17. 3. 2020
ATP ITF

Pavlásek: O zdravotních problémech, mentálním kouči nebo konci kariéry

Tenisová karanténa se mimo jiné dotkla Adama Pavláska. Někdejší hráč elitní stovky, který v minulosti nechyběl na grandslamech, tak v době nuceného volna měl čas se rozpovídat nejen o současné situaci. V rozhovoru pro Aktuálně.cz například prozradil, jak přemýšlel o konci kariéry. „Zasáhlo mě zranění, poté velký pokles formy, hodně proher, spadnutí v žebříčku, do toho ta bolest lokte. Neunášel jsem to hlavou, věděl jsem, že dokážu hrát velký tenis," uvedl pětadvacetiletý tenista.

V letošní sezóně se Adam Pavlásek chtěl postupně posouvat výše. Na turnajích nižší kategorie uhrál semifinále, následně čtvrtfinále. Mezi nejlepší osmičku se dostal také v turecké Antalyi, do svého následujícího zápasu ovšem již nezasáhl. Kvůli novému typu koronaviru se společně s dalšími Čechy předčasně vrátil do rodné vlasti.

„Zlom nastal ve čtvrtek, kdy vyšly zprávy, že Česká republika vyhlašuje nouzový stav. Měl jsem obavy, jak to bude s kontrolami na hranicích a letištích. A taky kdyby, nedej bože, byl někdo nakažen v Turecku, tak představa karantény tam nebyla úplně příjemná. Proto jsme okamžitě odletěli. Vyhrál zdravý rozum nad sportem. Zdraví je vždy na prvním místě," rozpovídal se Pavlásek pro aktuálně.cz.

Turnaj v Turecku byl zrušený hned v pátek. Nejen podniky ITF si musí na další zápasy počkat. Tenisový okruh se totiž nejdříve rozjede 27. dubna, což českého hráče mrzí dvojnásobně. „Člověk se připravuje na sezonu, těší se na turnaje, zvlášť já, který jsem si prodloužil přípravu a začal se chystat už od října. Nejhorší na tom je, že člověk sám neví, co bude v příštích dnech či týdnech následovat. Asi zatím budu pracovat na kondici a dál se uvidí," pokračoval tenista, který nedávno začal trénovat na pražské Štvanici.

Na jednom z nejznámějších tréninkových míst na českém území je ke všemu v jednání s novým trenérem, jehož jméno zatím nechtěl prozrazovat. S ním by se v blízké budoucnosti rád pokusil o tenisový restart, v současné době se nachází na 381. místě žebříčku dvouhry. Před třemi lety přitom pobýval na 72. příčce a účastnil se grandslamů. Od chvíle, kdy poprvé zakončil sezónu v TOP 100, se to ovšem s českým hráčem vleče. 

„V přípravě přišlo zranění, které mě stálo iks dalších měsíců. Bylo to zranění zápěstí, diagnóza byla špatná, nepomáhalo volno ani injekce," přiblížil tenisové strasti. Po účasti na Hopman Cupu a Australian Open mu byl zjištěný zánět v zápěstí. Tehdy dokonce hrozil chirurgický zákrok.

„Lékaři mi sdělili, že zápěstí je chyceno ve špatném místě a operace by byla strašně riskantní. Za nějakou další dobu začaly působit nějaké injekce a začal jsem být zdráv koncem března, kdy jsem okamžitě odletěl do Miami. Po něm jsem začal normálně trénovat, a bohužel už jsem nezvládl chytit rozjetý vlak," smutnil hráč, kterého v uplynulých třech letech brzdily problémy s loktem. Nejen kvůli nim přemýšlel o konci kariéry.

„Zasáhlo mě zranění, poté velký pokles formy, hodně proher, spadnutí v žebříčku, do toho ta bolest lokte. Neunášel jsem to hlavou, věděl jsem, že dokážu hrát velký tenis, ale stále jsem se nemohl dostat do optimální formy. Věděl jsem, že to v sobě mám, chtěl jsem to ukázat hlavně sám sobě," věřil Čech, jenž se v minulosti objevil také v Davis Cupu.

Chmurné myšlenky ale dokázal zažehnat. Převážně zásluhou silného pouta k bílému sportu a vidiny potenciálních úspěchů, například návratu do TOP 100. „To mě vždy drželo nad vodou, že už jsem tam jednou byl, a když budu zdravý, budu tenisu dávat vše, co by se mělo, tak se ta dřina vždy prokáže," neskládal zbraně.

Za novými cíli ho v poslední době mimo jiné vede mentální kouč. „Naučil mě spoustu věcí, a to i mimo tenis. Jak se chovat, jak se stavět k lidem. A jsem za to nesmírně rád. Dostal jsem se na úplné dno a snažím se z něho zvednout zpátky, krok po krůčku. Když budu zdravý, věřím, že se mi to povede," dodal na závěr.

Adam Pavlásek

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Denní menu, 25.2.2021: Veselého čeká dvojboj v Montpellieru. Macháč je ve čtvrtfinále challengeru

Nejlepší český tenista Jiří Veselý si ve čtvrtek na turnaji ATP v Montpellieru zahraje osmifinále dvouhry a čtvrtfinále čtyřhry. Jeho deblovým parťákem je další Čech Roman Jebavý.…

Denní menu, 24.2.2021: Macháč postupuje. Veselému a Jebavému se dařilo ve čtyřhře

Středeční program nabídl už v brzkých ranních hodinách dvojici atraktivních zápasů s českým obsazením. Tomáš Macháč na challengeru v Kazachstánu vyzrál na Rusa Donského ve třech…

Tenisová smetánka se představí v Dauhá. Nabitá startovní listina čítá i šest Češek

Sotva skončilo Australian Open a už se blíží další turnaj, který bychom mohli zařadit do skupiny těch prestižnějších. Na podniku kategorie WTA 500 v Dauhá by měly od 1. března…

Australian Open jsem nesledoval, přiznal Murray. A první následnou zkoušku nezvládl

Bývalá světová jednička, Andy Murray, se zúčastnila ve francouzském Montpellieru po více jak čtyřech měsících turnaje ATP. Neúspěšně, po setech 6:7(8) a 1:6 ho vyprovodil z kurtu…

Domácí zklamání! Světová jednička hned na úvod končí

Australanka Ashleigh Bartyová od začátku sezony na okruhu WTA nezaváhala, jenže poté přišlo čtvrtfinále Australian Open a prohra s Karolínou Muchovou. Úvodní klopýtnutí evidentně…

Vynucená pauza. Djokovič přiznal, že jej zranění vyřadí na nějaký čas ze hry

Natržení břišního svalu sice Novaku Djokovičovi nezabránilo v cestě za 18. grandslamovým titulem kariéry, ale podle nejnovějších informací si vyžádá nějaký čas na zotavení. Srbský…

Další články