Denní menu, 25.6.2023: Kvitová slaví jednatřicátý titul! Krejčíková vyhrála v Birminghamu čtyřhru

Petra Kvitová v Berlíně porazila ve finále Chorvatku Donnu Vekičovou a vybojovala svůj jednatřicátý titul, z toho šestý na trávě. Barbora Krejčíková si zahrála v Birminghamu své první finále na trávě, s Lotyškou Jelenou Ostapenkovou ale nakonec prohrála. Následně si ale v deblovém finále spravila chuť a dokráčela spolu s Ukrajinkou Kosťukovou k trofeji. V Berlíně se v deblovém finále představil pár Kateřina Siniaková, Markéta Vondroušová, jenž ale titul nevybojoval. V Londýně neuspěl v souboji o trofej ve čtyřhře Jiří Lehečka.

Kvitová vyhrála travnatý turnaj v Berlíně!
Petra Kvitová (9.) slaví zisk druhého titulu v této sezoně! Po Miami, kde triumfovala na začátku dubna, si podmanila bez ztráty setu hned svůj první travnatý turnaj v této sezoně! V německém hlavním městě Berlíně v nedělním finále porazila Donnu Vekičovou (23.) 6:2, 7:6(6) a vybojovala svůj jednatřicátý titul v kariéře!

V prvním setu měla Kvitová velmi silnou pasáž od stavu 2:2, když získala čtyři gemy v řadě a zakončila úvodní dějství na returnu. Ve druhém setu měla naopak Vekičová dobrý vstup, rychle získala brejk a postupně se dostala do vedení 5:3.

Kvitová ale nechtěla nechat utkání zdramatizovat, povedlo se jí srovnat na 5:5 a nakonec dovedla souboj do tiebreaku. V něm sice česká tenistka čelila setbolu, ale odvrátila ho a po vítězství 8:6 mohla začít slavit.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku.

Krejčíková na titul v Birminghamu nedosáhla
Barbora Krejčíková (12.) v nedělním finále dvouhry nedokázala najít recept na druhou nasazenou Jelenu Ostapenkovou (17.), se kterou nakonec po necelých dvou hodinách prohrála 6:7(8), 4:6 a první titul z trávy nevybojovala.

Turnajová jednička v dramatickém prvním setu, v němž si obě hráčky držely servis, v tiebreaku sice odvrátila tři setboly a vypracovala si jednu příležitost za stavu 8:7, ale pak prohrála tři míčky v řadě.

Ve druhé sadě Krejčíková prohrávala už 1:5, ale dokázala se dotáhnout na 4:5 a chtěla zaútočit ještě jednou na returnu. Ostapenková si ale desátý gem pohlídala a zápas dopodávala.

Krejčíková slaví titul v deblu
Po prohraném finále ve dvouhře si Barbora Krejčíková spravila chuť ve čtyřhře. Spolu s Ukrajinkou Martou Kosťukovou dokázaly vyhrát nedělní souboj o titul proti turnajovým trojkám Storm Hunterové a Alycii Parksové, které porazily za hodinu a půl 6:2, 7:6(7).

V úvodní sadě vybojovala česko-ukrajinská dvojice dva brejky a zvítězila hladce za 27 minut. Druhý set byl pak o poznání dramatičtější. Krejčíková s Kosťukovou napřed prohrávaly 2:4 a poté také 5:6, přičemž Hunterová s Parksovou měly při vlastním servisu dva setboly.

Neproměnily je a Krejčíková s Kosťukovou si vynutily tiebreak. Byť v něm australsko-americký pár odvrátil čtyři mečboly a vypracoval si další setbol, nakonec se česko-ukrajinské dvojici povedlo otočit na 9:7.

Sedmadvacetiletá Krejčíková vybojovala na okruhu WTA už svou šestnáctou trofej ze čtyřhry.

Lehečka titul v Londýně nevybojoval
Ve finále čtyřhry v londýnském Queen's Clubu se Jiřímu Lehečkovi a Tayloru Fritzovi nepovedlo dotáhnout své působení na turnaji až k zisku trofeje. Česko-americká dvojice v nedělním utkání podlehla druhým nasazeným Ivanovi Dodigovi a Austinovi Krajicekovi za necelé dvě hodiny 4:6, 7:6(5), 3:10.

Lehečka s Fritzem si v celém utkání nevypracovali ani jeden brejkbol a výrazně jim tak pomohlo, že si ve druhé sadě neztratili podání. Byť tiebreak vyhráli 7:5, v rozhodujícím supertiebreaku už tahali za kratší konec a s favorizovaným párem bitvu o titul prohráli.

Siniaková s Vondroušovou ve finále padly ve třech setech
Kateřina Siniaková s Markétou Vondroušovou na turnajový titul v německém Berlíně nedosáhly. Na tamním travnatém dvorci podlehly s nenasazenými Caroline Garcíaovou z Francie a Luisou Steniovou z Brazílie po hodině a 42 minutách 6:4, 6:7(8), 4:10.

České tenistky se v tiebreaku třetí sady prodraly ke třem mečbolům, proměnit je ale nezvládly. Francouzsko-brazilská dvojice urvala zkrácenou hru pro sebe v poměru 10:8 a vynutila si supertiebreak, v němž už zvítězila hladce 10:4.

Rikl otočil české finále v Popradu, slaví šestý titul
Patrik Rikl (658.) se dočkal prvního titulu po téměř dvou letech, a celkově šestého v kariéře, poté co porazil na turnaji ITF M25 ve slovenském Popradu svého krajana Andrewa Paulsona (459.) po setech 3:6, 7:6(5) a 6:4. Utkání, které trvalo dvě hodiny a 31 minut, nabídlo vyrovnaný průběh všech tří setů a napínavý boj až do samotného konce.

Martincová padla v kvalifikace ve dvou tiebreacích
Tereza Martincová (122.) nebyla ve finále kvalifikace v Eastbourne bez šancí, nakonec ale se čtvrtou nasazenou Lauren Davisovou (47.) po velkém boji prohrála. Zápas, který trval přes dvě a půl hodiny, vyhrála Američanka 7:6(2) a 7:6(7).

V prvním setu se Martincové nepovedlo udržet vedení 5:2, ve druhém setu pak vedení 5:3. Přesto si následně v tiebreaku dokázala česká tenistka vypracovat tři setboly, nicméně Davisová odmítla protažení zápasu do tří sad, všechny odvrátila a po vítězství 9:7 se mohla začít radovat z postupu do hlavní soutěže.

Strýcová končí v Eastbourne v kvalifikaci
Barbora Strýcová (690.) se na turnaji v Eastbourne do hlavní soutěže nedostala, ve finále kvalifikace podlehla Američance Madison Brengleové (112.) po setech dvakrát 3:6. Strýcová přišla hned v prvním gemu utkání o svůj servis a v samotném závěru setu si pak své podání neudržela ještě jednou.

Druhá sada nabídla hned pět brejků. Ten první získala Strýcová, ale brejk na 1:0 následně nepotvrdila a od té doby už byla sedmatřicetiletá česká tenistka neustále v pozici, kdy musela dotahovat náskok o čtyři roky mladší soupeřky. V sedmém gemu dokázala někdejší šestnáctá hráčka světa vzít Brengleové servis a snížit na 3:4, ale opět si hned v následném gemu nedokázala podržet servis.

Příští týden zkušená Češka na žádném turnaji hrát nebude a následně už se představí díky chráněnému žebříčku v hlavní soutěži Wimbledonu.

Fruhvirtová se v Eastbourne nekvalifikovala
Linda Fruhvirtová (57.) na turnaji WTA v britském Eastbourne hlavní soutěž hrát nebude, pokud se tedy nedostane do pavouka turnaje jako šťastná poražená. Ve finále kvalifikace česká tenistka nestačila na Číňanku Si-jü Wang (75.), se kterou prohrála ve dvou setech 4:6, 2:6.

Čtvrtfinalistka z Birminghamu si sice v průběhu střetnutí vypracovala hned šest brejkbolů, proměnit se jí ovšem nepodařilo ani jeden. Wang se naopak na returnu prosadila třikrát a druhý set okořenila ziskem pěti her v řadě.

Kellovský titul po sedmi letech nezískal
Dominik Kellovský (1103.) měl šanci získal svůj druhý titul v kariéře a první od roku 2016, ve finále na turnaji ITF M15 ve slovinském Štore ale neuspěl, ekvádorskému tenistovi Alvaru Guillenovi Mezamu (727.) podlehl 4:6, 0:6.

Šestadvacetiletý český tenista, který se do finále probojoval až z kvalifikace, poprvé přišel o svůj servis už ve třetím gemu zápasu a následně i v pátém a prohrával už 1:4. Za stavu 2:5 dokázal Kellovský využít svůj jediný brejkbol první sady, ale už se jednalo jen o kosmetické snížení, úvodní set finále totiž nakonec prohrál 4:6.

Druhý set se Kellovskému vůbec nepovedl, neuhrál v něm byť jen jediný gem. Celkově však může být český tenista se svým vystoupením na turnaji spokojen, do finále se probojoval poprvé od listopadu roku 2016.

Cinch Championships, Londýn (muži, GBR, 2 195 175 EUR, tráva)
Fritz (USA), LEHEČKA (36.) – Dodig (CRO), Krajicek (USA) 4:6, 7:6(5), 3:10

bett1open presented by ecotrans Group, Berlín (ženy, GER, 780 637 USD, tráva)
PETRA KVITOVÁ (9.) – Donna Vekičová (CRO, 23.) 6:2, 7:6(6)

Garciaová (FRA), Stefaniová (BRA) – SINIAKOVÁ, VONDROUŠOVÁ 4:6, 7:6(8), 10:4