Australian Open: Menšík padl se světovou devítkou až po pěti setech! Nosková vydřela postup

Ve čtvrtek se v Melbourne hrála druhá polovina zápasů druhého kola Australian Open. Souboj s Američankou Kesslerovou zvládla Linda Nosková, byť se na vítězství pořádně nadřela. Nosková si tak vylepšila své grandslamové maximum. Jakub Menšík se rval o postup proti světové devítce Hubertovi Hurkaczovi tři a půl hodiny, nakonec ale padl v pěti setech. Jiří Lehečka loňské čtvrtfinále neobhájí, ve čtyřech setech totiž nestačil na Američana Michelsena. Kateřina Siniaková prohrála třísetovou bitvu se Švýcarkou Golubicovou. Barbora Krejčíková prosvištěla do druhého kola čtyřhry. Naopak Linda Fruhvirtová, Miriam Kolodziejová a Marie Bouzková neuspěly v deblu po boku zahraničních parťaček. S turnajem se nečekaně rozloučili Holger Rune, Jelena Rybakinová a Jessica Pegulaová.

Nosková zvládla roli favoritky a postoupila do 3. kola
Linda Nosková (50.) splnila ve druhém kole Australian Open roli papírové favoritky, byť se na postup proti soupeřce ze třetí stovky žebříčku poměrně dost nadřela. Americkou držitelku divoké karty Mccartney Kesslerovou (206.) porazila po setech 6:3, 1:6 a 6:4. Česká teenagerka si tak vylepšila grandslamové maximum!

Zápas byl v rozhodujícím setu za stavu 4:3 z pohledu Noskové na tři čtvrtě hodiny přerušen kvůli dešťové přeháňce. Ačkoliv devatenáctiletá Češka rozehraný gem, v němž měla celkem pět brejkbolů, nezískala, následující dva už ano. Ve třetím kole si rodačka ze Vsetína zahraje proti světové jedničce Ize Šwiatekové z Polska, jež zvládla dramatický souboj s Danielle Collinsovou (6:4, 3:6, 6:4).

„Byl to dlouhý a těžký zápas, ale ve druhém setu jsem si ho sama zkomplikovala. Naštěstí jsem se ve třetím zase vrátila zpátky a hrály jsme i trochu výměny. To právě ve druhé sadě moc nebylo a často mě donutila zkazit míček. Ve třetím jsem se proto snažila hrát agresivněji a vyšlo to,“ těšilo Noskovou.

Menšík padl až po pětisetové bitvě
Parádní utkání odehrál ve druhém kole Australian Open osmnáctiletý turnajový debutant Jakub Menšík (142.). Silně favorizovaného Huberta Hurkacze (9.) trápil český kvalifikant tři a půl hodiny a nakonec světové devítce podlehl až v maximálním počtu setů – konkrétně po výsledku 7:6(9), 1:6, 7:5, 1:6 a 3:6.

Zejména v prvním a třetím dějství se Menšík prezentoval parádní hrou. S postupem času už ho přesnost trochu opustila, i tak se ovšem musel rodák z Vratislavi strachovat o postup až do samotného konce. Na vítězné údery dokonce Menšík zvítězil 57:48. Oba pak na servisech zaznamenali shodně 19 es.

„Zápas byl velice náročný, byla to pro mě další nová zkušenost, hrát takhle pozdě večer na show kurtu proti hráči top ten, trošku mi to připomínalo zápas s Fritzem, i když jsem podal nepopsatelně lepší výkon než na US Open,“ hodnotil Menšík utkání s polským favoritem. „Už jsem si to ošahal, byl jsem trochu zkušenější, věděl jsem, do čeho jdu.“

Lehečka čtvrtfinále neobhájí, nestačil na Michelsena
Překvapivě brzo opouští letošní Australian Open Jiří Lehečka (23.). Současná česká jednička ve 2. kole dvouhry nestačila na Američana Alexe Michelsena (91.), a to za dvě hodiny a 50 minut po setech 6:4, 3:6, 4:6 a 4:6.

Vítěz nedávného podniku v Adelaide v utkání často kazil, nastřádal propastných 53 nevynucených chyb. Rodák z Kněžmostu navíc od konce první sady ani jednou neprolomil servis soupeře, když si vypracoval pouhé tři brejkboly. Zápas byl také několikrát kvůli dešti přerušen, tenisté dohromady strávili v šatnách zhruba dvě hodiny.

„Za rozhodující moment považuju, že se mi nepodařilo soupeře brejknout v prvním gemu druhého setu. Šance tam byla, ale to se nedá nic dělat. Ve druhém i třetím setu se s podmínkami popasoval lépe, bylo vidět, že se cítí dobře. Odehrál skvělý zápas,“ povzdechl si Lehečka.

Siniaková prohrála bitvu s Golubicovou
Kateřina Siniaková (49.) bojovala o postup do 3. kola Australian Open více než dvě hodiny, kurt ale nakonec opustila jako poražená. Česká tenistka podlehla zkušené Švýcarce Viktoriji Golubicové (85.) po setech 3:6, 6:2 a 4:6.

Siniaková vedla v prvním setu 3:1, pak ale prohrála pět her v řadě. Ve druhém dějství uspěla díky dvěma brejkům, sama byla na podání suverénní. Ve třetí sadě nejprve ztratila náskok 2:0, aby pak vymazala manko 2:4. Golubicová ale zakončila duel dvěma získanými gemy, když v tom posledním odvrátila brejkbol.

„Počítala jsem s tím, že vrátí skoro všechno. I oba zápasy předtím to tak bylo. Taktiku jsem držela, bohužel důležité míče se neobrátily na mou stranu.  Mrzí mě hlavně ten první set, kdy dost foukalo. Jsem zklamaná, věřila jsem, že na ni mám. Ale vyčíst si nic nemohu, na kurtu jsem nechala všechno,“ smutnila Siniaková.

Krejčíková je ve 2. kole čtyřhry
Turnajové pětky Barbora Krejčíková a Laura Siegemundová na úvod Australian Open nezaváhaly. Česko-německá dvojice vyzrála v prvním kole bez ztráty podání na britsko-chorvatské duo Katie Boulterová, Petra Martičová po setech 6:2 a 6:1, k výhře jí stačilo pouze 59 minut. Ve druhém kole čekají na Krejčíkovou a Siegemundovou Číňanky Ja-fan Wang a Jüe Jüan.

Bouzková dohrála také ve čtyřhře
Marie Bouzková se rozloučila s úvodním grandslamem sezony. V prvním kole čtyřhry nestačila po boku Španělky Sary Sorribesové Tormové na duo Cristina Bucsaová, Alexandra Panovová, kterému podlehly za dvě hodiny a 13 minut po setech 2:6, 6:2 a 4:6.

Utkání se rozhodlo v sedmém gemu závěrečného dějství. Za stavu 3:3, 40:0 měla česko-španělská dvojice na svém podání tři gemboly, jenže ani jeden nevyužila. Soupeřky díky tomu získaly cenný brejk a dotáhly souboj do vítězného konce.

Kolodziejová nestačila na nasazené šestky
Miriam Kolodziejová společně s Irinou Chromačevovou končí na Australian Open v 1. kole čtyřhry. V něm česko-ruská dvojice nezaskočila nasazené šestky Američanku Desirae Krawczykovou s Japonkou Enou Šibaharaovou, když s nimi prohrála za hodinu a čtyři minuty po setech 1:6, 4:6.

L. Fruhvirtová dohrála i v deblu
Linda Fruhvirtová se rozloučila na Australian Open i se soutěží čtyřhry. Česká tenistka a její americká spoluhráčka Ashlyn Kruegerová podlehly v úvodním kole čtvrtým nasazeným Gabriele Dabrowské a Erin Routliffeové 1:6 a 5:7. Fruhvirtová a Kruegerová sice ve druhé sadě dohnaly manko 1:3, na další brejk z jedenácté hry už ale nezareagovaly.

Rybakinová prohrála s Blinkovovou!
Světová trojka Jelena Rybakinová padla v monumentální bitvě s Annou Blinkovovou (57.) a na Australian Open končí už ve 2. kole. Loňská finalistka prohrála v aréně Roda Lavera po dvou hodinách a 46 minutách 4:6, 6:4 a 6:7(20)!

Blinkovová vedla v závěrečném dějství hned třikrát o brejk, Rybakinová si ale vynutila zápasový tiebreak do deseti bodů. V něm se tenistky neuvěřitelně dlouho přetahovaly a odvracely jeden mečbol za druhým. Rybakinová jich nevyužila celkem šest a Blinkovová nakonec proměnila svou desátou šanci na ukončení zápasu. Podle informací od ITF se jednalo o nejdelší tiebreak ve dvouhře na grandslamu.

Utkání se podrobněji věnujeme ZDE.

Rune končí už ve 2. kole!
Světová osmička Holger Rune vypadl na Australian Open už ve 2. kole. Dánský superfavorit nečekaně prohrál s Francouzem Arthurem Cazauxem (122.) po třech hodinách a 22 minutách 6:7(4), 4:6, 6:4 a 3:6.

Jednadvacetiletý Cazaux, který startuje v hlavní soutěži díky divoké kartě, si k překvapivé výhře pomohl celkem 51 vítěznými údery (z toho bylo 18 es). Ve třetím kole ho čeká Nizozemec Tallon Griekspoor (31.).

Pegulaová neuhrála ani set
O jedno z doposud největších překvapení australského grandslamu se postarala dvaadvacetiletá Francouzka Clara Burelová (51.). Ta ve 2. kole dvouhry vyřadila Američanku Jessicu Pegulaovou (5.), a to za hodinu a deset minut výsledkem 6:4, 6:2.

Vybrané zápasy 5. hracího dne Australian Open

2. kolo dvouhry mužů
Alex Michelsen (USA, 91.) – JIŘÍ LEHEČKA (23.) 4:6, 6:3, 6:4, 6:4
JAKUB MENŠÍK (142.) – Hubert Hurkacz (POL, 9.) 7:6(9), 1:6, 7:5, 1:6, 3:6
Alexander Zverev (GER, 6.) – Lukáš Klein (SVK, 163.) 7:5, 3:6, 4:6, 7:6(5), 7:6(7)
Max Purcell (AUS, 45.) – Casper Ruud (NOR, 11.) 3:6, 7:6(5), 3:6, 6:3, 6:7(7)
Lorenzo Sonego (ITA, 46.) – Carlos Alcaraz (ESP, 2.) 4:6, 7:6(3), 3:6, 6:7(3)

Emma Raducanuová (GBR, 296.) – Ja-fan Wang (CHN, 94.) 4:6, 6:4, 4:6
Jelena Rybakinová (KAZ, 3.) – Anna Blinkovová (57.) 4:6, 6:4, 6:7(20)
Jelena Ostapenková (LAT, 10.) – Ajla Tomljanovicová (AUS, 271.) 6:0, 3:6, 6:4
Clara Tausonová (DEN, 96.) – Viktoria Azarenková (22.) 4:6, 6:3, 2:6

1. kolo čtyřhry mužů
Behar (URU), PAVLÁSEK – J. Murray (GBR), Venus (NZL) odloženo na 19.1.

1. kolo čtyřhry žen
BOUZKOVÁ, Sorribesová Tormová (ESP) – Bucsaová (ESP), Panovová (-) 2:6, 6:2, 4:6
Krawczyková (USA), Šibaharaová (JPN) – Chromačevová (-), KOLODZIEJOVÁ 6:1, 6:4
Dabrowská (CAN), Routliffeová (NZL) – L. FRUHVIRTOVÁ, Kruegerová (USA) 6:1, 7:5
KREJČÍKOVÁ, Siegemundová (GER) – Boulterová (GBR), Martičová (CRO) 6:2, 6:1