20. 11. 2020
Zpravodajství ATP WTA

Komplikace před sezonou? Australské úřady přišly s šokující podmínkou

Začátek sezony 2021, včetně Australian Open, je v ohrožení. Plány Australského tenisového svazu (Tennis Australia) dostaly od úřadů australského státu Victoria pořádnou ránu. Podle nejnovějších informací totiž nechtějí vpustit tenisty na své území dříve než na konci prosince. „Je to trochu šok,“ ozvala se Britka Johanna Kontaová.

Původní plány Tennis Australia hovořily o tom, že by hráči z okruhů ATP a WTA dorazili do Austrálie v polovině prosince, aby mohli splnit čtrnáctidenní karanténu. Činovníci australského svazu se zároveň snažili vyjednat výjimku, aby tenisté mohli během karantény cestovat na kurty a pokračovat v přípravě na začátek sezony.

Zároveň se všechny turnaje pořádané v Austrálii měly přesunout do státu Victoria, kde se pořádá Australian Open. Ve Victorii se tak měl uskutečnit i ATP Cup a další přípravné turnaje, které tradičně probíhají ve dvou týdnech před grandslamem v Melbourne.

Jenže úřady státu Victoria přišly s nečekanou a vše komplikující podmínkou. Tenisté mohou do státu přicestovat, ale až na konci prosince. Tehdy mohou začít se čtrnáctidenní karanténou, což znamená, že hrát turnaje by mohli až kolem 14. ledna. A už 18. ledna má začít Australian Open.

„Všichni jsme se moc těšili a už si tak nějak nastavili myšlenky k tomu, že vyrazíme 14. prosince a myslím, že teď přišel tak trochu šok,“ uvedla Johanna Kontaová k nové podmínce státu Victoria, která může celý začátek nové sezony zruinovat.

„Jsme z toho trochu frustrovaní. Nicméně, není to v našich rukách a nemají to pod kontrolou ani Tennis Australia,“ podotkla Kontaová.

Pořádat Australian Open krátce po dokončení karantény přitom je něco, na co nechtěl už dříve přistoupit Craig Tiley, šéf Tennis Australia. Jenže tlak na pořádání melbournského grandslamu může být enormní. Na druhou stranu, ani dalším tenistům se podmínky státu Victoria nelíbí.

„Jasně, že bych hrál, je to moje práce,“ řekl deblista Bruno Soares. „Ale pokud bychom museli být zavření 14 dní na hotelu a pak okamžitě šli hrát grandslam, bylo by to pro hráče bez adekvátní přípravy nebezpečné,“ uvedl k možným hrozbám zranění.

„Pokud bychom nemohli 14 dní trénovat a pak šli hrát Australian Open, byla by to obyčejná loterie. V podstatě bychom si mohli hodit korunou,“ přidal se Alexander Zverev.

Podmínky úřadů jsou komplikací i pro oba profesionální okruhy. ATP a WTA potřebuje nutně připravit kalendář turnajů pro nadcházející sezonu a už nyní hrozí, že se bude muset čelit dvoutýdennímu výpadku. S tím se operuje hodně obtížně.

„Čelíme novým výzvám. Pokračujeme ve spolupráci s Tennis Australia, abychom mohli potvrdit plány pro leden a jakmile budeme mít nové informace, okamžitě je zveřejníme,“ stojí v prohlášení ATP. „Chápeme, že ohledně začátku sezony 2021 panuje nejistota a snažíme se co nejvíce usilovat o to, abychom hráčům poskytli nejlepší možný kalendář akcí.“

Bez ohledu na to, jak jednání dopadnou, je už nyní jisté, že příští sezona bude pandemií koronaviru opět velmi ovlivněna. Jen těžko se dá přitom odhadovat, nakolik bude kalendář turnajů oproti normálu pozměněn či zredukován. To s sebou samozřejmě přináší i problémy se světovými žebříčky. Na zástupce profesionálních okruhů tak čeká hodně náročná, a nezáviděníhodná, práce.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Protekce legendy? Federer byl obviněn z ovlivnění žebříčku

Viceprezident Německé tenisové federace Dirk Hordorff přišel v podcastu "Quiet, please" s obviněním Rogera Federera, že kvůli ochraně své pozice ovlivnil počítání světového…

Denní menu, 4.12.2020: Fruhvirtová deklasovala nasazenou jedničku! Je poprvé v semifinále

Teprve patnáctiletá Linda Fruhvirtová vybojovala na okruhu ITF World Tennis Tour své premiérové semifinále v kariéře. Ve čtvrtfinále povolila nasazené jedničce Šalimar Talbiové…

Zlepšovat se můžu ve všem, hodnotí povedenou sezónu Kopřiva

Dost možná zlomovou sezónu má za sebou Vít Kopřiva. Třiadvacetiletý Čech zakončil koronavirem ovlivněný ročník vůbec poprvé jako hráč třetí světové stovky a připsal si během něj i…

Denní menu, 3.12.2020: L. Fruhvirtová prolétla do čtvrtfinále. Kolář v deblu znovu suverénní

Zdeněk Kolář spolu s Italem Vavassorim přehráli na challengeru v Maie dvakrát 6:2 Kotova a Vatutina z Ruska a postoupili do semifinále čtyřhry. Patnáctiletá Linda Fruhvirtová…

WTA sjednotí turnaje s mužskými. Představila i nové logo

Ženská tenisová asociace (WTA) se definitivně rozhodla pro sjednocení kategorií svých turnajů s těmi mužskými. Po vzoru ATP tak od příští sezóny dojde k jejich zredukování z pěti…

Britská tenistka po více než roce trénuje. Návrat jsem nečekala, přiznává

Laura Robsonová patří k největším smolařkách na okruhu WTA. Od té doby, co se talentovaná Britka v sezónách 2012 a 2013 zabydlela mezi širší světovou špičkou, ji opakovaně brzdí…

Další články