Denní menu, 2.7.2023: Bartoň a Barnat neuspěli ve finálových zápasech na okruhu ITF

Den před startem Wimbledonu bylo na tenisových kurtech méně živo než obvykle. Turnaje ATP/WTA se dnes nehrály, takže se první červencová neděle nesla ve znamení turnajů ITF a challengerů. Dva čeští mladíci Hynek Bartoň a Jiří Barnat si zahráli finále menších turnajů ITF, na tituly ale nedosáhli. Do kvalifikace challengerů naskočili Andrew Paulson, Jakub Nicod a Michael Vrbenský, jenž jako jediné úvodní kvalifikační kolo zvládl.

Barnat na nasazenou jedničku nestačil
Jiří Barnat (605.) svůj druhý letošní titul nevybojoval. V nedělním finále turnaje ITf v polské Vratislavi nestačil na nasazenou jedničku Goncala Oliveiru (293.), jenž plnil roli výrazného favorita, a prohrál 2:6, 4:6.

Barnat se sice snažil ve druhé sadě o obrat a dokonce srovnal z 2:4 na 4:4, ale koncovka setu mu nakonec utekla. Oliveira prorazil v devátém gemu servis svého soupeře a duel vzápětí zakončil.

Bartoň zůstal v německém Kamenu krok od titulu
Hynek Bartoň (610.) si druhý titul na své konto nepřipsal, ve finále turnaje ITF M15 v německém Kamenu podlehl ruskému tenistovi Svjatoslavu Gulinovi (758.) po setech 6:2, 4:6, 2:6.

Devatenáctiletý český tenista měl utkání dobře rozehrané, když vyhrál první set, ale ve zbývajících dvou sadách už na soupeře nestačil. Utkání trvalo dvě hodiny a 18 minut a Bartoň si v něm vytvořil jedenáct šancí na brejkbol, využil však jen pět. Sám ztratil podání šestkrát a devět dalších brejkbolů odvrátil.

Na premiérový titul z loňského roku tak český mladík nenavázal a poprvé v profesionální kariéře odešel ze singlového finále jako poražený.

Vrbenský zvládl vstup do kvalifikace v Miláně
Michael Vrbenský (345.) úspěšně vstoupil do challengeru v Miláně, když v prvním kole kvalifikace porazil moldavského tenistu Ilju Snitariho (499.) po setech 6:4, 1:6, 6:3.

V prvním setu si nesl Vrbenský od prvního gemu výhodu brejku, ovšem v osmé hře se jeho soupeři povedlo vyrovnat na 4:4. Vrbenský však velmi rychle zareagoval, získal na svou stranu brejk na 5:4 a následně první sadu uzavřel na servisu, přestože musel odvracet dva brejkboly.

Druhý set českému tenistovi vůbec nevyšel a prohrál ho hladce 1:6. Neúspěch ale dokázal rychle hodit za hlavu a rozhodující sadu už zase ovládl.

Třetí set rozhodl jediný brejk Vrbenského už ve druhém gemu. Krizovým okamžikům čelil český hráč ještě za stavu 4:2, ale všechny tři brejkboly soupeře dokázal odvrátit a podání si nakonec udržel. Ve finále kvalifikace si Vrbenský zahraje proti lSalvatore Carusovi (265.).

Paulson se v Karlsruhe nekvalifikuje
Kvalifikace na challengeru v německém Karlsruhe skončila pro Andrewa Paulsona (460.) hned v prvním kole. Český tenista nestačil na domácího Sebastiana Fanselowa, se kterým prohrál za hodinu a 15 minut 2:6, 5:7.

Nicod proti favorizovanému Fribergovi neuspěl
Osmnáctiletý Jakub Nicod (1133.), který ve Slovinsku na okruhu ITF vybojoval dva deblové tituly v řadě, se přesunul do německého Karlsruhe, kde absolvoval první kolo kvalifikace na challengeru. Proti kvalifikační pětce Karlovi Fribergovi (359.) ze Švédska však neuspěl, když za stavu 6:5 nedopodával první set a nakonec prohrál 6:7(3), 3:6.

Tennis Open Karlsruhe (muži, GER, 73 000 EUR, antuka)
ANDREW PAULSON (460.) – Sebastian Fanselow (GER, 408.) 2:6, 5:7
Karl Friberg (SWE, 359.) – JAKUB NICOD (1133.) 7:6(3), 6:3

Aspria Tennis Cup, Milán (muži, ITA, 73 000 EUR, antuka)
Ilja Snitari (MDA, 499.) – MICHAEL VRBENSKÝ (345.)  4:6, 6:1, 3:6

Liepajas Tenisa Sporta Skola, Liepaja (ženy, LAT, 60 000 USD, antuka)
Sina Hermannová (GER, 611.) – KLÁRA KAJABOVÁ (-) 6:0, 6:0

BICT Groep ITF The Hague 2023, Haag (ženy, NED, 40 000 USD, antuka)
Alana Parnabyová (AUS, 481.) – LINDA ŠEVČÍKOVÁ (920.) 6:1, 6:2
Anouck Vranckenová Peetersová (NED, 716.) – LINDA KLIMOVIČOVÁ (509.) 0:6, 6:4, 4:6

Swiss Tennis International Tour by Rado, Klosters (ženy, SUI, 25 000 USD, antuka)
Giada Clampaová (SUI, -) – KAROLÍNA VLČKOVÁ (1017.) 2:6, 2:6
Victoria Munteanová (FRA, 898.) – INEZ MARIA KOTLÍKOVÁ (-) 6:4, 6:0

Trofeul Ion Tiriac, Brašov (muži, ROU, 25 000 USD, antuka)
Francesco Ferrari (ITA, 1321.) – JAKUB NOVÁK (-) 6:2, 7:6(4)

Kamen Open (muži, GER, 15 000 USD, antuka)
Svjatoslav Gulin (758.) – HYNEK BARTOŇ (610.) 2:6, 6:4, 6:2