Denní menu: Siniaková přehrála Gauffovou, dál jde i Nosková. Plíšková slaví sedmé vítězství v řadě

Velký turnaj kategorie WTA 1000 v Dauhá pokračoval dalšími zápasy druhého kola. Kateřina Siniaková zaskočila světovou trojku Coco Gauffovou, na členku top 10 si vyšlápla také Linda Nosková. Karolína Plíšková zvládla dramatický duel s Anastasijí Potapovovou a slaví sedmé vítězství v řadě. Marie Bouzková nestačila na Danielle Collinsovou. Jiří Lehečka na pětistovce v Rotterdamu podlehl po třísetové bitvě Hubertu Hurkaczovi. V úvodním kole stejného turnaje skončil i deblista Adam Pavlásek. Další Češi hráli na challengerech a podnicích ITF.

Plíšková vyhrála posedmé v řadě
Karolína Plíšková (59.) vybojovala sedmé vítězství v řadě, šesté vítězství v šesti dnech a na tisícovce v katarském Dauhá slaví postup do osmifinále. V dramatickém souboji s Anastasijí Potapovovou (34.) dokázala česká hráčka zvítězit 6:1, 5:7, 6:4 a nenechala se rozhodit ani obdrženým trestným fiftýnem v průběhu třetího setu.

Plíšková nedokázala ve druhém setu zápas dopodávat a pak neměla dobrý vstup ani do třetího setu. Napřed prohrávala 1:3 a pak 2:4, ale v obou případech se blýskla rebrejkem. Navíc od stavu 2:4 se nastartovala k výbornému obratu, získala čtyři hry v řadě a vydřela velmi cenný postup mezi 16 nejlepších. Hned ve středu čeká Plíškovou sedmý zápas během posledních sedmi dnů. V osmifinále ji čeká české derby s Lindou Noskovou.

Siniaková si vyšlápla na Gauffovou
Kateřina Siniaková (42.) poprvé od roku 2022 porazila tenistku z nejlepší desítky světového žebříčku. A znovu Coco Gauffovou (3.), kterou ve druhém kole tisícovky v Dauhá přehrála za hodinu a 20 minut po setech 6:2, 6:4.

Rodačka z Hradce Králové si v utkání vedla skvěle na returnu, vypracovala si hned 14 brejkbolů a šest z nich dokázala proměnit. I díky tomu se jí povedlo otočit druhou sadě, ve které prohrávala už 0:4. V Dauhá si tak Češka zahraje premiérové osmifinále, a to proti další Američance Danielle Collinsové (53.).

Utkání se podrobněji věnujeme v samostatném článku

Nosková otočila utkání se světovou devítkou
Linda Nosková (28.) otočila v katarském Dauhá dramatické střetnutí druhého kola s Mariou Sakkariovou (9.) a postoupila po skalpu nasazené sedmičky do osmifinále.

Češka čelila ve druhém setu za stavu 3:5 mečbolu, přesto nakonec otočila na konečných 3:6, 7:6(2) a 7:5. O výsledku závěrečného setu rozhodl jediný brejk z jedenáctého gemu. Následně Nosková duel dopodávala a mohla po dvou a čtvrt hodině slavit. Její příští soupeřkou bude krajanka Karolína Plíšková.

Bouzková na další Američanku nevyzrála
Los tisícovky v Dauhá přiřkl Marii Bouzkové (35.) po úvodním vítězství nad Američankou Keninovou (45.) její krajanku Danielle Collinsovou (63.). Česká tenistka si další cennou výhru nepřepsala, floridské rodačce ve druhém kole podlehla za hodinu a 54 minut po setech 4:6, 5:7.

Bouzkovou může mrzet obzvlášť druhá sada, ve které si vypracovala nadějné vedení 4:2, 40:15. Jenomže postupně neproměnila ani jeden z pěti brejkbolů. Následně si vzala Collinsová podání zpět a pohlídala si koncovku zápasu.

Lehečka neproměnil tři mečboly
Jiří Lehečka (32.) na halové pětistovce v nizozemském Rotterdamu na předloňské semifinále nenaváže. Dvaadvacetiletý Čech doplatil v úvodním kole na mimořádně obtížný los, který mu do cesty postavil nasazenou čtyřku Huberta Hurkacze (8.).

S tím svedl dramatickou bitvu, když v tiebreaku druhého setu odvrátil celkem tři mečboly a vynutil si rozhodující sadu. Lehečka ale nakonec prohrál 3:6, 7:6(9) a 6:7(9). Ve zkrácené hře rozhodujícího dějství měl tři možnosti utkání ukončit, z toho jednu při vlastním podání, zahodil ji ale dvojchybou. Nakonec se tak po svém šestém mečbolu radoval rodák z Vratislavi.

Pavlásek s Beharem nezvládli těsnou koncovku
Adam Pavlásek s Arielem Beharem končí na svém prvním společném turnaji od Australian Open už v prvním kole. Česko-uruguayská dvojice na úvod pětistovky v Rotterdamu podlehla nizozemsko-chorvatskému páru Wesley Koolhof, Nikola Mektič za hodinu a 15 minut po setech 3:6, 6:3 a 8:10.

Menšík potvrdil roli favorita
Jakub Menšík (129.) si poradil v prvním kole challengeru v bahrajnské Manámě s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim (766.), kterého porazil za hodinu a půl výsledkem 6:3, 6:4. Menšík měl utkání od začátku pod kontrolou, celkově nabídl bývalému 16. hráči světového žebříčku jen tři brejkboly, přičemž všechny odvrátil. V další fázi turnaje český tenista vyzve Nermana Fatiče (200.) z Bosny a Hercegoviny.

Kopřiva v Bahrajnu končí v 1. kole
Vít Kopřiva (115.) na challengeru v bahrajnské Manámě nepotvrdil roli nasazené trojky. Český tenista v úvodním kole podlehl francouzskému kvalifikantovi Laurentu Lokolimu (322.), a to za hodinu a 27 minut po setech 1:6, 4:6. Kopřiva se po nepříliš povedeném prvním setu herně zvedl, ve druhém dějství dokonce vzal soupeři servis a ujal se vedení 3:1. Jenže o to vzápětí přišel, stejně jako o zbytek utkání.

Svrčina prohrál s Kukuškinem
Dalibor Svrčina (174.) se rozloučil s challengerem v bahrajnské Manámě v prvním kole. Český mladík prohrál na úvod turnaje se zkušeným Kazachstáncem Michailem Kukuškinem (231.) po hodině a půl dvakrát 2:6. Jednadvacetiletý Svrčina nevyužil ani jeden ze sedmi brejkbolů a sám přišel o podání čtyřikrát.

Kolář se v Cherbourgu neprosadil
Zdeněk Kolář (223.) dohrál na halovém challengeru ve francouzském Cherbourgu už v prvním kole. Český tenista v něm nestačil na syrského kvalifikanta Hazema Nawa (367.), kterému podlehl po hodině a 18 minutách 4:6 a 2:6. O výsledku prvního setu rozhodl jediný brejk v závěrečném desátém gemu. Ve druhém dějství nabral Kolář manko 0:4 a jeho soupeř už si koncovku pohlídal.

Poljak v Glasgow dohrál
David Poljak s Harrym Wendelkenem končí na challengeru ve skotském Glasgow už v úvodním kole. Česko-britský pár ve svém prvním společném zápase nestačil na britské duo Scott Duncan, Marcus Willis, jemuž podlehl za hodinu hry po setech 4:6, 2:6.

Qatar TotalEnergies Open 2024, Dauhá (ženy, QAT, 3 211 715 USD, tvrdý povrch)
LINDA NOSKOVÁ (28.) – Maria Sakkariová (GRE, 9.) 3:6, 7:6(2), 7:5
Anastasija Potapovová (34.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (59.) 1:6, 7:5, 4:6
KATEŘINA SINIAKOVÁ (42.) – Coco Gauffová (USA, 3.) 6:2, 6:4
Danielle Collinsová (USA, 63.) – MARIE BOUZKOVÁ (35.) 6:4, 7:5

ABN AMRO Open, Rotterdam (muži, NED, 2 290 720 EUR, tvrdý povrch – hala)
Hubert Hurkacz (POL, 8.) – JIŘÍ LEHEČKA (32.) 6:3, 6:7(9), 7:6(9)

Koolhof (NED), Mektič (CRO) – Behar (URU), PAVLÁSEK 6:3, 3:6, 10:8

Bahrain Ministry of Interior Tennis Challenger, Manáma (muži, BHR, 164 000 USD, tvrdý povrch)
DALIBOR SVRČINA (174.) – Michail Kukuškin (KAZ, 231.) 2:6, 2:6
VÍT KOPŘIVA (115.) – Laurent Lokoli (FRA, 322.) 1:6, 4:6
Nikoloz Basilašvili (GEO, 766.) – JAKUB MENŠÍK (129.) 3:6, 4:6

Challenger Cherbourg La Manche (muži, FRA, 74 825 EUR, tvrdý povrch – hala)
ZDENĚK KOLÁŘ (223.) – Hazem Naw (SYR, 367.) 4:6, 2:6

Lexus Glasgow Challenger (muži, GBR, 36 900 EUR, tvrdý povrch – hala)
Duncan, Willis (oba GBR) – POLJAK, Wendelken (GBR) 6:4, 6:2

Burg Wächter Ladies Open, Altenkirchen (ženy, GER, 60 000 USD, koberec – hala)
Chwaliňská (POL), MALEČKOVÁ – Abdurajmovová (UZB), Fominová-Klotzová 4:6, 6:2, 10:7

Lexus GB Pro-Series Roehampton (ženy, GBR, 40 000 USD, tvrdý povrch – hala)
LINDA KLIMOVIČOVÁ (325.) – Valentina Ryserová (SUI, 269.) 4:6, 6:7(4)

Hammamet Open (muži, TUN, 25 000 USD, antuka)
Ouakaa (TUN), Ovčarenko (UKR) – Heller (GER), KELLOVSKÝ 3:6, 0:6