Roland Garros: Kolář zvládl grandslamovou premiéru! Plíšková předvedla obrat

Zdeněk Kolář na Roland Garros nadále prožívá pařížskou pohádku, po úspěšné tříkolové kvalifikaci udolal v úterý večer domácího Lucase Pouilleho. Během třetího hracího dne postoupila do druhého kola také Karolína Plíšková, která po slabším startu přehrála domácí Tessah Andrianjafitrimovou. Dalším Čechům se už nedařilo, na turnaji končí Jiří Lehečka, Jiří Veselý, Tereza Martincová i deblista Roman Jebavý.

Kolář si připsal vítěznou premiéru na grandslamu
Zdeněk Kolář (134.) uspěl při grandslamové premiéře v hlavní soutěži dvouhry. Pětadvacetiletý Čech v pozdním večerním duelu prvního kola Roland Garros udolal Lucase Pouilleho (162.) po sadách 6:3, 4:6, 7:5, 6:4.

Úspěšnému kvalifikantovi v úvodním setu stačil jediný brejkbol, ve druhém vedl 3:1. Ve druhé polovině dějství všem dvakrát ztratil podání, soupeř tak srovnal na 1:1 na sety.

Kolář ve třetím setu brzy získal servis protihráče, ten ale kontroval rebrejkem. Za stavu 4:5 musel odvracet tři setboly v řadě, podání si nakonec ale pohlídal, vzápětí navíc uspěl na returnu, chvíli poté si vypracoval vedení 2:1 na sety. Český tenista ve čtvrtém setu vedl 2:0, a ačkoliv v šestém gemu přišel o výhodu brejku, za stavu 4:4 vzal Francouzovi podání, což nakonec rozhodlo.

„Mám obrovskou radost, je to úžasný pocit. Lucas je výborný hráč, skvěle servíroval a tlačil mě. Ne nadarmo byl v Top 10. Byl to těžký zápas. I kvůli tomu, že domácí fanoušci byli velmi hlasití. Hrál jsem aktivně a agresivně, zároveň jsem těžil z dobré obrany. Je to pro mě velmi cenná výhra,“ řekl spokojený Kolář, který vyzve ve druhém kole loňského finalistu Stefanose Tsitsipase (4.).

Veselý vyhrál první sadu, v dalších na Johnsona nestačil
Jiří Veselý (73.) na druhém grandslamovém turnaji dohrál už v prvním kole dvouhry. Český tenista na úvod Roland Garros padl s Američanem Stevem Johnsonem (92.) 7:6(4), 6:7(4), 3:6, 2:6.

Veselý po vítězné první sadě ve druhém gemu druhé sady získal dva brejkboly v řadě, ani jeden nevyužil. Set opět dospěl do tiebreaku, ve kterém tentokrát neuspěl. V dalších dvou sadách dohromady čelil devíti brejkbolům soupeře, tři neodvrátil, na returnu naopak uhrál pouhých pět fiftýnů.

Jebavý ve čtyřhře ztratil vedení a vypadl
Roman Jebavý ve čtyřhře Roland Garros končí hned v úvodním kole. Zkušený český deblista společně se Srbem Matejem Sabanovem nestačili na debl Maxime Cressy, Feliciano López 6:4, 3:6, 4:6.

Během úvodní sady byl k vidění jediný brejkbol, který Jebavý se Sabanovem v pátém gemu zužitkovali. Ve druhém setu prohrávali 1:3, v osmé hře odvrátili čtyři setboly. Za stavu 3:5 si neúspěšně počínali při brejkbolu. O osudu zápasu rozhodla třetí sada, ve které česko-srbská dvojice v devátém gemu neodvrátila druhý brejkbol.

Martincová v Paříži končí už v prvním kole
Tereza Martincová (54.) loňské druhé kolo na French Open neobhájí. Sedmadvacetiletá Češka v prvním zápase na turnaji padla s Američankou Shelby Rogersovou (50.) po setech 4:6, 3:6.

Martincová do zápasu vstoupila ztraceným servisem, který si mohla vzít zpátky ve čtvrtém gemu, v dlouhé hře ovšem nezužitkovala dva brejkboly. Vzápětí navíc podruhé přišla o podání. Martincová ve druhém setu znovu prohrávala o dva gemy, v osmém dlouhém gemu znovu zahodila dvě šance na returnu. Následně počtvrté přišla o servis, po hodině a půl se tak se dvouhrou Roland Garros musela rozloučit.

Lehečka neúspěšně trápil Goffina
Jiří Lehečka (77.) svůj úvodní zápas v hlavní soutěži Roland Garros nezvládl. Český talent ve druhém utkání na grandslamu nestačil na někdejšího čtvrtfinalistu turnaje Davida Goffina (48.) po sadách 4:6, 6:4, 4:6, 4:6.

Lehečka vůbec nezachytil vstup do zápasu, v prvním setu prohrával 0:4. Ve druhém setu znovu rychle přišel o servis, ve čtvrtém gemu ale získal rebrejk. Brejkem v závěru sady srovnal na 1:1 na sety. Rovněž ve třetím dějství ale musel stahovat manko 0:4, což se mu znovu nevydařilo. Za stavu 1:2 na sety ještě podruhé v zápase kontroval rebrejkem, ztrátu podání ze sedmé hry už ale nedohnal. Goffinovi vzdoroval přes dvě a tři čtvrtě hodiny.

„Právě proto, abych mohl hrát hlavní soutěže na grandslamech, jsem s tenisem začínal. Zápas mi dal kopu zkušeností. Ve všech setech jsem měl své šance, i když začátek prvního a třetího setu mi nevyšel podle mých představ. Mrzí mě, že jsem se nemohl opřít o svůj servis. Soupeř byl hratelný, ale v mnoha momentech projevil své zkušenosti,“ shrnul český turnajový debutant.

„Ze začátku jsem špatně nastavil taktiku, snažil jsem se hrát výměny, což proti hráči jako Goffin nebylo dobré rozhodnutí. Od druhého setu jsem se víc tlačil dopředu a hrál jsem agresivněji, což platilo,“ doplnil k taktickému aspektu hry Lehečka, kterého nyní čeká antukový challenger v Prostějově.

Plíšková otočila zápas s domácí soupeřkou
Úspěšný vstup do Roland Garros má za sebou Karolína Plíšková. V trochu nečekaně náročném dvouhodinovém souboji porazila domácí Tessah Andrianjafitrimovou 2:6, 6:3, 6:1.

Duel se v první sadě vůbec nevyvíjel podle představ české tenistky, a je dost dobře možné, že soupeřku podcenila. Po prohrané první sadě, ve které si udržela jen jednou podání, se totiž výrazně zlepšila. Přestala chybovat, lépe se po kurtu hýbala a postupem času převzala kompletně iniciativu v utkání.

Sice přišla o vedení 4:1, ale za stavu 4:3 dosáhla na další brejk, po kterém čistou hrou set doservírovala. I ve třetím setu byla jasně lepší hráčkou na kurtu. Třemi brejky v rozhodujícím dějství domácí tenistku deklasovala 6:1 a postoupila do druhého kola.

„Začátek byl velmi špatný, byla jsem nervózní, ani ne pomalá, ale její hra mi úplně nesedla. Ona hrála kopečky a já jsem se do toho nemohla dostat. Potom to bylo lepší a lepší, fyzicky jsem se cítila dobře, což je hlavní. Byly tam i dobré momenty,“ zhodnotila Plíšková, jež zvládla už po dvaadvacáté v řadě úvodní kolo na grandslamu.

Utkání se podrobně věnujeme zde

V dalším kole se střetne s další domácí tenistkou, divokou kartou Leolií Jeanjeanovou.

Tsitsipas otočil z 0:2, čeká ho Kolář
Zdeněk Kolář (134.) se v premiérovém druhém kole grandslamu dvouhry utká se Stefanosem Tsitsipasem (4.). Ten při úterním vstupu do turnaje sice s italským mladíkem Lorenzem Musettim (66.) prohrával 0:2 na sety, v dalších setech ovšem už nezaváhal a po více než třech a půl hodinách hry postoupil do druhého kola.

Tsonga odehrál poslední zápas kariéry
Bývalý pátý hráč žebříčku dvouhry Jo-Wilfried Tsonga (297.) v úterý odpoledne odehrál poslední zápas kariéry. Sedmatřicetiletý Francouz prohrál na domácím Roland Garros po bitvě s Casperem Ruudem (8.) 7:6(6), 6:7(4), 2:6, 6:7(0). Tsonga mladého Nora trápil přes tři a tři čtvrtě hodiny, závěr duelu dohrával se zraněním.

Emil Ruusuvuori (FIN, 61.) – Ugo Humbert (FRA, 46.) 6:2, 2:6, 6:7(4), 6:4, 6:2
Denis Shapovalov (CAN, 15.) – Holger Rune (DEN, 40.) 3:6, 1:6, 6:7(4)
Alex Molčan (SVK, 47.) – Federico Coria (ARG, 59.) 6:3, 6:4, 3:6, 6:3
Benoit Paire (FRA, 67.) – Ilja Ivaška (67.) 3:6, 5:7, 6:1, 5:7
Cristian Garin (CHI, 36.) – Tommy Paul (USA, 33.) 5:7, 6:1, 6:2, 6:3
Sebastian Korda (USA, 30.) – John Millman (AUS, 93.) 6:1, 7:5, 7:6(6)
Lloyd Harris (RSA, 37.) – Richard Gasquet (FRA, 75.) 1:6, 3:6, 4:6
Casper Ruud (NOR, 8.) – Jo-Wilfried Tsonga (FRA, 297.) 6:7(6), 7:6(4), 6:2, 7:6(0)
Andrej Rubljov (RUS, 7.) – Soonwoo Kwon (KOR, 71.) 6:7(5), 6:3, 6:2, 6:4
Bjorn Fratangelo (USA, 186.) – Jannik Sinner (ITA, 12.) 3:6, 2:6, 3:6
Pablo Carreňo Busta (ESP, 18.) – Gilles Simon (FRA, 158.) 4:6, 4:6, 6:4, 6:1, 4:6
Lorenzo Musetti (ITA, 66.) – Stefanos Tsitsipas (GRE, 4.) 7:5, 6:4, 2:6, 3:6, 2:6

Camila Giorgiová (ITA, 30.) – Šuaj Čang (CHN, 41.) 3:6, 6:2, 6:2
Simona Halepová (ROU, 19.) – Natasja Mariana Schunková (GER, 165.) 6:4, 4:6, 6:1
Chloe Paquetová (FRA, 101.) – Aryna Sabalenková (BLR, 7.) 6:2, 3:6, 4:6
Rebecca Šramková (SVK, 176.) – Darja Kasatkinová (20.) 2:6, 0:6