22. 4. 2022
Zpravodajství ATP WTA

Spustil se dominový efekt? Zákaz chtějí protlačit i v Itálii, další země mohou následovat

Tenis byl až doposud jedním z mála sportů, kde se neuznávala kolektivní vina a ruští i běloruští tenisté mohli, byť ne pod svou vlajkou, na turnajích bez problémů startovat. Poslední události však naznačují, že to nemusí trvat věčně. Po Velké Británii mohou totiž následovat i další země a jejich tenisové svazy.

Pořadatelé Wimbledonu ve středu rozhodli, že na jejich turnaji nesmí v letošním ročníku startovat tenisté z Ruska a Běloruska. To se dotkne přibližně 40 hráčů a hráček z obou zemí. „S hlubokou lítostí musíme odmítnout přihlášky ruských a běloruských hráčů na The Championships 2022,“ uvedli v prohlášení zástupci Wimbledonu.

Na tyto kroky zareagovala LTA (Britská tenisová asociace), která obratem zakázala účast ruským a běloruským tenistům na všech turnajích. Důvodem je agresivita ruského režimu a invaze na Ukrajinu, která proběhla také z území Běloruska.

Kroky britských funkcionářů byly podrobeny obrovské vlně kritiky. Proti diskriminaci se společně postavily profesionální okruhy ATP a WTA, s nesouhlasem o aplikování kolektivní viny přispěchaly i hvězdy současnosti či minulosti. Proti zákazu se postavili například Martina Navrátilová, Billie Jean Kingová, Novak Djokovič či Alexander Zverev.

„Že byli vyloučeni z týmových soutěží, je v pořádku. Je to něco přímo proti Rusku, tomu rozumím. Ale nevidím důvod, proč nesmí startovat ve Wimbledonu,“ kroutil hlavou Zverev.

Italové vytváří na tamní federaci nátlak
Je však také dost dobře možné, že kroky na britských ostrovech otevřely Pandořinu skřínku a spustily dominový efekt. A u Wimbledonu a britských turnajů to skončit nemusí.

Pouhé dva dny po oznámení zákazu totiž italský deník Corriere della Sera informovat, že italský premiér Mario Draghi chce docílit toho, aby bylo Rusům a Bělorusům znemožněno startovat na prestižním turnaji v Římě.

S tím sice prozatím Angelo Binaghi, prezident Italské tenisové federace, nesouhlasí, ale tlak na něj a na pořadatele římského turnaje bude obrovský.

Vedle italské vlády totiž s možným zákazem souhlasí i prezident Italského olympijského výboru Giovanni Malago. Státní tajemnice pro sport Valentina Vezzaliová pak zdůrazňuje, že Itálie stojí při ukrajinských sportovcích a dodržuje rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru i mezinárodních federací.

Právě v tom zároveň nyní tkví naděje ruských a běloruských tenistů. Mezinárodní tenisová federace, stejně jako ATP a WTA, v tuto chvíli nebrání tenistům z těchto zemí v hraní, pouze nesmí hrát pod vlajkou svého státu.

Pokud by však pořadatelé římského Masters a WTA 1000 podlehli tlaku italské vlády a skutečně zakázali těmto tenistům hrát, dalo by se očekávat, že by se k zákazům postupně přidávaly i další státy. A tenis, který jako jeden z mála sportů neaplikuje kolektivní vinu, by se po covidu potýkal s další obrovskou krizí.

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Jablonec nad Nisou Open: Vrbenský i Paulson končí, prohráli s nasazenými favority

Jablonecký podnik ITF s dotací 25 tisíc amerických dolarů měl v pátek na programu čtvrtfinále. Mezi nejlepší čtveřici hráčů se neprobil Michael Vrbenský, jenž prohrál s nejvýše…

Sestry Williamsovy, Heninová a teď Šwiateková. Mladá Polka dosáhla na 30. výhru v řadě

Dominance Igy Šwiatekové v posledních měsících je obdivuhodná. Světová jednička ženské dvouhry ve čtvrtek večer vyhrála 30. zápas v řadě, čímž se stala čtvrtou hráčkou ve 21.…

Útok na turnajové maximum zhatilo zranění. Nešlo to, hlesla Muchová

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Česká šikovnost dlouho slavila proti americkým ránám úspěch. Pak ale Karolínu Muchovou přibrzdilo bolavé levé stehno a následně zcela zastavilo…

Soupeř z něj šílel, starosta gratuloval. Unikát Kolář se naplno představil sportovnímu světu

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Říká se, že každý den na grandslamu je nejlepším dnem v kariéře některého tenisty. Velmi blízko tomuto rčení je čtvrtek Zdeňka Koláře na Roland…

Skromný Zdeněk ohromil Paříž! Ze zápasu si vezmu jen to nejlepší, hlásí Kolář

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Zdeněk Kolář odjíždí z Roland Garros jako nečekaný hrdina! Český tenista svedl ve druhém kole monumentální bitvu s loňským finalistou Stefanosem…

Roland Garros: Kolář potrápil hvězdného Tsitsipase. Plíšková senzačně končí!

Pařížský grandslam Roland Garros pokračoval ve čtvrtek zbývajícími zápasy druhých kol hlavních soutěží dvouhry. Karolína Plíšková nestačila na domácí Leolii Jeanjeanovou a s…

Další články