Australian Open: Kvitová i Berdych jsou v osmifinále, končí loňská šampionka

- Jan Vojkůvka, redakce

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE: Pátý hrací den úvodního grandslamu sezony otevřel brány třetích kol singlu. Tomáš Berdych zvládl první větší zkoušku výborně, když porazil ve čtyřech setech 16. hráče světa Diega Schwartzmana. Český tenista v osmifinále narazí na Rafaela Nadala. Petra Kvitová po skvělém výkonu přehrála bez ztráty podání Belindu Bencicovou a i ona postupuje mezi šestnáctku nejlepších. Na Marii Šarapovové skončila Dánka Caroline Wozniacká, která na jihu Austrálie loni vyhrála svůj první grandslam v kariéře.

Berdych si poradil se Schwartzmanem a postoupil do osmifinále (5:7, 6:3, 7:5, 6:4)
Skvělé tažení Tomáše Berdycha na Australian Open pokračuje. Tentokrát si český tenista poradil s Argentincem Diegem Schwartzmanem (16.), kterého porazil 5:7, 6:3, 7:5 a 6:4. Berdych měl v prvním setu problém s pohybem argentinského běhavého tenisty, ale od druhé sady byl už na kurtu lepším hráčem. V každém setu sebral soupeři jedno podání, naopak svůj servis už neztratil ani jednou.

„Dva předešlí soupeři se s tímhle nedají vůbec srovnat, úplně jiná třída. Jsem rád, že se mi to podařilo tak zvládnout. Možná dobře, že jsem set ztratil, alespoň jsem si uvědomil, co musím změnit,“ říkal po zápase Berdych. „Mohl jsem být agresivnější, dokázal jsem to ale rychle změnit a od druhé sady si vytvořit víc šancí. V prvním setu jsem ani neměl brejkbol, pak už to bylo o něčem jiném.“

CÍTÍM SE JEŠTĚ LÍP NEŽ DŘÍV, ŘÍKÁ BERDYCH. PŘÁL BY SI NADALA? – KOMPLETNÍ ROZHOVOR S TOMÁŠEM BERDYCHEM PO ZÁPASE

Berdych postoupil do osmifinále Australian Open už po jedenácté. V dalším zápase narazí na vítěze souboje Rafael Nadal – Alex de Minaur. I tento zápas se v Melbourne odehraje během pátku. „Nebudu to zastírat, radši bych hrál s de Minaurem, to je jasný. Musím stát nohama na zemi,“ řekl Berdych.

Siniaková s Krejčíkovou postoupily bez problémů do třetího kola (6:4, 6:4)
První pár světa Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková si na Australian Open poradil s domácí dvojicí Adamczaková, Mooreová, kterou porazil dvakrát 6:4. Češky soupeřky brejkly hned v prvním gemu a pak už na kurtu dominovaly. Na soupeřky pro třetí kolo si české hráčky musí ještě počkat.

Kvůli dešti začalo utkání o více než tři hodiny později. „Čekání bylo nepříjemné, já jsem dokonce spala,“ prozradila Krejčíková. „Začaly jsme ale potom velice dobře. Hned jsme vedly 3:0, pak jsme sice servis jednou ztratily, ale už jsme to udržely do konce prvního setu. Ve druhém setu jsme zase začaly lépe a zvládly jsme to. Na druhé kolo to byly velice nepříjemné soupeřky, které spolu dlouho hrají. Náš výkon byl dobrý a stačilo to. Další zápas bude ještě těžší,“ doplnila.

Do třetího kola postoupila i Peschkeová s Melicharovou
Čtvrtý nasazený pár Květa Peschkeová, Nicole Melicharová (USA) pokračuje pavoukem Australian Open taktéž suverénně. Ve druhém kole si Peschkeová s parťačkou poradily s duem Kičenoková, Wangová po setech 6:4 a 6:3.

„Třikrát jsme se před zápasem rozcvičovaly. Nakonec jsme se jen modlily, abychom dohrály celý zápas a nepršelo. Nastoupily jsme do toho dobře. Soupeřky hrály skvěle v prvním setu, takže to bylo dost vyrovnané. Ale ustály jsme to a druhý set už byl v naší režii. Naše výkony se vyvíjí správným směrem,“ uvedla Peschkeová.

Kvitová je v Melbourne po sedmi letech v osmifinále
Skvělá jízda Petry Kvitové (6.) v nové sezóně pokračuje. Vítězka turnaje v Sydney porazila ve 3. kole Australian Open Belindu Bencicovou 6:1 a 6:4 a poprvé od roku 2012 si zahraje osmifinále. České jedničce k výhře stačilo 69 minut. Ve vydařeném utkání zaznamenala 7 es, celkem 32 vítězných úderů a 19 nevynucených chyb, o podání nepřišla ani jednou.

„Věděla jsem, že Belinda je nebezpečná hráčka. A byla jsem na to dobře připravená od začátku zápasu. Musela jsem s ní pořád bojovat, i když první set skončil 6:1, protože ona se mohla kdykoliv vrátit zpět. Jakmile jsem na chvíli zvolnila, tak už se jí to začalo líbit a zvedala se. Naštěstí mi velice dobře šel servis a zvládla jsem to,“ zhodnotila Kvitová.

GRANDSLAMOVÝ BLOK JE FUČ. TAHLE VÍTĚZNÁ SÉRIE KONČIT NEMUSÍ, TUŠÍ KVITOVÁ – KOMPLETNÍ ROZHOVOR S PETROU KVITOVOU PO ZÁPASE

Turnajová osmička narazí v osmifinále na teprve sedmnáctiletou Amandu Anisimovovou (87.), s níž jediné vzájemné střetnutí loni v Indian Wells hladce prohrála.

Další zápasy

Šarapovová v duelu šampionek udolala Wozniackou
Obhájkyně titulu Caroline Wozniacká (3.) na Australian Open končí ve 3. kole. O její vyřazení se postarala vítězka ročníku 2008 Maria Šarapovová (30.), která dánskou tenistku přehrála 6:4, 4:6 a 6:3. Souboj bývalých světových jedniček trval dvě hodiny a 26 minut. Ruska o svém vítězství rozhodla brejkem v sedmé hře rozhodující sady. V osmifinále se utká s domácí Ashleigh Bartyovou (15.).

Berdycha čeká v boji o čtvrtfinále Nadal
Světová dvojka Rafael Nadal porazil po velmi dobrém výkonu Alexe De Minaura (29.) 6:1, 6:2, 6:4 a potřetí v řadě postoupil do osmifinále Australian Open. V něm ho čeká loňský čtvrtfinalista Tomáš Berdych (57.). Hráči se spolu v Melbourne utkali dvakrát, v roce 2012 uspěl ve čtyřech setech Nadal, před čtyřmi lety vyhrál Berdych ve třech setech.

Amanda Anisimová (USA) – Aryna Sabalenková (BLR) 6:3, 6:2
Sloane Stephensová (USA) – Petra Martičová (CRO) 7:6(6), 7:6(5)

Frances Tiafoe (USA) – Andreas Seppi (ITA) 6:7(3), 6:3, 4:6, 6:4, 6:3
Harrison, Querrey (USA) – Krajicek (USA), Sitak (NZL) 6:4, 7:6(5)
Sharmaová, Smith (AUS) – Inglisová, Kubler (AUS) 6:1, 6:2

Kurt 7 (01:00)
Aojamaová (JPN), Marozavová (BLR) – Christianová, Muhammadová (USA) 5:7, 5:7
Herbert, Mahut (FRA) – Molčanov (UKR), Zelenay (SVK) 7:5, 6:7(5), 6:4
Inglot (GBR), Škugor (CRO) – Daniel (JPN), Millman (AUS) 7:5, 6:3
Kuděrmetovová (RUS), Santamariaová (USA) – Mertensová (BEL), Sabalenková (BLR) 6:7(3), 2:6

Kurt 8 (01:00)
Krawietz (GER), Mektič (CRO) – Dodig (CRO), Roger-Vasselin (FRA) 6:3, 7:6(5)
Carreno Busta, Garcia-Lopez (ESP) – Gong, Čang (CHN) 6:3, 4:6, 6:4
Stosurová (AUS), Čang (CHN) – Sie (TPE), Spearsová (USA) 7:6(6), 6:2
Duran, Schwartzman (ARG) – Ellis, Popyrin (AUS) 6:7(6), 4:6

Kurt 13 (01:00)
HRADECKÁ, Makarovová (RUS) – Baraová, Niculescuová (ROU) 4:6, 6:7(8)
Marach (AUT), Pavič (CRO) – Gonzalez (ARG), Jarry (CHI) 4:6, 4:6
McDonald, Sandgren (USA) – Chardy, Martin (FRA) 4:6, 4:6

Kurt 19 (01:00)
Kičenoková (UKR), Wang (CHN) – Melicharová (USA), PESCHKEOVÁ 4:6, 3:6
H. Čchan, L. Čchan (TPE) – Jiang, Wang (CHN) 6:2, 6:3
Cirsteaová (ROU), Ostapenková (LAT) – Klepačová (SLO), Martinezová Sanchezová (ESP) 5:7, 3:6

Kurt 20 (01:00)
Jang, Bopanna (IND) – Grönefeldová (GER), Farah (COL) – odloženo
Carballes Baena (ESP), Rubljov (RUS) – Mayer (ARG), Sousa (POR) 6:7(5), 3:6
Flipkensová (BEL), Larssonová (SWE) – Dartová (GBR), Kontaveitová (EST) 6:2, 6:4