Ostra Group Open: Kolář porazil nasazenou čtyřku, dva Češi se kvalifikovali

Pořádně pestrý program nabídl v pondělí antukový challenger Ostra Group Open by Purposia. Na antuce v Komenského sadech nejprve vyvrcholila kvalifikace, kterou prošli Jakub Nicod a Dominik Kellovský. Později odpoledne začala hlavní soutěž. Obhájce trofeje Zdeněk Kolář si poradil na centrálním dvorci se čtvrtým nasazeným Francouzem Bonzim ve třech setech. Na divokou kartu startující Jan Kumstát nestačil na favorizovaného Kazachstánce Skatova ve dvou setech.

Kolář porazil nasazenou čtyřku
Zdeněk Kolář (225.) vstoupil vítězně do challengeru v Ostravě. Obhájce trofeje vyzrál v napínavém prvním kole na francouzského šampiona z roku 2021 Benjamina Bonziho (176.) po dvou a čtvrt hodině boje 4:6, 6:4 a 6:4.

Český tenista dohnal ve druhém setu proti nasazené čtyřce manko 1:3 a vynutil si rozhodující dějství. V něm sice za stavu 5:3 nevyužil dva mečboly při svém podání, duel ale poté ukončil na returnu.

„Za výhru jsem určitě velice rád. Věděl jsem, že to bude těžké utkání. Benjamin je výborný tenista, byl ve stovce a má za sebou plno úspěchů. Nezačal jsem nejlíp, ale už v koncovce prvního setu jsem stahoval a cítil jsem, že začínám být lepší. Věřil jsem ve svou hru a naštěstí jsem to otočil,“ nechal se slyšet Kolář.

Utkání se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Kumstát favorita nepřekvapil
Sedmnáctiletý Jan Kumstát (1697.) se při své premiéře v hlavní soutěži challengeru o senzaci nepostaral. Domácí držitel divoké karty, jenž je v současnosti žebříčkově šestým nejlepším juniorem světa, prohrál v Ostravě s o šest let starším Timofejem Skatovem (271.) z Kazachstánu za hodinu 1:6 a 2:6.

Kumstát, který zatím letos odehrál mezi dospělými jediný podnik ITF, se během duelu nedostal k jedinému brejkbolu. Agresivně hrající Skatov ztratil po svém podání pouhých sedm míčů.

Nicod prošel v Ostravě do hlavní soutěže
Jakub Nicod (351.) proměnil i druhý letošní start v challengerové kvalifikaci v postup do hlavní soutěže. Na antuce v Ostravě potvrdil devatenáctiletý Čech v pondělí roli papírového favorita a porazil za hodinu a čtvrt 6:2 a 6:3 Roberta Strombachse (388.) z Lotyšska. Nicod těžil v utkání ze svého prvního servisu, po němž prohrál pouhé dvě výměny.

„Trénoval jsem s ním před čtrnácti dny ve Splitu, takže jsem trochu věděl, co čekat. Výborně se mi povedl začátek, za mě to byl určitě skvěle zvládnutý zápas. Byl jsem daleko solidnější a dělal jsem málo chyb. Párkrát se mi ho povedlo dobře zatlačit,“ uvedl Nicod.

Kellovský vyzrál na Dudu
Druhým českým kvalifikantem na ostravském challengeru Ostra Group Open se stal Dominik Kellovský (680.), který v pondělí přehrál krajana Filipa Dudu (1678.) poměrem 7:5 a 6:1. Sedmadvacetiletý Kellovský prohrával v prvním setu 3:5 a 30-40, od té chvíle už byl ale lepším hráčem na kurtu.

„Zápas byl z mé strany na začátku určitě nervózní, pak jsem se ale do něj dostal. Jsem rád, že jsem zůstal klidný a že jsem to vybojoval. Filipa potom něco píchlo v koleni, takže druhý set už byl takový všelijaký. V hlavní soutěži se pokusím vyhrát co nejvíc utkání,“ poznamenal Kellovský.

Forejtek neproměnil čtyři mečboly
Jen krůček od postupu do hlavní soutěže byl na ostravském challengeru Jonáš Forejtek (368.). Nad Belgičanem Buvaysarem Gadamaurim (529.) vedl šestý nasazený hráč kvalifikace v rozhodujícím setu už 5:3, nakonec ale prohrál po téměř dvou a půl hodině 6:3, 0:6 a 6:7(12). V dramatickém závěrečném tiebreaku nevyužil Forejtek celkem čtyři mečboly. Soupeř naopak svou čtvrtou možnost proměnil.

Ostra Group Open by Purposia, Ostrava (muži, CZE, 74 825 EUR, antuka)
Timofej Skatov (KAZ, 271.) – JAN KUMSTÁT (1697.) 6:1, 6:2
ZDENĚK KOLÁŘ (225.) – Benjamin Bonzi (FRA, 176.) 4:6, 6:4, 6:4
Lukas Neumayer (AUT, 206.) – Dennis Novak (AUT, 205.) 6:4, 2:6, 0:3 skreč
Henrique Rocha (POR, 210.) – Daniel Rincón (ESP, 216.) 6:7(5), 0:6
Henri Squire (GER, 235.) – Gabriel Diallo (CAN, 154.) 6:2, 5:7, 6:4
Dimitar Kuzmanov (BUL, 265.) – Gauthier Onclin (BEL, 276.) 5:7, 5:5x odloženo

JONÁŠ FOREJTEK (368.) – Buvaysar Gadamauri (BEL, 529.) 6:3, 0:6, 6:7(12)
DOMINIK KELLOVSKÝ (680.) – FILIP DUDA (1678.) 7:5, 6:1
Orlando Luz (BRA, 333.) – Norbert Gombos (SVK, 499.) 6:4, 4:6, 6:7(1)