Denní menu, 18.10.2022: Siniaková a Bouzková postoupily v Mexiku. Lehečka skolil Dimitrova!

Prestižní akce kategorie WTA 1000 v mexické Guadalajaře měla na programu vydatný počet českých zápasů. Úvodní kolo zdárně překonala Kateřina Siniaková, která vyřadila brazilskou favoritku Beatriz Haddadovou Maiaovou. Dařilo se také Marii Bouzkové, jež v českém derby vyzrála na Terezu Martincovou. Naopak Barbora Krejčíková nezvládla souboj s Annou Kalinskou, Karolína Plíšková podlehla Kazašce Jeleně Rybakinové a Petra Kvitová ztratila dobře rozehraný duel s Kanaďankou Biancou Andreescuovou. Linda Fruhvirtová zvládla na stejné akci vstup do čtyřhry, v níž startuje v páru s Estonkou Kanepiovou. Jiří Lehečka udolal na podniku ATP ve Stockholmu bývalou světovou trojku Grigora Dimitrova v tiebreaku třetího setu! Deblistka Renata Voráčová bez potíží uspěla na menší akci WTA v Rouenu. Další čeští zástupci hráli tradičně na challengerech a turnajích ITF.

Bouzková zvládla derby proti Martincové
Úvodní kolo tisícovky v Guadalajaře nabídlo také české derby, ve kterém se utkaly Marie Bouzková (38.) a Tereza Martincová (75.). Šťastnější nakonec byla čtyřiadvacetiletá Bouzková, jež porazila svou o tři roky starší krajanku po hodině a 36 minutách 6:2 a 7:5.

Zatímco vítězka střetnutí proměnila hned čtyři brejkboly, Martincová uspěla na returnu pouze jednou (za nepříznivého stavu 1:2 ve druhé sadě). Bouzková narazí ve druhém kole prestižního turnaje na Kolumbijku Camilu Osoriovou (71.).

Krejčíková nenašla recept na Kalinskou
Nečekaně už v prvním kole se rozloučila s velkým turnajem v Guadalajaře Barbora Krejčíková. Světová sedmnáctka, jež držela díky triumfům z Tallinnu a Ostravy sérii devíti vítězství, podlehla Anně Kalinské (73.) po hodině a 42 minutách 3:6 a 4:6.

O osudu prvního dějství rozhodl jediný brejk ze druhého gemu. I ve druhé sadě začala lépe Kalinská, Krejčíková však rebrejkem srovnala na 2:2. Další ztracené podání z pátého gemu už ale česká favoritka nedohnala. Tenistka z Ivančic zahrála v utkání deset dvojchyb, její soupeřka pouze tři.

Siniaková porazila Haddadovou Maiaovou
Druhou českou postupující do druhého kola tisícovky v mexické Guadalajaře se po Petře Kvitové stala Kateřina Siniaková (54.). Šestadvacetiletá tenistka přehrála na úvod prestižního turnaje světovou osmnáctku Beatriz Haddadovou Maiaovou po hodině a 38 minutách 7:5 a 6:2.

Siniaková přečkala v první sadě nepříznivý stav 3:4 a 0:40 při svém podání, sama ukořistila klíčový brejk v jedenácté hře, když proti servírující Brazilce otočila skóre 0:30. Ve druhém setu získala česká hráčka vedení 4:0 a náskok dvou brejků uhájila až do konce.

Plíšková nestačila na Rybakinovou
Turnaj v mexické Guadalajaře skončil pro Karolínu Plíškovou (20.) hned v úvodním kole. V tom Češka nestačila na Jelenu Rybakinovou (24.) z Kazachstánu. S vítězkou letošního Wimbledonu prohrála bývalá světová jednička 6:7(5) a 2:6, ačkoliv v prvním setu vedla 5:3.

V Guadalajaře končí i Kvitová
Po triumfu nad Američankou Peraovou Petra Kvitová (21.) na podniku WTA 1000 v Guadalajaře další výhru nepřidala. Zápas druhého kola s Biancou Andreescuovou (59.) měla rozehraný slibně, poměrem 6:3 brala úvodní set. Další dva už ale byly zcela v režii někdejší vítězky US Open. Kanaďanka v nich povolila Kvitové už jen celkem dva gemy a vyprovodila Češku z kurtu kanárem po výsledku 3:6, 6:2 a 6:0.

L. Fruhvirtová ve čtyřhře hladce postoupila
Po vyřazení z pavouka dvouhry pokračuje závěreční letošní tisícovka v Guadalajaře pro Lindu Fruhvirtovou ještě soutěží v deblu. Spolu s velezkušenou Estonkou Kaiou Kanepiovou zdolaly v souboji nově složených dvojic na úvod 6:2 a 6:3 Mexičanku Fernandu Contrerasovou a Kolumbijku Camilu Osoriovou.

Lehečka si vyšlápl na Dimitrova!
Parádním způsobem vstoupil Jiří Lehečka (77.) do halového podniku ATP ve Stockholmu, když v prvním kole vydřel výhru 6:4, 1:6 a 7:6(5) nad bývalým šampionem turnaje Grigorem Dimitrovem (32.) z Bulharska. Dvacetiletý Lehečka ve třetí sadě nejprve neudržel vedení 4:1 na gemy, a proto musel rozhodnout až tiebreak. Bývalý třetí hráč světa Dimitrov v něm vedl už 5:2, český reprezentant však poté vybojoval vítězství díky sérii pěti získaných výměn. Nyní tak může vyhlížet souboj s Finem Emilem Ruusuvuorim (52.).

Utkání se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Kolář v derby udolal Poljaka
Velkou bitvu svedli Zdeněk Kolář (242.) a David Poljak (446.) v českém derby na úvod halového challengeru v litevském Vilniusu. Z vítězství se nakonec radoval favorizovaný Kolář, jenž udolal svého krajana za dvě hodiny a 46 minut 6:7(6), 6:2 a 7:5. Na cestě za postupem do osmifinále ho nezatavilo ani to, že ve třetí sadě ztratil vedení 5:2 a 40:15.

Gengel otočil duel s Morijou
Skvělý kousek se vydařil českému tenistovi Marku Gengelovi (384.), který se dokázal na challengeru v Koreji vrátit do zápasu i přes prohraný první set. Českému hráči vůbec nevyšel vstup do zápasu a po první sadě v poměru 1:6 se dlouze přetahoval s Hiroki Morijou (213.) i ve druhém setu, který nakonec brejkem v závěrečné hře zlomil na svou stranu. Ve třetí rozhodující sadě dokázal Gengel japonského tenistu brejknout hned třikrát a postoupit tak po setech 1:6, 6:4, 6:2. Český hráč se dostal do hlavní fáze soutěže jako šťastný poražený, nyní se může těšit už na osmifinále.

Svrčina přes Millmana neprošel
Dalibor Svrčina (203.) nedokázal vyzrát na australského soupeře Johna Millmana (135.) a na challengeru v Busanu končí v úvodním kole. Oba soupeři se v první sadě několikrát brejkli navzájem, rozhodující třetí brejk ale Svrčina nedokázal svému soupeři vrátit. Australan vedl ve druhé sadě nad Svrčinou už 5:0, poté co mu třikrát sebral podání, český mladík se ale dokázal ještě do zápasu vrátit a získat další čtyři hry. Millman však za stavu 5:4 potvrdil své podání a ukončil duel na konečném skóre 6:3, 6:4.

Macháč podlehl Durasovicovi
Tomáš Macháč (112.) nedokázal v 1. kole na challengeru ve Vilniusu potvrdit roli favorita a podlehl Norovi Viktoru Durasovicovi (393.) po setech 3:6, 6:7(5). Zlomovou pro první sadu se ukázala ztráta podání za stavu 2:3 z pohledu Macháče, na kterou nedokázal kontrovat brejkem. Durasovic nakonec prokázal pevnější nervy v koncovce druhé sady a v tiebreaku zdolal Macháče těsně 7:5.

Guadalajara Open Akron (ženy, MEX, 2 527 250 USD, tvrdý povrch)
Bianca Andreescuová (CAN, 59.) – PETRA KVITOVÁ (21.) 3:6, 6:2, 6:0

Beatriz Haddadová Maiaová (BRA, 18.) – KATEŘINA SINIAKOVÁ (54.) 5:7, 2:6
MARIE BOUZKOVÁ (38.) – TEREZA MARTINCOVÁ (75.) 6:2, 7:5
Anna Kalinská (73.) – BARBORA KREJČÍKOVÁ (17.) 6:3, 6:4
Jelena Rybakinová (KAZ, 24.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (20.) 7:6(5), 6:2

L. FRUHVIRTOVÁ, Kanepiová (EST) – Contrerasová Gomezová (MEX), Osoriová (COL) 6:2, 6:3

Stockholm Open (muži, SWE, 648 130 EUR, tvrdý povrch – hala)
JIŘÍ LEHEČKA (77.) – Grigor Dimitrov (BUL, 32.) 6:4, 1:6, 7:6(5)

Open Capfinances Rouen Metropole (ženy, FRA, 115 000 USD, tvrdý povrch – hala)
Albieová, Robbeová (obě FRA) – Ponchetová (FRA), VORÁČOVÁ 2:6, 3:6

Busan Open (muži, KOR, 159 360 USD, tvrdý povrch)
MAREK GENGEL (384.) – Hiroki Morija (JPN, 213.) 1:6, 6:4, 6:2
John Millman (AUS, 135.) – DALIBOR SVRČINA (203.) 6:3, 6:4

Challenger Hamburg (muži, GER, 45 730 EUR, tvrdý povrch – hala)

Joao Domingues (POR, 288.) – ANDREW PAULSON (374.) 3:6, 1:6

Molleker, Kuhn (oba GER) – Cornea (ROU), PAULSON 1:6, 4:6

Vilnius Open by kevin (muži, LTU, 45 730 EUR, tvrdý povrch – hala)
TOMÁŠ MACHÁČ (112.) – Viktor Durasovic (NOR, 393.) 3:6, 6:7(5)
ZDENĚK KOLÁŘ (242.) – DAVID POLJAK (446.) 6:7(6), 6:2, 7:5

Challenger Banque Nationale de Saguenay (ženy, CAN, 60 000 USD, tvrdý povrch – hala)
MICHAELA BAYERLOVÁ (358.) – Johanne Christine Svendsenová (DEN, 811.) 4:6, 3:6

BAYERLOVÁ, Zhuová (USA) – Hartonová (NED), Tjandramuliaová (AUS) 6:7(4), 3:6
Xieová, Lerouxová (obě CAN) – SISKOVÁ, Liang (TPE) 6:7(3), 0:6

Mercer Tennis Classic, Macon (ženy, USA, 60 000 USD, tvrdý povrch)
PETRUŽELOVÁ, Danajlovová (BUL) – Lincerová (POL), B. J. Fernandezová (CAN) 7:6(4), 6:1

ITF Future Hamburg (ženy, GER, 60 000 USD, tvrdý povrch – hala)
JESIKA MALEČKOVÁ (291.) – TEREZA SMITKOVÁ (674.) 3:6, 6:1, 5:7

W15 Nana Heraklion (ženy, GRE, 15 000 USD, antuka)
Korokozidiová, Pavlouová (obě GRE) – ŠEBESTOVÁ, Ogescuová (ROU) 6:2, 3:6, 10:6