Denní menu, 24.10.2023: Krejčíková zahájila Elite Trophy výhrou, Macháč postupuje ve Vídni

Barbora Krejčíková v úterý rozehrála WTA Elite Trophy v Ču-chaji. V úvodním utkání základní skupiny porazila ve dvou setech Polku Magdu Linetteovou. Tomáš Macháč po úspěšné kvalifikaci na ATP ve Vídni porazil v prvním kole hlavní soutěže Australana Aleksandara Vukice. Dalibor Svrčina vyhrál první zápas na challengeru v Curitibě proti Španělovi Tabernerovi. Úspěšný kvalifikant Hynek Bartoň pokračuje na vítězné vlně, v prvním kole v italské Ortisei uspěl proti Davidovi Jordovi Sanchisovi.

Macháč postupuje ve Vídni
Tomáš Macháč (74.) navázal na halové pětistovce ve Vídni na výkony z kvalifikace a neztratil sadu ani v prvním kole hlavní soutěže. V tom deklasoval za pouhých 56 minut 6:3, 6:1 Aleksandara Vukice (56.) z Austrálie, kterému vzal v utkání hned čtyřikrát servis, zatímco o ten vlastní nepřišel ani jednou.

Třiadvacetiletý Čech byl ve všech směrech jasně lepším hráčem a díky skvělému výkonu postoupil zcela zaslouženě do osmifinále.

Protivníkem Tomáše Macháče v dalším kole bude čvrtý nasazený Řek Stefanos Tsitsipas.

Více se utkání věnujeme zde.

Krejčíková vstoupila do Elite Trophy vítězně
Světová desítka Barbora Krejčíková rozehrála základní skupinu na WTA Elite Trophy v Ču-chaji vítězstvím 6:2, 6:4 nad Polkou Magdou Linetteovou. Nejvýše nasazená hráčka v utkání odvrátila devět z deseti brejkbolů, na returnu se prosadila čtyřikrát a přiblížila se k postupu do semifinále.

Utkání ovšem nebylo tak jednoznačně, jak skóre naznačuje, ve druhém setu česká hráčka dokonce prohrávala 0:3. Šnůrou pěti her v řadě ovšem skóre otočila a posléze v desátém gemu duel dopodávala.

Své druhé utkání ve skupině odehraje česká tenistka už ve středu. V zápase proti Darje Kasatkinové, kterou mimochodem před dvěma týdny v Čeng-čou deklasovala 6:3, 6:0, si může zajistit postup do semifinále.

Svrčina odvrátil dva mečboly
Dalibor Svrčina (167.) po dramatické tříhodinové bitvě postoupil v brazilské Curitibě do osmifinále, Carlose Tabernera (368.) pokořil výsledkem 6:2, 2:6 a 7:6.

Po prvních dvou sadách, které byly poměrně jednoznačné, přišla hlavní bitva v rozhodujícím dějství. Španěl Taberner v něm soka několikrát brejkl a dostal se nakonec až do vedení 5:4, avšak zápas navzdory jednomu mečbolu nepodával. Posléze se do vedení prokousal také Svrčina, jenž měl ve dvanácté hře dokonce dva mečboly na returnu, jenže ani on neuspěl.

Sada tedy došla až do zkrácené hry, v níž si jako první mečbol vybudoval Španěl, avšak český tenista si uhrál oba body při podání, aby následně strhující utkání uzavřel třetím získaným bodem v řadě.

Kvalifikant Bartoň postupuje v Ortisei
Hynek Bartoň (587.) navázal v italském Ortisei na povedenou kvalifikaci a zvládl na tamějším halovém challengeru otočit už třetí třísetový maraton v řadě! V utkání prvního kola s Davidem Jordou Sanchisem (325.) doslova utekl z lopaty hrobníkovi, neboť soupeř za stavu 6:5 ve druhém setu podával na vítězství a měl i mečbol.

Ačkoliv se mu to do té doby za hodinu a půl nepovedlo ani jednou, devatenáctiletý Čech se blýskl brejkem a vynutil si tiebreak, v němž byl jasně lepším hráčem. Nabytou pohodu si následně Bartoň přenesl i do rozhodujícího dějství, v němž už na dvorci dominoval, a zvítězil tak po 2 hodinách a 8 minutách poměrem 6:7(5), 7:6(4) a 6:3.

V osmifinále Bartoně čeká Brit Billy Harris.

Paulson pozici náhradníka nevyužil
Andrew Paulson (324.), jenž se dostal do hlavní soutěže na challengeru v Ortisei jako náhradník, skončil hned v prvním kole. Nad jeho síly byl slovenský kvalifikant Lukáš Klein (181.), s nímž prohrál 5:7, 4:6.

V prvním setu byl český tenista blízko brejku v pátém gemu, ale nevyužil ani jeden ze dvou brejkbolů. Úvodní dějství nakonec urval Klein, jenž v jedenáctém gemu získal brejk čistou hrou na příjmu a sadu posléze bez větších problémů dopodával. Druhý set přinesl jediný brejk, který pětadvacetiletý rodák ze Spišské Nové Vsi získal ve třetí hře.

WTA Elite Trophy, Ču-chaj (ženy, CHN, 2 419 844 USD, tvrdý povrch)