Denní menu: Plíšková uštědřila kanár a je v semifinále! Krejčíková a Macháč na něj nedosáhli

Barbora Krejčíková nestačila na pětistovce v Abú Zabí stejně jako před rokem na Rusku Samsonovovou a turnaj ve Spojených arabských emirátech pro ni skončil ve čtvrtfinále. Linda Nosková tamtéž postoupila do semifinále čtyřhry. Karolína Plíšková vybojovala postup do semifinále v rumunské Kluži. V bitvě zkušených třicátnic porazila Italku Erraniovou. Tomáš Macháč nenašel v Marseille recept na nejvýše nasazeného Poláka Hurkacze. Dominik Palán podlehl ve čtvrtfinále challengeru v Čennaí domácímu Nagalovi, Dalibor Svrčina naopak na stejné akci porazil Inda Sasikumara. V britském Nottinghamu skončil Zdeněk Kolář ve čtvrtfinále.

Plíšková prolétla do semifinále
Karolína Plíšková (78.) odehrála na halovém podniku WTA 250 v rumunské Kluži další parádní utkání a postoupila po roce a půl do turnajového semifinále. Na závěr pátečního programu deklasovala jednatřicetiletá Češka na centrálním dvorci za pouhých 61 minut o pět let starší Saru Erraniovou.

Zkušenou Italku, která do té doby neztratila na akci ani set, doslova rozstřílela poměrem 6:2 a 6:0. Příští soupeřkou Plíškové bude britská kvalifikantka Harriet Dartová (103.), kterou dosud v obou vzájemných zápasech porazila.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku.

Macháč na světovou osmičku nestačil
Tomáš Macháč (66.) bude na halovém podniku ATP 250 ve francouzském Marseille pokračovat už jen ve čtyřhře. Ve dvouhře podlehl v pátečním čtvrtfinále nejvýše nasazenému Hubertu Hurkaczovi (8.) z Polska, s nímž prohrál za 62 minut 3:6 a 4:6.

Macháč se za celé utkání nedostal na příjmu k jedinému brejkbolu, sám přitom svůj servis v obou dějstvích jednou ztratil. Světová osmička prohrála po svém prvním podání pouhé tři výměny a dopomohla si k postupu do semifinále i jedenácti esy.

Krejčíková v Abú Zabí znovu nestačila na Samsonovovou
Barbora Krejčíková (12.) na pětistovce v Abú Zabí do prvního letošního semifinále nepronikla. Stejně jako před rokem vypadla ve Spojených arabských emirátech na raketě Rusky Ljudmily Samsonovové (15.), s níž prohrála 5:7 a 4:6.

Češka vstoupila do zápasu ztraceným podáním. Za stavu 4:5 si ho vzala na příjmu zpátky, jenže loňská turnajová finalistka kontrovala rebrejkem, aby vzápětí již na druhý pokus úvodní dějství doservírovala. Ve druhé sadě nabrala Krejčíková manko dvou brejků a prohrávala už 2:5. Poté snížila na 4:5 a vedla na returnu 40:15, Samsonovová ale čtyřmi získanými výměnami v řadě duel ukončila.

Nosková prošla do semifinále deblu
Linda Nosková s Britkou Heather Watsonovou vybojovaly postup do semifinále čtyřhry na turnaji WTA v Abú Zabí. V pátečním čtvrtfinále porazily Šuko Aojamovou a Aleksandru Kruničovou po 107 minutách boje 7:6(2), 3:6, 10:5.

Svrčina otočil v Čennaí čtvrtfinále
Dalibor Svrčina (186.) sice ve čtvrtfinále v Čennaí prohrával 0:1 na sety, ale nakonec se po téměř tříhodinové bitvě raduje z postupu do semifinále. Domácího Mukunda Sasikumara (486.) porazil 6:7(6), 6:2, 6:4, když v divokých brejkovaných ve druhém a třetím setu dokázal prorazit podání soupeře hned šestkrát a napravil tím své tři ztráty servisu.

Palán podlehl nasazené dvojce
Dominik Palán (331.) se na challengeru v indickém Čennaí o čtvrtfinálové překvapení nepostaral. Třiadvacetiletý Čech v pátek podlehl na centrálním dvorci domácí jedničce Sumitu Nagalovi (121.). Nasazená dvojka neztratila v hodinu a půl dlouhém střetnutí ani jednou servis a zvítězila i díky třem brejkům dvakrát 6:3.

Kolář v Nottinghamu končí ve čtvrtfinále
Zdeněk Kolář (192.) na challengeru v Nottinghamu dohrál ve čtvrtfinále. V tamní hale nedokázal najít recept na servis Mattea Martineaua (250.), který ani jednou neprolomil. Francouzovi se naopak povedlo podání českého tenisty prorazit čtyřikrát a za hodinu a 15 minut zvítězil 6:3, 6:2.

Nouza s Riklem vybojovali postup do finále
Petr Nouza s Patrikem Riklem vybojovali na challengeru v anglickém Nottinghamu postup do finále čtyřhry. Čeští tenisté porazili druhé nasazené Luka Johnsona a Bena Jonese 6:7(5), 6:3, 10:8.

Palicová odvrátila pět mečbolů a zahraje si o titul
Barbora Palicová (359.) postoupila na čtyřicetitisícovém halovém podniku v britském Edgbastonu do finále. Devatenáctiletá Češka se v semifinále blýskla obratem proti o sedm let starší Mariam Bolkvadzeové (453.). Gruzínku porazila za téměř dvě a půl hodiny 3:6, 6:0 a 7:6(7) poté, co sama odvrátila celkem pět mečbolů. O třetí kariérní titul z okruhu ITF si Palicová zahraje proti Belgičance Magali Kempenové (372.).

Samson postoupila v Monastiru do semifinále
Patnáctiletá Laura Samson (-) dokázala na turnaji ITF v tuniském Monastiru vybojovat postup do semifinále. Česká tenistka se dokázala na returnu prosadit během zápasu se Salmou Drugdovou (676.) hned pětkrát a soupeřce se pouze dvakrát povedlo odmazat ztrátu brejku. Samson zvítězila po hodině a 41 minutách dvakrát 6:3.

Gengel zvítězil poosmé v řadě
Marek Gengel (782.) si v Šarm aš-Šajchu zahraje po týdnu o další finále. Vítěz minulého turnaje natáhl v Egyptě svou neporazitelnost už na osm zápasů. V pátek porazil po dvouhodinovém boji poměrem 6:3, 4:6 a 7:5 Emilea Hudda (844.) z Velké Británie. Příštím soupeřem osmadvacetiletého Čecha bude Ital Federico Bondioli (979.).

Mubadala Abu Dhabi Open, Abú Zabí (ženy, UAE, 922 573 USD, tvrdý povrch)
BARBORA KREJČÍKOVÁ (12.) – Ljudmila Samsonovová (15.) 5:7, 4:6

NOSKOVÁ, Watsonová (GBR) – Aojamaová (JPN), Kruničová (SRB) 7:6(2), 3:6, 10:5

Open 13 Provence, Marseille (muži, FRA, 801 335 EUR, tvrdý povrch – hala)
Hubert Hurkacz (POL, 8.) – TOMÁŠ MACHÁČ (66.) 6:3, 6:4