10. 6. 2018
Video Rozhovory

Česko jako Švédsko. Konkurence u kluků je větší než u holek, říká Pála

Nedělním dnem finišuje ženský antukový turnaj ve Starých Splavech. Přítomen je mimo jiné také fedcupový kapitán Petr Pála, který se po Roland Garros chystá i na následující dva grandslamy. "Jsem rád, že se podařilo vyhrát nějaké zápasy Báře Strýcové, velmi mile mě vítězstvím nad Azarenkovou překvapila Katka Siniaková," glosoval výkony svých reprezentačních svěřenkyň dvaačtyřicetiletý kouč. Ten se však musel zamyslet i nad méně příjemnějším tématem, a sice současným úpadkem českého mužského tenisu.

Zavítal jste na turnaj do Starých Splavů. Jak se vám tady líbí?
Líbí. Nejsem tady poprvé, jezdíval jsem zde i dříve. Mám odsud kamarády, několikrát jsem zde byl i za Cyrilem Sukem, takže jsem si zahrál i přímo na kurtech. Rád jsem zde zase přijel a doufám, že neudělám ostudu.

Navštěvujete v průběhu roku i další menší domácí turnaje?
Někdy ano. Chtěl bych více, ale času je poskrovnu. Jsem hrozně rád, že máme ve finále českou zástupkyni, navíc hrající na volnou kartu.

Ano, finále si zahraje Monika Kilnarová. Jak tuto tenistku vnímáte?
Je skvělé, že se někdo s volnou kartou dokáže probojovat až do finále. Možná i vyhraje – budu jí samozřejmě držet palce. Je to jedna z mladých hráček, které se derou nahoru. Udělala pokrok a zase trochu poskočí.

Budete finále sledovat?
Nebudu ho sledovat úplně celé. Máma měla narozeniny, takže budu muset běžet na oběd. (smích)

Jak trávíte mezidobí mezi semifinále a finále Fed Cupu?
Byl jsem na Roland Garros a chystám se na Wimbledon a US Open. Sleduji i ostatní turnaje. Jsem zvědav, jak se teď bude dařit holkám, hlavně na Wimbledonu.

Jak byste okomentoval výsledky českých hráček v Paříži?
Některé hráčky měly určitě větší očekávání, než jaký byl výsledek. Naopak třeba Bára (Strýcová), která před turnajem vypadla několikrát v prvních kolech, se probojovala daleko. V semifinále čtyřhry jsme měli dva páry. Byl bych rád, kdyby se Kateřině Siniakové a Barboře Krejčíkové povedlo vyhrát, protože grandslamový titul je obrovský úspěch (Češky po poledni skutečně vyhrály – pozn. red).

Byl někdo, kdo vás opravdu hodně překvapil, nebo naopak vyloženě zklamal?
Jsem rád, že se podařilo vyhrát nějaké zápasy Báře. Velmi mile mě vítězstvím nad Azarenkovou překvapila Katka Siniaková, za to jsem byl velmi rád. Barbora Krejčíková se kvalifikovala. Někomu se vždy daří více a někomu méně. Těch turnajů je během roku strašně moc.

Čím to je, že se českému ženskému tenisu tolik daří a mužskému momentálně ne?
Jsme malá země a není lehké stále produkovat skvělé hráče. Zvykli jsme si, že jsme měli vždy hráče ve světové špičce, teď bohužel přišel útlum. Kromě Tomáše Berdycha ve špičce zatím nikoho nemáme a nějakou dobu mít nebudeme. Třeba se zase někdo vydere nahoru, ale konkurence je obrovská – u kluků ještě větší než u holek. Je to velmi těžké. Věřím, že se to zase podaří, ale nejsme jediná země, nebyli jsme jí a ani nebudeme. Obrovskou tenisovou velmocí bylo třeba Švédsko. Tam byli také zvyklí, že měli na grandslamech deset špičkových hráčů a teď nemají momentálně nikoho.

Zpět k dění ve Starých Splavech. Vás zde dnes čeká exhibice po boku Martina Damma. Jak se těšíte?
Těším se moc, už jsme takto párkrát hráli. Uvidíme, jak to bude vypadat. Hlavně ať vydrží počasí, a to především na finále holek. Doufám, že se utkání bude divákům líbit a že předvedeme alespoň pár dobrých úderů.

Vašimi soupeři budou Bohdan Ulihrach a Cyril Suk. Jak vidíte vaše šance? Jde sice o exhibici, ale chuť vyhrát určitě máte…
Zatím ke mně nějaká motivace vyhrát úplně nedorazila. Cyrda tady bydlí, nemůžeme na něj být zase úplně přísní (úsměv). Bohďa hraje nejvíc, je v největší formě. Hlavně aby to nedopadlo tak, že nás Bohďa porazí všechny.

Kolik sil vás taková exhibice stojí?
Zase tolik sil ne, jsem zvyklý. Hrál jsem i nějaké mistráky v divizi i ve dvouhře, moc sil mi to tedy počítám neubere. Jsem denně na kurtech.

Na co se diváci mohou těšit?
Na některé velmi špatné údery (smích). Věřím ale, že i ty dobré. Bohďa předvede určitě dobré věci od základní čáry a Cyrda na síti ty, na které jsme byli zvyklí z dřívějška.

Proběhla nějaká sázka či hecování?
Zatím ne, ale možná pivo? Co, Cyrdo? (smích) Uvidíme. Hlavní je, aby se to lidem líbilo.

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Roland Garros: Dvouhra už je bez Čechů, Muchovou v Paříži zastavilo zranění

Hned zkraje programu šestého hracího dne Roland Garros se na dvorci Suzanne Lenglenové představila Karolína Muchová. Poslední česká zástupkyně ve dvouhře sahala v utkání 3. kola s…

Jablonec nad Nisou Open: Vrbenský i Paulson končí, prohráli s nasazenými favority

Jablonecký podnik ITF s dotací 25 tisíc amerických dolarů měl v pátek na programu čtvrtfinále. Mezi nejlepší čtveřici hráčů se neprobil Michael Vrbenský, jenž prohrál s nejvýše…

Sestry Williamsovy, Heninová a teď Šwiateková. Mladá Polka dosáhla na 30. výhru v řadě

Dominance Igy Šwiatekové v posledních měsících je obdivuhodná. Světová jednička ženské dvouhry ve čtvrtek večer vyhrála 30. zápas v řadě, čímž se stala čtvrtou hráčkou ve 21.…

Útok na turnajové maximum zhatilo zranění. Nešlo to, hlesla Muchová

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Česká šikovnost dlouho slavila proti americkým ránám úspěch. Pak ale Karolínu Muchovou přibrzdilo bolavé levé stehno a následně zcela zastavilo…

Soupeř z něj šílel, starosta gratuloval. Unikát Kolář se naplno představil sportovnímu světu

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Říká se, že každý den na grandslamu je nejlepším dnem v kariéře některého tenisty. Velmi blízko tomuto rčení je čtvrtek Zdeňka Koláře na Roland…

Skromný Zdeněk ohromil Paříž! Ze zápasu si vezmu jen to nejlepší, hlásí Kolář

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Zdeněk Kolář odjíždí z Roland Garros jako nečekaný hrdina! Český tenista svedl ve druhém kole monumentální bitvu s loňským finalistou Stefanosem…

Další články