Denní menu, 16.7.2018: Vondroušová přehrála favoritku. Jebavý s Veselým zvládli složitý závěr

- Filip Lefenda, Radek Štohl

Skvělých výsledků dosáhli Češi v pondělí. Markéta Vondroušová na WTA ve švýcarském Gstaadu vyřadila nasazenou šestku, kterou byla Arruabarrenaová-Vecinová. Zdeněk Kolář poprvé v kariéře postoupil do hlavní soutěže ATP, na domácím podniku v Olomouci se kvalifikovaly obě Češky mezi nejlepších 32 hráček.

11:00

DETIUC S KREJSOVOU POSTOUPILY DO HLAVNÍ SOUTĚŽE: Anastasia Detiuc a Petra Krejsová bez problémů postoupily do hlavní soutěže v Olomouci. Detiuc proti rakouské soupeřce ztratila pouhé čtyři gemy, Krejsová si poté musela zahrát tiebreak, ani osmadvacetiletá tenistka však ve finálovém utkání nepřišla o set. ITS Cup je antukový podnik dotován 80 tisíci americkými v OMEGA centru sportu a zdraví.

Více se turnaji věnujeme v samostatném článku.

14:30

VONDROUŠOVÁ V GSTAADU PŘEKVAPILA ŠPANĚLKU: Markéta Vondroušová do podniku WTA v Gstaadu vstoupila vítězně. Českou tenistku nedokázala přehrát Lara Arruabarrenaová-Vecinová, kterou Vondroušová porazila dvakrát 6:3. Devatenáctiletá hráčka tak v této kategorii uspěla poprvé od konce dubna, kdy zvládla první kolo ve Stuttgartu. – Lara Arruabarrenaová-Vecinová (ESP, 88.) x Markéta Vondroušová (106.), 3:6, 3:6.

Duel jsme podrobně sledovali zde.

15:00

ROSOL POVOLIL ŠAFRÁNKOVI PĚT HER: Lukáš Rosol v pondělí odpoledne zvládl české derby na challengerovém podniku v Scheveningenu. Rosol v Nizozemsku neměl velké problémy s Václavem Šafránkem, krajana přehrál 6:3, 6:2. Šafránek od začátku tahal za kratší konec, v prvním a pátém gemu však ještě odvrátil šest brejkbolů soupeře. První brejk duelu přišel po další dlouhé hře v sedmém gemu, v němž Rosol zužitkoval celkově desátou příležitost v zápase. Jeho soupeř měl dvě šance na rebrejk, ty ale neproměnil a následně si sám podruhé v utkání ztratil servis. Ve druhém rychlém setu byly k vidění dva brejky pro Rosola.. – Lukáš Rosol (281.) x Václav Šafránek (243.), 6:3, 6:2

Jebavý s Veselým vydřeli postup
Roman s Jebavý s Jiřím Veselým na ATP v Umagu postoupili do čtvrtfinále čtyřhry. Česká dvojice, která spolu hraje poprvé od poloviny února, v úvodním zápase na podniku zdolala pár Ivan Sabanov, Matej Sabanov 6:4, 5:7, 10:8.

Kolář si poprvé v kariéře zahraje hlavní soutěž turnaje ATP
Český tenista Zdeněk Kolář (221.) zvládl kvalifikaci ve švédském Bastadu a zahraje si poprvé v kariéře hlavní soutěž turnaje ATP. V pondělním finále smetl jednadvacetiletý Čech nasazenou trojku Calvina Hemeryho (150.) z Francie 6:2 a 6:1.

Koplová slaví druhou výhru. Soupeřka vytvořila 32 dvojchyb
Tereza Koplová (-) podruhé v kariéře vyhrála duel v kategorii ITF. Dvacetiletá tenistka, která se do hlavní soutěže dostala z kvalifikace, postup do osmifinále vybojovala nad Andrinou Peerovou (1156.) po setech 6:7(7), 6:3, 7:5. Tenistky si během zápasu hned devatenáctkrát ztratily servis, Peerová dokonce zvládla vytvořit 32 dvojchyb, sedmnáct z nich v prvním setu. Koplová v závěrečném setu prohrávala 2:4 a za stavu 4:5 na returnu byla tři míčky od prohry, utkání však dokázala otočit ve svůj prospěch a po 3 hodinách a 33 minutách se pokusit o první čtvrtfinále na okruhu. Koplovou v dalším zápase čeká domácí Betina Pirkerová (-).

Štěpánek podruhé v osmifinále
Antonín Štěpánek (1707.) v rakouském Welsu podruhé v kariéře postoupil do osmifinále mezi profesionály. Devatenáctiletý tenista po úspěšné tříkolové kvalifikace v úvodním kole překvapil domácího Alexandera Erlera (677.), kterého zastavil po výsledku 6:2, 6:3.

Vrbenský otočil utkání s kvalifikantem
Michael Vrbenský (753.) na ITF v rakouském Welsu nebude chybět v osmifinále. Osmnáctiletý hráč v pondělním úvodním kole zvládl obrátit duel s Markem Semjanem (1187.), který se do hlavní části dostal z kvalifikace, slovenského protihráče porazil 3:6, 6:3, 6:4.

Michnev na úvod ztratil dva gemy
Petr Michnev (597.) se v prvním kole ITF ve Welsu příliš dlouho nezdržel. Osmadvacetiletý tenista v úvodním duelu podniku smetl Marko Vujice (1606.), který v hlavní soutěži hrál na divokou kartu, za necelou tři čtvrtě hodinu dvakrát 6:1.

Vejvara nestačil na divokou kartu
Lukáš Vejvara (1928.) nedokázal postoupit do osmifinále v rakouském Welsu. Na podniku ITF padl s Gabrielem Schmidtem (1214.) startujícím na divokou kartu 5:7, 4:6 a nenavázal tak na víkendovou kvalifikaci, ve které prohrál jedinou sadu.

Bayerlová zametla s Voracek
Michaela Bayerlová (648.) na turnaji nižší kategorie v Djonu s přehledem zvládla první kolo dvouhry. Na Češku nestačila Eva Marie Voracek (-), která s Bayerlovou padla 3:6, 1:6.

Machalová s Vlkovskou ve Vídni postupují
České tenistky Sabina Machalová (1215.) a Veronika Vlkovská (1215.) postoupily na patnáctitisícovém turnaji ve Vídni do osmifinále. Prvně jmenovaná zdolala 6:4 a 6:3 domácí Rakušanku Caroline Ilowskou (-), druhá schytala s Polkou Magdalenou Zajdaovou (-) kanára, přesto vyhrála 6:3, 0:6 a 7:5.

Vaňková potvrdila roli favoritky
Kateřina Vaňková (708.) na ITF ve Vídni postoupila do osmifinále dvouhry. Šestá nasazená v prvním duelu přehrála Arabellu Kollerovou (1215.) 6:1, 6:7(0), 6:2, i když ve druhém setu vedla už 4:2 a mohla tak zápas ukončit o něco dříve.

Plava Laguna Croatia Open Umag (muži, CRO, 501 345 EUR, antuka)
JEBAVÝ, VESELÝ – I. Sabanov, M. Sabanov (oba CRO) 6:4, 5:7, 10:8

SkiStar Swedish Open, Bastad (muži, SWE, 501 345 EUR, antuka)
Calvin Hemery (FRA, 150.) – ZDENĚK KOLÁŘ (221.) 2:6, 1:6

Ladies Championship Gstaad by Ixion Services (ženy, SUI, 250 000 USD, antuka)
Lara Arruabarrenaová-Vecinová (ESP, 77.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (104.) 3:6, 3:6

Challenger tour

The Hague Open 2018, Scheveningen (muži, NED, 64 000 EUR, antuka)
LUKÁŠ ROSOL (281.) – VÁCLAV ŠAFRÁNEK (243.) 6:3, 6:2

ITS Cup, Olomouc (ženy, CZE, 80 000 USD, antuka)
ANASTASIA DETIUC (500.) – Pia Königová (AUT, 652.) 6:2, 6:2
PETRA KREJSOVÁ (491.) – Anita Husaričová (BIH, -) 6:3, 7:6(5)

Future Tennis Wels 2018 (muži, AUT, 15 000 USD, antuka)

DUDA, VRBENSKÝ – Rogič Hadzalič (CRO), Skadarka (AUS) 6:4, 6:4

Ladies Future Vienna, Vídeň (ženy, AUT, 15 000 USD, antuka)
Caroline Ilowská (AUT, -) – SABINA MACHALOVÁ (1215.) 4:6, 3:6
Magdalena Zajdaová (POL, -) – VERONIKA VLKOVSKÁ (1215.) 3:6, 6:0, 5:7
Arabella Kollerová (AUT, 1215.) – KATEŘINA VAŇKOVÁ (708.) 1:6, 7:6(0), 2:6
Andrina Peerová (SUI, 1156.) – TEREZA KOPLOVÁ (-) 7:6(7), 3:6, 5:7

Abouová Zekryová (EGY), Rakicová (AUT) – MACHALOVÁ, VLKOVSKÁ 0:6, 1:6

11e BNP Paribas Open BFC, Dijon (ženy, FRA, 15 000 USD, tvrdý povrch)
MICHAELA BAYERLOVÁ (648.) – Eva Marie Voracek (GER, -) 6:3, 6:1

Ivaldiová (ITA), PULCHARTOVÁ – Rakotomalalaová, Richardová (obě FRA) 7:6(6), 4:6, 6:10

Baja Ladies Open (ženy, HUN, 15 000 USD, antuka)
Julia Kimmelmannová (GER, 1215.) – TEREZA POLANSKÁ (-) 3:6, 6:3, 6:0
Moni Potrcová (SLO, -) – JUSTÝNA MALATINSKÁ (-) 4:6, 1:6
ADÉLA JAROŠOVÁ (-) – Adrienn Horvathová (HUN, -) 7:5, 6:3