28. 4. 2018
Rozhovory WTA

Radši knížky než Instagram. Nedávala jsem tenisu sto procent, přiznává Martincová

Parádně vstoupila do kvalifikace pražského turnaje J&T Banka Prague Open Tereza Martincová. V prvním kole jasně porazila nasazenou dvojku Miju Katovou z Japonska a jenom zářila. „Změnila jsem trenéra, konečně jsem se uklidnila a zase na kurt chodím ráda,“ řekla česká tenistka v rozhovoru pro Tenisový svět. Změn bylo víc – Martincová se v rámci zklidnění taktéž rozhodla vymazat svůj profil na Instagramu.

Favorizovanou Japonku jste porazila přesvědčivě 6:4 a 6:2. Chvílemi to vypadalo, že jste ji tvrdými údery doslova ubila. Byla jste hodně sebejistá?
To jsem ráda, že to tak vypadalo. (smích) Asi jsem si jistá byla, ale je to doma, nervozita byla velká. Vím o tom, že teď nehraju špatně, tak jsem se musela odvázat. Ale cítila jsem, že ji ženu.

Proti Asiatkám se vám nikdy moc nedařilo, jak jste na ně konečně vyzrála?
To je snad moje první Asiatka, co jsem porazila. Nikdy jsem nevěděla, jak na ně. Přišlo mi, že jim můj styl hrozně vyhovuje a jenom míče odráží a mezitím běhají. Snažila jsem se proto zapojit do tenisu více hlavu, protože Asiatky nejdou ustřílet. Počkala jsem si na správný balon a hrála jsem variabilněji.

Jak to myslíte „zapojit více hlavu“?
Nejde hrát pořád to samé. Když soupeřkám váš styl vyhovuje, musíte umět změnit tempo, začít hrát jinak, přemýšlet nad slabinami soupeřky. Světový tenis už není o tom, že všechno ustřílíte. Je to boj a musí se na to jít víc takticky.

V Jižní Americe se vám ale na posledních turnajích moc nedařilo, v žebříčku jste spadla na 160. příčku. Jak to, že tady jste jako vyměněná?
Změnila jsem trenéra, abych se uklidnila. Bylo celkově více změn. Bojovala jsem sama se sebou a teď chodím na kurt konečně zase ráda. Před tím jsem tam chodila jen s obavami a tím stylem hrát nejde, to tam nemusíte chodit vůbec. Hektikou jsem zbytečně ztrácela jistotu. Musela jsem se uklidnit a ukázat, že hrát umím.

Jaké obavy jste měla? Že přijdete o ranking?
To ani ne. Holky na žebříčku lítají, někdo ze stovky vyletí nebo spadne o pár stovek míst, pak se tam vrátí. Bojuju spíš sama se sebou, protože si chci dokázat, že na to mám. Pak jsem sama ze sebe hrozně zklamaná, když něco nezvládnu. Potřebuju kolem sebe mít blízké lidi, kteří mi řeknou, že když nejde o život, tak jde o… prd. (smích)

Kdo vás tedy teď trénuje?
Trénuje mě Otakar Podroužek. Moc lidí ho asi nezná, není ze světového tenisu. Pro mě je to ale super, dokáže mě uklidnit a pracujeme na dalších věcech. Před tím jsem trénovala s Ivošem Minářem, to je taky výborný trenér. Bylo to spíš o mně, on byl super, říkal mi dobré věci, ale já jsem byla pořád špatná z toho, že se mi nedaří. Musela jsem se rozhodnout a něco změnit. Čas utíká a já se chci posouvat, ne být pořád na místě.

Rozhodla jste se i k dalšímu podstatnému kroku, když jste po útocích agresivních sázkařů vymazala svůj populární profil na Instagramu. Jste potom taky klidnější?
Udělala jsem to spíš kvůli sobě. Začala jsem si všímat, že tam trávím moc času. Ohledně sázkařů jsem řekla, že se nenechám zahnat do kouta a nemusím se obhajovat. Zajímají mě blízcí lidi a co si myslí ostatní, je mi jedno. Ale nebylo to kvůli sázkařům, udělala jsem to hlavně kvůli sobě. Abych tenisu dávala sto procent, protože to jsem popravdě před tím nedělala. Proč sledovat lidi a koukat do telefonu? Mám spoustu dalších zálib, které můžu dělat. Když jsem přišla na turnaji ze zápasu, tak jako první jsem vytáhla mobil. Procházela jsem Instagram a najednou byla třeba půl hodina pryč. Proč? Vždyť si můžu radši otevřít knížku. Instagram je úplně jiný svět mimo realitu. Radši budu čas investovat víc do sebe.

Jaký máte teď cíl do dalších týdnů a zbytku sezony?
Pořád stejný. První cíl je světová stovka. Ale uvědomila jsem si, že se taky musím cítit dobře a mít z tenisu radost. Když jdete na zápas a řešíte spoustu věcí kolem, tak to váš tenis negativně ovlivní. Musím být v pohodě a věřit v sebe.

Tereza Martincová

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Halové MČR: Titul ze dvouhry získal Rikl, čtyřhru ovládli Nouza s Dudou

Milovice uplynulý týden hostily MČR mužů. Ve dvouhře přemožitele nenašel Patrik Rikl, čtyřhru opanovalo duo Petr Nouza, Filip Duda. Již ve druhé polovině listopadu se mezi ženami…

ITF turnaje v Číně nezruší. Nehodláme trestat miliardu lidí, říká její šéf

Mezinárodní tenisová federace nehodlá reagovat na aféru okolo „zmizelé“ tenistky Pcheng Šuaj rušením akcí na čínském území. Opačný krok přitom v minulých dnech učinila Ženská…

Žebříčky ATP/WTA: Nosková už je ve třetí stovce, patnáctiletá Bartůňková poskočila o 228 míst

Zatímco v popředí žebříčku už v závěru sezony velké změny čekat nelze, v nižších patrech se pořadí díky menším turnajům ITF mění i nadále. Výrazné posuny směrem vzhůru zaznamenalo…

Po singlech hotovo! Rusko po 15 letech vyhrálo Davis Cup

Ruští tenisté slaví vítězství v letošním Davis Cupu! Ve finále porazili Chorvaty už po dvouhrách, když na výhru Andreje Rubljova navázal v souboji jedniček také Daniil Medveděv,…

Denní menu, 5.12.2021: Linda Fruhvirtová získala titul v Bradentonu, Brenda finále skrečovala

Žádné české výkony v hlavních soutěžích seniorských turnajů dnes na programu nebyly, do akce tentokrát šli jen tři mladí čeští zástupci, kteří se představili v kvalifikacích v…

Šwiateková po pěti letech končí s trenérem. Získala s ním juniorský i profesionální grandslam

Další z řady dlouhých a úspěšných spoluprací je u konce. Dvacetiletá Iga Šwiateková se před novou sezonou rozhodla o výraznou změnu a ukončila spolupráci se svým trenérem Piotrem…

Další články