16. 9. 2019
Zpravodajství Davis Cup

Takhle dohrávají zápas šampioni, vysekl poklonu Navrátil. Se čtveřicí mladíků už počítá

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ ZE ZENICE: Zdá se to být začátek nové éry. Nehrající kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil vsadil v duelu euro-africké zóny proti Bosně a Hercegovině na mládí, jež se mu prostřednictvím Jonáše Forejtka bohatě odvděčilo. Zkušený lídr si po vítězství oddechl a nyní chce v nastaveném trendu pokračovat.

Po nedělní porci zápasů v bosenské Zenici působil Jaroslav Navrátil velmi unaveně, zároveň ale u něj byla patrná úleva a radost. „Musím říct, že jsem zestárnul o hodně,“ přiznal v úvodu tiskové konference, jíž předcházela výhra Jonáše Forejtka nad Tomislavem Brkičem v poměru 6:1, 6:7(7) a 6:1.

Nehrající kapitán českých tenistů v duelu s domácí Bosnou a Hercegovinou uspěl s odvážnou sázkou na mladé vycházející hvězdy. Tým s věkovým průměrem devatenácti let dokráčel zásluhou dvou bodů Jonáše Forejtka a jednoho příspěvku Jiřího Veselého k vítězství 3:2.

Po sobotě vedení 2:0 na zápasy, nakonec pořádný nervák. Jak jste rozhodující utkání prožil?
Jonášovi jsme samozřejmě věřili všichni. Nikdo ale nevěděl, co to s ním v osmnácti letech může udělat. O to větším překvapením byl jeho nástup do zápasu. Soupeř vůbec nevěděl, čí je.

Jonáš vedl o set a brejk, zdálo se být téměř rozhodnuto. Pak ale bitva týmových dvojek nabrala na intenzitě.
Zaslechl jsem z lavičky soupeřů něco o tom, že Brkič musí hrát riskantně a vyvarovat se výměn. To taky dokázal, čímž začal dělat Jonášovi velké problémy. Jonáš hrál od ztráty výhody brejku ve druhém setu příliš krátce, zhoršil se na returnu a soupeř ho rychlou hrou tlačil do bekhendové strany. Nemohl proto pracovat forhendem, který umí. Zároveň na něj šla únava, jeho pohyb nebyl ideální.

Oba tenisté vydali hodně sil především v maratónském čtvrtém gemu třetího setu. Tato hra se natáhla na čtrnáct shod a přibližně dvacet minut.
Jonášovi se najednou přestal dařit return, což je jeho velká zbraň. Zkoušel se posunout dozadu i dopředu, zahrál také vyšší úder, ale soupeř šel na síť. Jsem rád, že ten gem získal. Soupeř už pak byl unavený a měl i nějaké zdravotní problémy.

Samotný konec duelu už byl od Jonáše téměř dokonalý.
V poslední hře dal tři esa. Takhle dohrávají zápas šampioni.

Díky vítězství nad Bosnou budete i příští rok bojovat v kvalifikaci o finále v Madridu. Před samotným duelem přitom tento stav věcí nebyl samozřejmostí.
Je nesmírně důležité, že můžeme už příští rok usilovat o Madrid a že se na dva roky někde nezakopeme. Přiznávám, že jsem byl kvůli tomu nervózní.

O koncepci týmu pro další utkání už máte jasno?
Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace Lukáše Rosola nebo třeba Tomáše Berdycha. Nechci předbíhat. Nicméně tým, který byl tady v Zenici, bych chtěl zachovat. Tito čtyři mladí kluci (Forejtek, Lehečka, Svrčina, Macháč; pozn. red.) musí dostat další šanci. Jinak se neposuneme.

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Kalendář WTA 2020 zdobí olympiáda a nové německé turnaje. Praha navýší finance

Novinky v kalendáři WTA pro příští rok jistě těší německé fanoušky, kteří se dočkají dvou nových turnajů. Berlínský travnatý podnik kategorie WTA Premier doplní menší Bad Homburg …

López má na dosah astronomický rekord. Potřebuje ještě tři turnaje

Feliciano López patří mezi nejstabilnější členy okruhu ATP. Španělský veterán stále drží aktivní svou rekordní sérii 71 účastí v hlavních soutěžích grandslamů. V celkovém počtu…

Vögeleová se dostala za podivných okolností do hlavní soutěže. Švýcarky se zastala Vekičová

Stefanie Vögeleová se dostala do hlavní soutěže turnaje v Lucemburku na poslední chvíli jako lucky loser. Problém je v tom, že švýcarská tenistka vůbec nenastoupila k zápasu…

Štěstí přeje připraveným! Allertová odvrátila mečbol jestřábím okem

Denisa Allertová absolvovala v prvním kole turnaje v Lucemburku tříhodinovou bitvu proti domácí divoké kartě Mandy Minellaové. Šestadvacetiletá Češka nebyla daleko od prohry, když…

Denní menu, 15.10.2019: Siniaková v Moskvě končí. Forejtek kariérní maximum nevybojoval

Kateřina Siniaková v Moskvě nezvládla vstup do turnaje kategorie WTA Premier, když ve dvou setech podlehla Poloně Hercogové. Kristýna Plíšková s Renatou Voráčovou si v Lucemburku…

Federer učinil rozhodnutí o olympiádě. Projde mu velký háček?

Švýcarský tenista Roger Federer se krátce po skončení turnaje Masters v Šanghaji rozhodl, jestli bude startovat na svých pátých olympijských hrách. A svým fanouškům vyslal…

Další články