Prosperita Open: Macháč odvracel mečboly, slaví premiérové čtvrtfinále. Postupuje i Veselý

Ostravská Prosperita Open se přehoupla do své druhé poloviny. Čtvrtý hrací den přinesl další nálož kvalitního mužského tenisu a v bojích o čtvrtfinále nebude nescházel ani kvartet českých singlistů. Své osmifinále zvládl Tomáš Macháč, který čelil hned dvěma mečbolům, ale favorizovaného De Greefa nakonec udolal po třísetové bitvě. Dvě hodiny na kurtu strávil také Jiří Veselý, který přehrál Rusa Gachova. Na turnaji naopak končí Jan Šátral s Jiřím Lehečkou.

Veselý se na postup nadřel, v osmifinále nezaváhal
Téměř dvě hodiny bojoval o postup do čtvrtfinále Jiří Veselý (91.), který porazil Rusa Ivana Gachova (386.) po setech 7:6(6), 6:3 a zahraje si na domácím turnaji čtvrtfinále.

První set, ve kterém se to hemžilo brejkboly, vyhrál Veselý až v tiebreaku, jelikož na úspěšné brejky ze třetí a sedmé hry dokázal Gachov odpovědět okamžitými rebrejky.

I ve druhém setu se Gachov dokázal ze ztráty jednoho podání zvednout a ze stavu 0:3 se dotáhl na 2:3. Jenže klíčový šestý gem, který se hrál přes čtyři shody, zvládl lépe na returnu Veselý, který dalším brejkem zlomil odpor soupeře.

Macháč odvracel mečboly a udolal favorita v tiebreacích
Osmnáctiletý Tomáš Macháč pokračuje v senzační jízdě domácím challengerem v Ostravě. Českého tenistu nedokázal zastavit ani osmý nasazený Arthur De Greef (176.), jehož Macháč porazil 1:6, 7:6(8), 7:6(4).

Belgičan De Greef měl přitom v utkání hned dva mečboly. Ten první si vypracoval v tiebreaku druhého setu, který Macháč odvrátil i s velkou dávkou štěstí za přispění pásky.

V rozhodujícím setu pak český tenista ztratil v osmé hře podání a prohrával 3:5. I tentokrát však odvrátil mečbol soupeře, dotáhl zápas do dalšího tiebreaku a v něm svůj obrat dokonal.

Po skalpu 188. hráče světa Stefana Napolitana si český mladík vyšlápl na dalšího předního hráče z okruhu Challenger Tour. O semifinále si zahraje s Kanaďanem Stevenem Diezem.

Šátral na nasazenou jedničku nevyzrál
Jan Šátral (378.) se s dvouhrou na turnaji v Ostravě musí rozloučit. V souboji s nejvýše nasazeným Lloydem Georgem Harrisem (94.) prohrál ve dvou setech 4:6, 1:6.

S favorizovaným Jihoafričanem dokázal držet krok jen na začátku zápasu, kdy zareagoval na ztrátu podání ve třetí hře okamžitým rebrejkem. Hned v dalším gemu si však znovu prohrál podání a soupeř úvodní dějství doservíroval. Ve druhé sadě pak Šátral od stavu 1:0 prohrál šest her v řadě.

Lehečka se s Ostravou loučí
Jiří Lehečka v utkání s Italem Jannikem Sinnerem (298.) na další velký úspěch nedosáhl. V osmifinále ostravské Prosperity prohrál za 72 minut hry 4:6, 2:6 a s turnajem se loučí. Teprve sedmnáctiletý český mladík sice v utkání prorazil soupeři dvakrát podání, ale v obou případech jen doháněl manko, které na Itala nabral. Sám ztratil servis pětkrát.

Andrea Basso (ITA, 444.) – Dennis Novak (AUT, 120.) 5:7, 4:6
Arthur De Greef (BEL, 176.) – TOMÁŠ MACHÁČ (-) 6:1, 6:7(8), 6:7(4)
Kamil Majchrzak (POL, 129.) – Zsombor Piros (HUN, 377.) 7:6(3), 6:3
Norbert Gombos (SVK, 208.) – Steven Diez (CAN, 284.) 7:6(1), 3:6, 6:7(4)
Lloyd George Harris (RSA, 94.) – JAN ŠÁTRAL (378.) 6:4, 6:1
Viktor Galovič (CRO, 196) – Stefano Travaglia (ITA, 128.) 4:6, 4:6
JIŘÍ LEHEČKA (-) – Jannik Sinner (ITA, 298.) 4:6, 2:6
JIŘÍ VESELÝ (91.) – Ivan Gachov (RUS, 386.) 7:6(6), 6:3

De Bakker, Griekspoor (oba NED) – Bonzi, Vervoort (FRA/NED) 6:3, 7:6(7)
Novak (AUT), PAVLÁSEK – Margaroli, Polášek (SUI/SVK) 3:6, 4:6
KOPŘIVA, POLJAK – Heller, Puodziunas (GER/AUS) 6:7(4), 1:6
Brkič, Cacič (BIH/SRB) – GENGEL/ŠÁTRAL 6:7(3), 0:6

Prosperita Open den po dni:

1.5.
Prosperita Open: Veselý začal drtivou výhrou, dařilo se také Macháčovi s Lehečkou

30.4.
Prosperita Open: Šátral zvládl třísetovou bitvu a jde na turnajovou jedničku, české derby pro Macháče