Žebříčky ATP/WTA: Kolář si polepšil o 37 míst, mladé talenty Šalková a Havlíčková na nových maximech

- Petr Sumbal

Zdeněk Kolář poslední dubnový týden dokráčel k vítězství na challengeru v Ostravě a o týden později se na challengeru v pražské Štvanici probil až do čtvrtfinále. Odměnou za tyto dva povedené turnaje je mu skok o 37 míst na 169. místo žebříčku ATP. Mezi ženami si dvě mladé tenistky Dominika Šalková a Lucie Havlíčková znovu vylepšily svá žebříčková maxima.

Jelikož prestižní turnaj mužů i žen v Madridu byl letos natažen na dva týdny, vychází tentokrát nová vydání žebříčku po čtrnáctidenní odmlce.

V Madridu se českým barvám příliš nedařilo, největší úspěch zaznamenala Barbora Krejčíková, která si zde zahrála osmifinále. Na žebříčku se ale o jedno místo propadla na 13. pozici za Veroniku Kuděrmetovovou, která ve španělské metropoli postoupila do semifinále.

Jedinou českou zástupkyní v první desítce žebříčku zůstává desátá Petra Kvitová, a to i přesto, že v Madridu skončila už ve druhém kole. Karolína Plíšková na turnaji kvůli zraněnému kolenu vůbec nestartovala, přesto si ale polepšila a nachází se nově o jednu pozici za Krejčíkovou.

Největší skok z českých tenistek v první stovce žebříčku učinila Markéta Vondroušová, která se posunula o deset míst na 70. příčku.

Dvě mladé české naděje slaví vylepšení svých žebříčkových maxim. 18letá Dominika Šalková uhrála na štědře bodovaných turnajích ITF v Osijeku a v Praze semifinále, respektive osmifinále a nově se nachází na 269. příčce. O jednu pozici za ni na 270. místo si polepšila stejně stará Lucie Havlíčková, která uhrála čtvrtfinále v Osijeku.

Nikola Bartůňková vyhrála titul v Santa Margheritě Di Pula a k tomu přidala semifinále na Štvanici, díky čemuž zaznamenala posun o 31 pozic na 340. příčku.

Českou mužskou jedničkou i nadále zůstává neohroženě Jiří Lehečka, a to i přesto, že v Madridu nevyhrál ani zápas a pohoršil si o dvě příčky na 39. místo.

Nejúspěšnějším českým tenistou uplynulých dvou týdnů byl Zdeněk Kolář, který nejprve vyhrál ostravský challenger a na tento úspěch poté navázal postupem do čtvrtfinále na turnaji stejné kategorie na Štvanici. V žebříčku si Kolář polepšil o 66 bodů a 37 míst a nově najde své jméno na 169. pozici.