Denní menu, 18.2.2021: Muchová na Australian Open končí v semifinále. Bouzková udolala světovou devítku

Dvojí zastoupení měl český ženský tenis ve čtvrtek na Australian Open. Karolína Muchová ve svém premiérovém grandslamovém semifinále prohrála Američankou Jennifer Bradyovou ve třech setech. Barbora Krejčíková postoupila na melbournském grandslamu potřetí v řadě do finále smíšené čtyřhry, jejím parťákem je stejně jako předloni Američan Rajeev Ram. Marie Bouzková udolala v dlouhém semifinále melbournského turnaje WTA Phillip Island Trophy favorizovanou Biancu Andreescuovou.

Češi v akci

Muchová v těsném semifinále podlehla Bradyové
Karolína Muchová (27.) si o grandslamový titul nezahraje. Čtyřiadvacetiletá Češka prohrála v semifinále Australian Open s Američankou Jennifer Bradyovou (24.) za hodinu a 55 minut 4:6, 6:3 a 4:6. Vítězka si k postupu pomohla osmi esy.

Lepší začátek střetnutí zaznamenala Bradyová, Muchová ale ztracené podání rychle získala zpět. Tenistky byly poté jisté při servisu až do desátého gemu, který česká hráčka zakončila dvojchybou.

Navzdory nešťastnému závěru první sady zahájila Muchová tu druhou rychlým brejkem. Výhodu si držela až do konce, kdy to byla tentokrát Bradyová, jež vyrobila na setbol dvojchybu.

V rozhodujícím dějství Američanka proměnila brejkbol ve třetí hře, přičemž tuto výhodu už nepustila. V klíčovém desátém gemu, trvajícím přibližně dvanáct minut, odvrátila tři brejkboly a nakonec proměnila pátý mečbol.

„Zase jsem začala pomalu. Hodně jsem kazila. Ona hrála skvěle, výborně servírovala, což o mně neplatilo. Ve druhém setu jsem se srovnala a snažila jsem se víc útočit. Ve třetím jsem promarnila příležitosti při jejím podání. Ona ty své využila, což rozhodlo,“ sdělila na tiskové konferenci Muchová.

Pětadvacetiletá Američanka v sobotu zabojuje o svůj první grandslamový titul proti předloňské šampionce turnaje Naomi Ósakaové (3.).

Ohlasy Karolíny Muchové si můžete přečíst zde.

Bouzková přežila mečboly a je podruhé ve finále turnaje WTA
Marie Bouzková (50.) postoupila na turnaji Phillip Island Trophy v Melbourne do svého druhého finále na okruhu WTA! V maratonském třísetovém utkání, které trvalo tři hodiny a 17 minut, porazila dvaadvacetiletá Češka nasazenou dvojku Biancu Andreescuovou (9.) z Kanady po obratu 6:7(9), 6:2 a 7:5. V rozhodujícím setu prohrávala Bouzková už 1:4, za stavu 4:5 pak odvrátila dva mečboly a strhla dramatickou koncovku na svou stranu.

Vítězství si moc vážím, bylo hodně vybojované. I při mečbolech soupeřky jsem věřila, že mám velkou šanci utkání otočit,“ řekla na tiskové konferenci Bouzková.

Po skalpu bývalé vítězky US Open si pražská rodačka zahraje o premiérovou trofej proti Rusce Darje Kasatkinové (75.).

Ohlasy Marie Bouzkové si můžete přečíst zde.

Krejčíková je ve finále mixu
Barbora Krejčíková si po postupu do finále ženské čtyřhry zahraje v Melbourne o grandslamovou trofej i v mixu! Ve čtvrtečním semifinále porazila spolu s Američanem Rajeevem Ramem dvakrát 6:3 domácí držitele divokých karet Storm Sandersovou a Marca Polmanse.

Turnajové šestky vstoupily do utkání dvěma brejky v řadě a rychlým vedením 4:0, resp. 5:1. Australané následně skrze svůj první brejk snížili, na víc než tři gemy se ale nezmohli. Rovněž do druhého dějství vstoupili favorité okamžitým lupem na příjmu, který po zbytek průběhu střežili. Brejk z druhého gemu se ukázal být klíčovým, další už se nezrodil. Jak Ram, tak Krejčíková přitom museli hájit v jednom případě vlastní podání až skrze shodu a rozhodující výměnu.

„Na kurtu jsem se cítila opravdu dobře. Utkání jsme začali skvěle, rychle jsme vedli 4:0. Soupeři se pak zlepšili a hra začala být vyrovnanější. Myslím, že při rozhodujících bodech jsme měli lepší strategii. Těší mě, že jsme předvedli tak dobrý výkon,“ shrnula Krejčíková.

Ve finále narazí předloňští šampioni na vítěze zápasu Stosurová, Ebden (oba AUS) – Krawczyková (USA), Salisbury (GBR).

Ohlasy Barbory Krejčíkové si můžete přečíst zde.

Kolář prošel přímo do semifinále čtyřhry
Zdeněk Kolář bez jediného odehraného čtvrtfinálového fiftýnu postoupil do semifinále čtyřhry na challengeru v Potchefstroomu. Společně s deblovým parťákem Julienem Cagninou měli odehrát zápas proti druhé nasazené dvojici Bonzi, Lamasine, která však do utkání nezasáhla.

Grandslam

Australian Open (AUS, 80 000 000 AUD, tvrdý povrch)
Semifinále ženské dvouhry
KAROLÍNA MUCHOVÁ (27.) [25] – Jennifer Bradyová (USA, 24.) [22] 4:6, 6:3, 4:6

Semifinále smíšené čtyřhry
KREJČÍKOVÁ, Ram (USA) [6] – Sandersová, Polmans (oba AUS) [WC] 6:3, 6:3

Turnaji se více věnujeme v samostatném článku.

Phillip Island Trophy, Melbourne (ženy, AUS, 235 238 USD, tvrdý povrch)
MARIE BOUZKOVÁ (50.) [13] – Bianca Andreescuová (ROU, 9.) [2] 6:7(9), 6:2, 7:5

PotchOpen II, Potchefstroom (muži, RSA, 52 080 USD, tvrdý povrch)
Cagnina (BEL), KOLÁŘ – Bonzi, Lamasine (oba FRA) [2] bez boje

Artengo Open Series 6, Antalya (muži, TUR, 15 000 USD, antuka)
NOUZA, Pichler (AUT) [1] – Erel, Ilhan (oba TUR) přeloženo na 19.2.

Soho Square, Šarm aš-Šajch (muži, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Felix Corwin (USA, 515.) – DAVID POLJAK (472.) 1:6, 6:7(5)
Šo Šimabukuro (JPN, 474.) – JIŘÍ LEHEČKA (355.) [3] 0:6, 4:6
Lucas Catarina (MON, 429.) [6] – MAREK GENGEL (473.) 6:7(3), 6:4, 6:7(2)

FOREJTEK, POLJAK [1] – Fery (GBR), LEHEČKA [WC] bez boje

Ilana Kloss International, Potchefstroom (ženy, RSA, 25 000 USD, tvrdý povrch)
MIRIAM KOLODZIEJOVÁ (453.) – Reka-Luca Janiová (HUN, 208.) [4] 6:2, 5:7, 2:6
JESIKA MALEČKOVÁ (297.) – Dejana Radanovičová (SRB, 274.) 6:3, 6:0

Pattinamaová Kerkhoveová, Schoofsová (obě NED) [1] – KOLODZIEJOVÁ, MALEČKOVÁ 6:4, 2:6, 6:10

Artengo Open Series 6, Antalya (ženy, TUR, 15 000 USD, antuka)
Daniela Vismaneová (LAT, 503.) [8] – DARJA VIĎMANOVÁ (978.) 6:4, 6:2

Magic Tours, Monastir II (ženy, TUN, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Jočovičová (SRB), Stevicová (FRA) – Bejenaruová (ROU), Z. ŠAFÁŘOVÁ 2:6, 5:7