Denní menu, 19.4.2023: Lehečka a Plíšková rychle postoupili, Krejčíková opět podlehla Sabalenkové

Karolína Plíšková zvládla vstup do turnaje WTA 500 v německém Stuttgartu, kde na úvod porazila řeckou hvězdu Mariu Sakkariovou bez ztráty podání 6:2 a 6:3. Naopak s halovou pětistovkou se rozloučila Barbora Krejčíková, která potřetí v řadě prohrála se světovou dvojkou Arynou Sabalenkovou, tentokrát 2:6 a 3:6. Jiří Lehečka dominoval v odloženém souboji s Gaëlem Monfilsem (6:4, 6:3) a na akci ATP 250 v Banja Luce postoupil do osmifinále. Déšť překopal program rovněž na challengeru v Rosetu, kde si musel Dalibor Svrčina počkat na vstup do turnaje až do středy. Vedl si ovšem výborně, Poláka Žuka porazil 7:5 a 6:0. Dominik Palán končí v osmifinále challengeru v Morelosu.

Lehečka potvrdil roli favorita
Jiří Lehečka (36.) vstoupil úspěšně do antukového podniku ATP v Banja Luce. Jednadvacetiletý český mladík přehrál v první rundě zkušeného Francouze Gaëla Monfilse (322.), startujícího na divokou kartu, po hodině a 19 minutách 6:4 a 6:3.

Favorizovaný Lehečka začal proti bývalé světové šestce brejkem už v prvním gemu, tuto výhodu si podržel až do konce úvodního setu. Ve druhé sadě si díky dvěma brejkům vypracoval vedení 5:2, a přestože sám jednou o podání přišel, vítězství už si nenechal ujít.

Český reprezentant se v osmifinále utká s moldavským kvalifikantem Raduem Albotem (110.).

Plíšková začala na antuce hladkou výhrou nad Sakkariovou
Karolína Plíšková (17.) zvládla svou letošní antukovou premiéru na výbornou. Na halovém podniku WTA 500 v německém Stuttgartu zdolala šampionka z roku 2018 na úvod Mariu Sakkariovou (9.) z Řecka. Nasazenou osmičku, s níž se utkala v této sezoně už potřetí, porazila za hodinu a 11 minut bez ztráty podání 6:2 a 6:3.

Bilanci vzájemných zápasů tím rodačka z Loun překlopila na svou stranu (4:3). V osmifinále se Plíšková utká s Chorvatkou Donnou Vekičovou (23.).

Více se utkání věnujeme v samostatném článku.

Krejčíková znovu nestačila na Sabalenkovou
Barbora Krejčíková (12.) skončila na antukové pětistovce ve Stuttgartu stejně jako na předchozích turnajích v Indian Wells a Miami na raketě běloruské ranařky Aryny Sabalenkové. Tenistka z Ivančic tahala od začátku osmifinálového duelu ve Stuttgartu za kratší konec a se světovou dvojkou prohrála po hodině a čtvrt 2:6 a 3:6.

Sabalenková byla v utkání zcela suverénní na podání, když nečelila ani jednomu brejkbolu a nastřílela 10 es oproti pouhé jedné dvojchybě. Na returnu uspěla dvakrát v prvním a jednou ve druhém setu.

Kolodziejová v deblu po skalpu favoritek postupuje
Miriam Kolodziejová postoupila v deblové části halového antukového podniku WTA ve Stuttgartu do čtvrtfinále. Po boku Polky Alicje Rosolské zaskočila silně favorizované Číňanky I-fan Sü a Čao-süan Jang. Národnostně smíšená dvojice vyhrála po obratu 3:6, 6:2 a 10:4. Příštími soupeřkami budou Američanka brněnského původu Melicharová-Martinezová s Mexičankou Olmosovou.

Malečková zvládla velkou bitvu proti Mladenovicové
Kvalifikantka Jesika Malečková (356.) uspěla na stotisícovém antukovém turnaji ITF v Oeiras také ve svém třetím utkání, tentokrát se ale na výhru pořádně nadřela. Osmadvacetiletá Češka udolala v prvním kole bývalou světovou desítku Kristinu Mladenovicovou (143.) z Francie po třech hodinách a šesti minutách 6:4, 5:7 a 7:5.

Malečková mohla dopodávat zápas už za stavu 5:4 ve druhém setu, koncovku ale nezvládla. V rozhodující sadě bylo k vidění hned devět brejků v řadě, přičemž česká tenistka byla od stavu 2:1 vždy ve výhodě. Přestože ani na druhý pokus duel při svém podání za stavu 5:4 neuzavřela, další šanci ve dvanácté hře už využila a postoupila do osmifinále.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku.

Svrčina soupeře dorazil kanárem
Dalibor Svrčina (203.) zvládl na antukovém challengeru v italském Rosetu odložené utkání úvodního kola. Během středečního dopoledne porazil šestý nejvýše nasazený Čech 7:5 a 6:0 Kacpera Žuka (263.) z Polska. Duel trval pouhých 72 minut.

V prvním setu promarnil ostravský rodák dvakrát výhodu brejku, ten z jedenáctého gemu už ale na třetí pokus na podání potvrdil. Soupeři již ve zbytku zápasu nepovolil ani jednu hru. V osmifinále narazí Svrčina na Argentince Santiaga Rodrigueze Tavernu (235.).

Palán skončil v osmifinále
Dominik Palán (328.) dohrál na challengeru v mexickém Morelosu v osmifinále. Do toho sice vstoupil bleskovým brejkem a vedením 2:0, po zbytek zápasu už ale bodoval na příjmu pouze jeho soupeř. Tím byl favorizovaný Vitalij Sačko (292.) z Ukrajiny, jenž zvítězil za 67 minut hry poměrem 6:3 a 6:2.

Nouza postupuje v deblu
Petr Nouza a Slovák Igor Zelenay mají za sebou úspěšný vstup do soutěže čtyřhry na velkém antukovém challengeru v Oeiras. Česko-slovenský tandem přehrál v prvním kole britsko-indickou dvojici Charles Broom, Purav Raja přesně za hodinu hru dvakrát 6:2.

Nouza se Zelenayem odvrátili oba brejkboly soupeřů a sami využili čtyři šance na returnu. Ve čtvrtfinále na ně čekají Rumun Victor Vlad Cornea a Chorvat Franko Škugor.

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (ženy, GER, 780 637 USD, antuka)
BARBORA KREJČÍKOVÁ (12.) – Aryna Sabalenková (2.) 2:6, 3:6

KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (17.) – Maria Sakkariová (GRE, 9.) 6:2, 6:3

KOLODZIEJOVÁ, Ali. Rosolská (POL) – Sü, Jang (obě CHN) 3:6, 6:2, 10:4

BMW Open by American Express, Mnichov (muži, GER, 630 705 EUR, antuka)
Chardy, Humbert (oba FRA) – Brown (JAM), PAVLÁSEK 6:3, 3:6, 8:10