Denní menu, 10.3.2023: Čtyři Češky slaví v IW postup do dalšího kola. L. Fruhvirtová nevyužila mečbol

Turnaj v Indian Wells je v plném proudu. Barbora Krejčíková do něj vstoupila vítězně, ztratila jen tři gemy. Postup vybojovaly rovněž Petra Kvitová, Linda Nosková a Karolína Plíšková. Postoupit mohla i Linda Fruhvirtová, proti nasazené Ukrajince Kalininové však ve třetím setu nevyužila mečbol. Jiří Lehečka se znovu v rozmezí necelých tří týdnů střetl se sedmým hráčem světa Rusem Rubljovem, na kterého tentokrát recept nenašel. Vít Kopřiva utekl na antukovém challengeru v turecké Antalyi z mečbolů a po třísetovém obratu nad Belgičanem Geertsem postoupil už do semifinále. Jeho krajané Zdeněk Kolář, Roman Jebavý a Adam Pavlásek na stejném místě neúspěšně usilovali o účast v deblovém finále.

Nosková v IW uspěla, postupuje do 3. kola
Linda Nosková (54.) vyzrála při premiérovém startu na tisícovce v Indian Wells i na druhou soupeřku a postoupila bez ztráty jediného setu do třetího kola. Tentokrát zdolala osmnáctiletá Češka za rovných 80 minut 7:6(6) a 6:3 domácí Amandu Anisimovovou (35.).

V prvním dějství promarnila Nosková náskok brejku a nakonec musela do vyrovnaného tiebreaku, který otáčela ze stavu 4:5. Zkraje druhého setu nabrala manko 0:2, od té doby ale dopřála jednatřicáté nasazené Američance už jen jediný gem. I v příští rundě si talentovaná teenagerka zahraje proti tenistce ze Spojených států, a sice stejně staré Coco Gauffové (6.).

Kvitová hladce postoupila přes Mandlikovou
Petra Kvitová (15.) splnila ve druhém kole turnaje v Indian Wells úlohu favoritky a postoupila do třetího kola, když na divokou kartu startující Elizabeth Mandlikovou (155.) vyprovodila z kurtu po setech 6:1, 7:5.

Zatímco první sada byla jednoznačnou záležitostí 15. hráčky světa, ve druhé domácí tenistka zpřesnila hru a převaha se po úsecích několikrát přelévala. Kvitová otočila z 0:2 na 3:2, pak ale znovu ztratila tři gemy v řadě. Mandliková však nedokázala zápas vinou nevynucených chyb dopodávat a na závěr znovu ztratila své podání. Kvitová zahrála dost nevynucených chyb, které by jí proti silnější a hlavně herně vyrovnanější soupeřce mohly mrzet.

V dalším kole se Češka utká s 24. nasazenou Jelenou Ostapenkovou z Lotyšska.

Plíšková musela otáčet
Karolína Plíšková (17.) otočila v Indian Wells duel s Annou Kalinskou (60.) a postoupila po výsledku 2:6, 6:0 a 6:4 do třetího kola.

Dvojnásobná turnajová semifinalistka vstoupila do zápasu čtyřmi ztracenými servisy v řadě, pak se ale Plíšková nadechla k sérii osmi získaných gemů za sebou. V rozhodujícím dějství se poté třicetiletá Češka utrhla do náskoku 5:2, a byť klání na první pokus nedoservírovala, o dvě hry později už nepovolila protivnici na příjmu ani fiftýn.

Rovněž v příští rundě narazí rodačka z Loun na soupeřku z Ruska. Bude jí jedenáctá nejvýše nasazená Veronika Kuděrmetovová.

Lehečka na Rubljova tentokrát nevyzrál
Jiřímu Lehečkovi (47.) se ve druhém kole turnaje Masters v Indian Wells nepovedlo navázat na nedávný turnaj v katarském Dauhá a tentokrát na světovou sedmičku Andreje Rubljova recept nenašel. V utkání, které trvalo 77 minut, ztratil český tenista hned čtyřikrát podání, nevyužil vedení 2:0 ve druhém setu a nakonec prohrál 4:6, 2:6.

Linda Fruhvirtová proti favoritce nevyužila mečbol
Linda Fruhvirtová (53.) byla v Indian Wells blízko postupu do 3. kola dvouhry, na což nakonec musí zapomenout. Sedmnáctiletá Češka v pátečním zápase padla s Anhelinou Kalininovou (29.) po sadách 6:4, 4:6, 5:7. Fruhvirtová vstoupila do zápasu fantasticky, vedla 4:0. Soupeřce sice dovolila snížit na 5:4, na poslední chvíli ale potřetí v setu získala brejk. Ve druhé sadě dvakrát dotáhla ztrátu brejku, o set nakonec přišla. Závěrečné dějství měla skvěle rozehrané, vypracovala si náskok 4:1, za stavu 5:2 na returnu měla mečbol, který ale nevyužila. Zbývající gemy zápasu patřily soupeřce. Česká tenistka v utkání napáchala 21 dvojchyb.

Krejčíková při postupu ztratila jen tři gemy
Barbora Krejčíková (16.) ve druhém kole dvouhry v Indian Wells neztrácela čas. Česká tenistka ve svém prvním zápase na turnaji smetla Dajanu Jastremskou (142.) po setech 6:1, 6:2, díky čemuž vyhrála sedmý zápas v řadě. Krejčíková za 70 minut hry hned sedmkrát uspěla na returnu, dvakrát nezvládla vlastní servis.

Kopřiva otočil tříhodinové čtvrtfinále s Geertsem
Vít Kopřiva (169.) zaznamenal na antukovém challengeru v turecké Antalyi už druhý parádní obrat a opět vylepšil své sezonní maximum. Pětadvacetiletý Čech čelil v utkání s Michaelem Geertsem (243.) ve druhém setu dvěma mečbolům, po vítězném kraťasu a skvělém prohozu z těžké pozice přímo na čáru si ale vynutil pokračování zápasu, který nakonec po třech hodinách definitivně strhl na svou stranu. Rodák z Bílovce si po triumfu 6:7(2), 7:5 a 6:1 zahraje v sobotu o finále.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku.

Jebavý s Pavláskem roli favoritů nepotvrdili
Nejvýše nasazený pár antukového challengeru v Antalyi dohrál v semifinále. Roman Jebavý s Adamem Pavláskem v něm z pozice obrovských papírových favoritů podlehli 5:7 a 2:6 domácím Turkům Sarpu Agabigunovi a Ergimu Kirkinovi. Za stavu 5:4 v prvním setu neproměnili Češi na příjmu tři setboly v řadě.

V Turecku dohrál i Kolář
Deblové finále si na challengeru v Antalyi nezahraje ani Zdeněk Kolář. V páru s Němcem Kaiem Wehneltem prohrál v pátečním semifinále 2:6 a 3:6 se švédsko-řeckou dvojicí Filip Bergevi, Petros Tsitsipas.

Havlíčková postoupila do prvního letošního semifinále
Lucie Havlíčková (345.) postoupila na šedesátitisícovém halovém podniku ITF v Trnavě do premiérového semifinále v sezoně. V pátečním souboji kvalifikantek přehrála sedmnáctiletá Češka 6:3, 5:7 a 6:3 domácí Slovenku Radku Zelníčkovou (560.). Ve druhém setu nedotáhla loňská turnajová finalistka Havlíčková vedení 4:2, v tom rozhodujícím už ale získala proti o dva roky starší soupeřce od stavu 3:3 tři gemy v řadě.

Knutsonová postoupila do dalšího semifinále
Gabriela Knutsonová (384.) si po týdnu znovu zahraje semifinále dvouhry. Pětadvacetiletá Češka na pětadvacítce v kanadském Frederictonu zvládla čtvrtfinále proti Chieh-Yu Hsu (732.), kterou porazila po obratu 3:6, 6:2, 6:1. O druhé finále kariéry se utká se Slovenkou Viktorií Morvayovou (402.)

B. Fruhvirtová nadělila kanára
Brenda Fruhvirtová (163.) postoupila na čtyřicetitisícovém podniku ITF v indickém Bengalúru do prvního sezonního semifinále. V pátek přehrála patnáctiletá turnajová jednička 6:0 a 7:5 o čtyři roky starší Prisku Madelyn Nugrohovou (280.) z Indonésie. Ve druhém setu promarnila talentovaná Češka vedení 5:3, koncovku ale naštěstí zvládla.

Detiuc je poprvé od října ve finále čtyřhry
Anastasia Detiuc si poprvé od loňského října zahraje finále čtyřhry. Čtyřiadvacetiletá Češka a její deblová parťačka Amina Anšbaová v semifinále halového podniku ITF s dotací 60 tisíc dolarů v Trnavě otočily duel proti dvojici Falkowská, Kawaová, kterou porazily po sadách 2:6, 7:5, 10:7. Třetí nasazený pár ve finále vyzve nejvýše nasazené duo Barnettová, Nichollsová

Palicová v Trnavě skončila ve čtvrtfinále
Barbora Palicová (213.) ve čtvrtfinále šedesátky ve slovenské Trnavě nepřekvapila. Mladá česká tenistka v zápase o semifinále nestačila na favorizovanou Océane Dodinovou (102.), se kterou padla 6:7(1), 0:6. Palicová přitom měla lepší nástup do zápasu, vedla 2:0, 3:1, od čtvrté hry zápasu ovšem získala jen tři gemy.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA, 17 600 000 USD, tvrdý povrch)