Denní menu: Lehečka a Menšík zvládli třísetové bitvy. Siniaková postupuje v San Diegu

Prestižní turnaj v Dubaji rozehráli v úterý hned dva čeští tenisté. Jiří Lehečka absolvoval nečekaně náročný souboj s maďarským kvalifikantem Martonem Fucsovicsem, kterého porazil až ve třech setech. Odpoledne pak Jakub Menšík udolal Chorvata Bornu Čoriče 9:7 v tiebreaku třetí sady. Kateřina Siniaková zahájila výhrou na americkém turnaji v San Diegu. Sára Bejlek a Tereza Martincová naopak dohrály v Austinu.

Siniaková v San Diegu prolétla do osmifinále
Kateřina Siniaková (43.) zaznamenala na pětistovce v americkém San Diegu pohodový vstup do turnaje. Na úvod zdolala sedmadvacetiletá Češka za hodinu a 13 minut 6:3 a 6:1 japonskou kvalifikantku Mai Hontamaovou (119.).

K zisku prvního setu stačil favoritce jediný brejk. Ve druhém dějství vedla Siniaková už 5:0. Poté poprvé klopýtla na podání, hned v dalším gemu už však duel ukončila rebrejkem čistou hrou. V osmifinále narazí rodačka z Hradce Králové znovu na Američanku Emmu Navarrovou (26.), které bude moci oplatit porážku z minulého podniku v Dubaji.

Bejlek na nasazenou jedničku nestačila
Sára Bejlek (132.) nedokázala navázat na výborné výkony z kvalifikace a s turnajem v americkém Austinu se loučí v úvodním kole. Nad síly české hráčky byla první nasazená Anhelina Kalininová (35.), se kterou prohrála za pouhých 68 minut hry 3:6, 2:6. Bejlek v utkání sice prorazila třikrát servis Ukrajinky, ale vlastní podání ztratila hned sedmkrát.

Martincová grandslamovou šampionku nezaskočila
Tereza Martincová (155.) v americkém Austinu na víkendovou kvalifikaci nenavázala. Na centrálním dvorci podlehla za hodinu a půl 4:6 a 0:6 nasazené dvojce Sloane Stephensové (40.), a s turnajem kategorie WTA 250 se tak rozloučila v prvním kole.

Devětadvacetiletá Češka držela s někdejší světovou trojkou a vítězkou US Open krok do stavu 3:3. Poté poprvé ztratila servis, a ačkoliv se jí za stavu 3:5 podařilo při svém podání odvrátit setbol, ve zbytku duelu už neuhrála s domácí favoritkou ani gem, a to i vinou sedmi neproměněných brejkbolů.

Martincová je tak po dvou úvodních měsících roku 2024 na elitním okruhu stále bez výhry v hlavní soutěži.

Lehečka vydřel v Dubaji postup do osmifinále
Jiří Lehečka (36.) vydřel na pětistovce v Dubaji postup do osmifinále. Po urputné bitvě přetlačil poměrem 6:4, 3:6 a 7:5 Martona Fucsovicse (77.). O výsledcích prvních dvou setů rozhodl shodně jediný brejk.

V rozhodujícím dějství získal rodák z Mladé Boleslavi náskok 3:0, další tři gemy patřily pro změnu maďarskému kvalifikantovi. Když už se zdálo, že duel vyvrcholí závěrečným tiebreakem, blýskl se Lehečka za stavu 6:5 na příjmu brejkem čistou hrou. Jeho příští soupeř bude vítěz turnaje v Dauhá Karen Chačanov.

Odpoledne pak Lehečka nastoupil ještě do prvního kola čtyřhry po boku Španěla Davidoviche Fokiny, na Francouze Mahuta s Rogerem-Vasselinem ale nestačili.

Více se utkání věnujeme zde.

Menšík ustál mečbol Čoriče
Jakub Menšík (87.) ustál dramatické chvíle v utkání prvního kola turnaje ATP v Dubaji a vybojoval postup do osmifinále. V souboji s Bornou Čoričem (31.), se kterým se rval o vítězství dvě hodiny a 56 minut, dokonce čelil mečbolu, ale nakonec se mu povedlo zvítězit 4:6, 6:3, 7:6(7).

Zápas musel rozhodnout tiebreak závěrečného setu, do něhož Menšík vletěl jako uragán a rychle se ujal vedení 4:0. Byť o oba mini-brejky přišel, povedlo se mu přesto dostat ještě do vedení 5:3. Pak ale Čorič zabral, skóre otočil a za stavu 6:5 měl sám mečbol. Českému tenistovi se ale povedlo rovněž skóre otočit a přes další dva mečboly dovedl utkání do vítězného konce.

Svrčina zvládl vstup do indického challengeru
Dalibor Svrčina (177.) zvládl vstup do challengeru v Novém Dillím a vybojoval postup do osmifinále. V úvodním kole indického turnaje porazil Bernarda Tomica (299.) z Austrálie za pouhých 61 minut 6:3, 6:4.

Do zápasu sice český tenista vstoupil ztrátou servisu, ale v dalším průběhu střetnutí už nečelil ani jednomu brejkbolu, úvodní sadu otočil a ve druhé sadě rozhodl brejkem v sedmém gemu.

Forejtek po boji v Indii končí
Jonáš Forejtek (432.) v Novém Dillí po průchodu kvalifikací první sezonní výhru v hlavní soutěži challengeru nezaznamenal. Vítězovi tří letošních turnajů této kategorie byl maximálně vyrovnaným protivníkem. S Valentinem Vacherotem (147.) z Monaka prohrál až po téměř třech hodinách a setech 4:6, 7:6(5) a 6:7(4). V rozhodujícím dějství promarnil dvaadvacetiletý Čech vedení 3:1.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (muži, UAE, 3 113 270 USD, tvrdý povrch)
JIŘÍ LEHEČKA (36.) – Marton Fucsovics (HUN, 77.) 6:4, 3:6, 7:5
JAKUB MENŠÍK (87.) – Borna Čorič (CRO, 31.) 4:6, 6:3, 7:6(7)

Davidovich Fokina (ESP), LEHEČKA – Mahut, Roger-Vasselin (oba FRA) 1:6, 7:6(1), 9:11
Behar (URU), PAVLÁSEK – Lammons, Withrow (oba USA) 3:6, 6:3, 10:8

Cymbiotika San Diego Open (ženy, USA, 922 573 USD, tvrdý povrch)
Mai Hontamaová (JPN, 119.) – KATEŘINA SINIAKOVÁ (43.) 3:6, 1:6

ATX Open, Austin (ženy, USA, 267 082 USD, tvrdý povrch)
TEREZA MARTINCOVÁ (155.) – Sloane Stephensová (USA, 40.) 4:6, 0:6
Anhelina Kalininová (UKR, 35.) – SÁRA BEJLEK (132.) 6:3, 6:2