Denní menu, 22.2.2023: Krejčíková uspěla v derby proti Kvitové. Plíšková se po postupu do čtvrtfinále odhlásila

Do středečního osmifinálového programu zasáhly na prestižním podniku WTA 1000 v Dubaji celkem čtyři české hráčky. Karolína Plíšková vyzvala hned zkraje dne Ukrajinku Kalininovou, kterou zvládla přehrát ve třech setech. Z dalšího průběhu turnaje se ale kvůli virovému onemocnění odhlásila. Do čtvrtfinále postoupila i Karolína Muchová, jež zaskočila ve dvou sadách Švýcarku Bencicovou. V podvečerních hodinách došlo ve Spojených arabských emirátech ještě na české derby. Barbora Krejčíková v prvním vzájemném klání porazila Petru Kvitovou hladce ve dvou setech. Jiří Lehečka zvládl osmifinále v katarském Dauhá, kde na třetí pokus poprvé vyzrál na Emila Ruusuvuoriho z Finska. Marek Gengel dohrál na halovém challengeru v italském Roveretu hned v prvním kole.

Krejčíková hladce přešla přes Kvitovou
První vzájemný zápas na mezinárodní scéně proti sobě absolvovaly v osmifinále turnaje v Dubaji Barbora Krejčíková (30.) a Petra Kvitová (15.). Duel, který trval 75 minut, se stal kořistí první jmenované, která porazila turnajovou dvanáctku 6:3, 6:2.

Krejčíková měla utkání plně od kontrolou od samého začátku. V prvním setu rychle vybojovala vedení 4:0, a i když o jednu výhodu brejku přišla, dějství úspěšně dopodávala. Ve druhém setu pak odskočila do vedení ve třetím gemu a své vedení ještě zvýraznila dalším brejkem v sedmé hře.

O postup do semifinále se Krejčíková utká s nasazenou dvojkou Arynou Sabalenkovou.

Plíšková udolala ve třech setech Kalininovou, pak se odhlásila
Karolína Plíšková (18.) přehrála na štědře dotovaném podniku WTA 1000 v Dubaji i třetí protivnici a postoupila do čtvrtfinále. Třicetiletá Češka sice poprvé na turnaji ztratila set, když za stavu 6:5 ve druhém dějství promarnila na podání dva mečboly, nakonec ale nebezpečnou Ukrajinku Anhelinu Kalininovou (33.) porazila za dvě a tři čtvrtě hodiny 7:5, 6:7(6) a 6:2.

Ve čtvrtfinále měla Plíšková narazit na světovou jedničku Igu Šwiatekovou z Polska, jak se ale ukázalo, k utkání nakonec nedojde. Česká tenistka se totiž z dalšího průběhu turnaje odhlásila kvůli virovému onemocnění. Informaci zveřejnila Ženská tenisová asociace na svém Twitteru.

Muchová zaskočila Bencicovou
Karolína Muchová (112.) zaznamenala na turnaji WTA 1000 v Dubaji třetí výhru bez ztráty setu. Tentokrát si olomoucká rodačka vyšlápla na osmou nasazenou Belindu Bencicovou (9.). Vítězku dvou letošních turnajů porazila za hodinu a 25 minut po dominantním výkonu 6:1 a 6:4. Muchová vzala švýcarské favoritce postupně třikrát servis. Sama poprvé zaváhala v půlce druhé sady, kdy přišla o vedení 4:2. Od stavu 4:4 už ale úřadovala na kurtu opět Češka. Ta si ve čtvrtfinále zahraje proti světové trojce Jessice Pegulaové.

Lehečka postoupil v Dauhá do čtvrtfinále
Jiří Lehečka (52.) postoupil na podniku ATP 250 v katarském Dauhá do čtvrtfinále. Český tenista vyzrál na třetí pokus vůbec poprvé na Emila Ruusuvuoriho (51.) z Finska. Žebříčkového souseda přehrál za hodinu a 28 minut bez ztráty podání 6:2 a 7:6(2).

Úvodní set byl zcela v režii mladoboleslavského rodáka, který těžil z obrovského množství nevynucených chyb soupeře. Před druhým dějstvím odešel Ruusuvuori z kurtu a vrátil se jako vyměněný. Za stavu 5:4 měl dokonce na příjmu setbol, nakonec ale sada dospěla bez jediného brejku do zkrácené hry. V té byl dominantním aktérem opět Lehečka, jenž v příštím kole narazí na nejvýše nasazeného Rusa Rubljova.

Více se utkání věnujeme zde.

Gengel halovou premiéru nezvládl
Marek Gengel (269.) vypadl na halovém challengeru v italském Roveretu hned v úvodním kole. Při svém prvním letošním utkání pod střechou nestačil sedmadvacetiletý Čech na Jana Choinskiho (225.) z Velké Británie, s nímž prohrál 1:6 a 4:6.

Nouza s Paulsonem vypadli v úvodním kole
Čeští tenisté Petr Nouza a Andrew Paulson na deblové semifinále z posledního podniku v Čenaji nenavázali a vypadli na challengeru v Bengalúru hned v prvním kole. Opět byl u jejich porážky domácí Ind Arjun Kadhe, jenž tentokrát utvořil čtvrtý nejvýše nasazený pár s Rakušanem Maximilianem Neuchristem. Druzí jmenovaní zvítězili po setech 7:6(5) a 6:4, ačkoliv v tom úvodním prohrávali už 3:5.

Dubai Duty Free Tennis Championships (ženy, SAE, 2 788 468 USD, tvrdý povrch)
Anhelina Kalininová (UKR, 33.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (18.) 5:7, 7:6(6), 2:6
Belinda Bencicová (SUI, 9.) – KAROLÍNA MUCHOVÁ (112.) 1:6, 4:6
BARBORA KREJČÍKOVÁ (30.) – PETRA KVITOVÁ (15.) 6:3, 6:2

Qatar ExxonMobil Open, Dauhá (muži, QAT, 1 485 775 USD, tvrdý povrch)
JIŘÍ LEHEČKA (52.) – Emil Ruusuvuori (FIN, 51.) 6:2, 7:6(2)

Bengaluru Open (muži, IND, 130 000 USD, tvrdý povrch)
NOUZA, PAULSON – Kadhe (IND), Neuchrist (AUT) 6:7(5), 4:6

Citta' Di Rovereto (muži, ITA, 73 000 USD, hala – tvrdý povrch)
MAREK GENGEL (269.) – Jan Choinski (GBR, 225.) 1:6, 4:6

32.º Faro WTT Portugal 3 (muži, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Alberto Barroso (ESP, 418.) – HYNEK BARTOŇ (732.) 6:3, 6:2
MICHAEL VRBENSKÝ (364.) – Pedro Araujo (POR, 644.) 7:6(7), 7:6(5)

Llamas, Winter (oba ESP) – VOCEL, VRBENSKÝ 2:6, 7:5, 3:10

Naples Men´s $15,000 (muži, USA, 15 000 USD, antuka)
DANIEL PÁTÝ (1316.) – Sekou Bangoura (USA, 540.) 6:3, 4:6, 4:6

JENÍČEK, PÁTÝ – Aguilar (CAN), A. Gómez (ARG) 6:3, 6:2

Megasaray Tennis Academy Cup, Antalya (muži, TUR, 15 000 USD, antuka)
ŠTĚPÁN MRŮZEK (-) – Arthur Reymond (FRA, 603.) 6:2, 6:0
PAVEL NEJEDLÝ (784.) – Yanaki Milev (BUL, 800.) 7:5, 3:6, 4:6

Heller (GER), KELLOVSKÝ – Cungu (MNE), Popovic (GER) 6:2, 3:6, 10:2

ITF World Tennis Tour Rafa Nadal Academy by Movistar, Manacor (ženy, ESP, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Daganová Fruchtmanová, Kimčiová (obě ISR) – Amarieiová (ROU), ŠEVČÍKOVÁ 7:6(5), 7:5