Muchová je poprvé ve čtvrtfinále US Open! V New Yorku postoupilo i šest českých juniorů

US Open má na programu už sedmý den hlavní soutěže. Ve Flushing Meadows se znovu dařilo Karolíně Muchové, která postoupila díky třísetové výhře nad Číňankou Sin-jü Wang do svého premiérového čtvrtfinále na americkém grandslamu. Karolína Plíšková neuspěla po boku Chorvatky Donny Vekičové v osmifinále čtyřhry. Hned šest českých juniorů a juniorek se radovalo z postupu do dalšího kola singlového pavouka.

Muchová zvládla třísetové osmifinále
Karolína Muchová si vylepšila turnajové maximum na US Open! Světová desítka udolala v osmifinále Číňanku Sin-jü Wang (53.) po více než dvou a půl hodině boje 6:3, 5:7 a 6:1.

Sedmadvacetiletá Češka vyšla lépe z brejkované v prvním setu, který nabídl celkem šest ztracených podání. Ze stavu 2:2 odskočila na 5:2 a náskok si už uhlídala. Ve druhém setu otočila Muchová z 2:4 na 5:4 a 30:0, nadějné skóre na returnu ale nevyužila. Číňanka poté udeřila na returnu a ve dvanáctém gemu proměnila svůj šestý setbol.

Muchová se ale v rozhodujícím dějství ničeho nezalekla a po vyrovnanějším úvodu už od stavu 1:1 sbírala gemy pouze ona. Poprvé v kariéře tak postoupila do čtvrtfinále US Open, kde narazí na Rumunku Soranu Cirsteaovou (30.).

Šikovná Češka zkompletovala touto výhrou, ke které si pomohla 32 vítěznými údery, svou sbírku grandslamových čtvrtfinále. Do stejné fáze už pronikla na letošním Roland Garros, na Australian Open 2021 a na Wimbledonu 2019 a 2021.

„Jsem na sebe pyšná. Pomohlo mi, že jsem se šla po druhém setu převléct a trochu se zchladit. Shodila jsem všechno to mokré, naskrz propocené oblečení. Dala jsem si do hlavy plán, že se chci vrátit k mé hře. A vyšlo to,“ okomentovala utkání Muchová.

Plíšková skončila v deblovém osmifinále
Karolína Plíšková a Chorvatka Donna Vekičová dohrály na US Open v osmifinále čtyřhry. V něm nestačily na šestou nasazenou kanadsko-americkou dvojici Leylah Fernandezová, Taylor Townsendová po setech 6:7(3) a 1:6.

Plíšková s Vekičovou nevyužily v prvním setu za stavu 5:4 dva setboly na returnu. Od tiebreaku už na dvorci dominovaly jejich soupeřky.

Úvodní kolo juniorky zvládlo šest Češek a Čechů
Do druhého kola juniorského US Open postoupilo hned šest českých zástupců. Z vítězství se v úvodu turnaje radovali Nikola Bartůňková, Tereza Valentová, Laura Samsonová, Alena Kovačková, Jan Hrazdil a Maxim Mrva. Z Čechů prohrál své utkání jen Jakub Filip, jenž podlehl Italu Federicu Bondiolimu po setech 6:3, 3:6 a 2:6.

Djokovič proti kvalifikantovi nezaváhal
Novak Djokovič (2.) splnil v osmifinále US Open roli obrovského papírového favorita a postoupil v New Yorku už potřinácté mezi osm nejlepších účastníků. Srbský rekordman v počtu grandslamových titulů (23) porazil chorvatského kvalifikanta Bornu Goja (105.) za dvě a půl hodiny poměrem 6:2, 7:5 a 6:4. Příštím soupeřem bělehradského rodáka bude domácí Američan Taylor Fritz (9.), s nímž dosud v sedmi vzájemných zápasech ještě neprohrál.

Šwiateková titul z US Open neobhájí
Už v osmifinále vypadla na letošním US Open jeho největší favoritka – nejvýše nasazená Iga Šwiateková (1.). Obhájkyně titulu v něm prohrála 6:3, 3:6 a 1:6 s někdejší vítězkou Roland Garros Jelenou Ostapenkovou (21.). Lotyška opět potvrdila, že to na polskou hvězdu umí. Porazila ji i ve čtvrtém vzájemném utkání. Vinou porážky přijde Šwiateková po dlouhých 75 týdnech o post světové jedničky. Na čele žebříčku ji po turnaji vystřídá Aryna Sabalenková z Běloruska.