytáček. Aukce jeho tenisových trofejí a artefaktů dokonce předčila očekávání a v červenci 2019 se povedlo získat 750 tisíc eur. Částka zamířila věřitelům a vše naznačovalo, že Becker se skutečně snaží svou situaci řešit.

Jenže ne na dlouho...

Po prodeji trofejí totiž měl Becker podléhat z nařízení soudu nejrůznějším opatřením, aby ze svých výdělků a majetku umořoval dluhy věřitelům. V tom byl ovšem zakopaný pes. V září 2020 totiž skončil znovu u soudu kvůli zamlčení majetku.

Becker se měl provinit tím, že zamlčel hodnotný majetek včetně bytu v Chelsea, dvou nemovitostí v Německu a finanční hotovosti ve výši více než 1,3 milionu eur. Téměř milion eur měl, podle britských médií, ve formě akcií společnosti s umělou inteligencí (což se nakonec ukázalo být pravdou).

Na Beckera se začaly sypat další žaloby (celkem proti němu bylo vzneseno 24 žalob), a to včetně nepředání dalších trofejí, které měly být rovněž využity k umoření dluhů, a již zmíněnému transferu peněz na osobní účty. A jak to s ním dopadlo, se definitivně rozhodlo v pátek, kdy byl odsouzen ke dvěma a půl rokům ve vězení.

Vítězi 49 profesionálních titulů nyní nezbývá nic jiného než pykat za své chyby...

Boris Becker

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Challenger v Prostějově: Svrčina zvládl první kolo, Kolář naopak končí

Jubilejní třicátý ročník prostějovského challengeru UniCredit Czech Open pokračoval druhým hracím dnem. Na Hané byla nejprve dohrána kvalifikace. Tou prošel na této úrovni poprvé…

Suárezová Navarrová se stala maminkou! S přítelkyní přivítaly na svět dvojčata

Poslední dva roky jsou pro Carlu Suárezovou Navarrovou opravdu turbulentní. Nejdříve zvládla boj s rakovinou a dokázala se vrátit na tenisové kurty, načež dala přednost rodinnému…

Nervozitu nechal v Austrálii! Hrazdil zvládl pařížskou výzvu a má premiérovou výhru

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Teplota 27 stupňů Celsia nenapovídá, že by v Paříži panovaly náročné podmínky, opak je ale pravdou. Český mladík Jan Hrazdil se však s horkem na…

Další výzva pro Muchovou? Bývalá finalistka a světová jedenáctka, která se bála konce kariéry

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Anastasija Pavljučenkovová by se dala označit jako tradiční soupeřka českých tenistek. V minulosti svedla spoustu bitev s Petrou Kvitovou i…

Titul po dvou letech? O to je cennější, raduje se Malečková. Disciplíny chce mixovat

Jesika Malečková oslavila po téměř dvou letech zisk turnajového titulu ve dvouhře. Na pětadvacetitisícovém podniku v rakouském Annenheimu si o víkendu dokráčela pro celkově…

RG: Muchová je poprvé ve čtvrtfinále! Ukončila pouť šťastné poražené. Bouzkové pomohla k postupu diskvalifikace

Karolína Muchová dokázala během nedělního programu Roland Garros vybojovat svůj premiérový postup do čtvrtfinále pařížského grandslamu, když ve dvou setech porazila šťastnou…

Další články