Australian Open: Plíšková posedmé za sebou porazila Češku, postupuje i její sestra. Veselý končí

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE: Druhý hrací den v australském Melbourne přivede do akce zbývající čtyři české singlisty. Mezi ženami se úspěšná kvalifikantka Karolína Muchová postavila favorizované krajance Karolíně Plíškové. Pikantní souboj s bývalou světovou jedničkou dopadl podle papírových předpokladů – Plíšková vyhrála ve dvou setech. Mezi muži vypadl hned v prvním kole Jiří Veselý. Na kurtu se ke konci pondělního programu představila také Kristýna Plíšková, která po více než dvou hodinách hry vydřela postup.

Český souboj v Melbourne ovládla Karolína Plíšková (6:3, 6:2)
Na krajanky to česká tenistka Karolína Plíšková (8.) zkrátka umí. Úspěšné kvalifikantce Karolíně Muchové (139.) nedala na velkém kurtu v Melbourne Areně příliš šancí a za 69 minut hladce postoupila po výsledku 6:3 a 6:2.

Muchová dobře vzdorovala hlavně na začátku zápasu. Vytvořila si několik brejkbolů a dokázala si dokonce vzít zpět jedno ztracení podání. Pak už ale dominovala Plíšková. Ta ukázala pestrou hru, chodila na síť, do pokleků, dobíhala zdánlivě ztracené balony a po zásluze utkání v teplém australském počasí ovládla. Pro Plíškovou to byl už sedmý skalp české soupeřky za sebou.

„Věděla jsem, že dnes to bude hodně o mně, abych si držela herní standard, který jsem v posledních týdnech měla,“ řekla Plíšková, která před začátkem Australian Open vyhrála turnaj v Brisbane. „Myslím, že se mi to podařilo, byl to solidní výkon. Soupeřka ze mě možná byla i trochu vykulená, ale měla v zápase určitě dobré pasáže a talent samozřejmě má. Já ale měla zápas pod kontrolou.“

Muchová na druhé straně litovala množství nevynucených chyb. „Byl to pro mě těžký los, ale věřila jsem si. Jenže to nebyl můj den a soupeřka hrála dobře. Mám na ni hru, ale dělala jsem strašně moc lehkých chyb, což proti takové hráčce nejde,“ věděla dvaadvacetiletá Češka, která však byla ráda aspoň za úspěšnou kvalifikaci.

Její přemožitelka Plíšková se ve druhém kole utká s Madison Brengleovou.

Veselý utrpěl kanára a končí v prvním kole (0:6, 5:7, 3:6)
Jiří Veselý (90.) na Australian Open potvrdil neúspěšnou bilanci. Při svém šestém pokusu již popáté v Melbourne vypadl v prvním kole dvouhry. Český tenista tentokrát nestačil na Ryana Harrisona (83.), se kterým prohrál 0:6, 5:7, 3:6.

Veselý do úterního zápasu vstoupil špatně, prohrál sedm úvodních gemů duelu. Následně se hra sice mírně vyrovnala, Harrison přesto ve dvanácté hře druhého dějství využil čtvrtý setbol. Veselému po druhé sadě nepomohl ani odchod do šaten, ihned v první hře na podání ve třetím setu nedokázal uspět. Harrison si následně na servisu vedl na výbornou. Čecha v zápase mimo jiné trápil return, na kterém získal jen deset míčků, pouhé dva přitom po úvodním servisu soupeře.

„Můj výkon byl opravdu mizerný, začátek úplně hrozný – za patnáct minut jsem odevzdal set,“ nehledal výmluvy Veselý. „Pak se zápas trošičku vyrovnal, ale stejně jsem neměl rytmus ani jistotu v úderech, nedostal jsem soupeře pod tlak, takže on dominoval,“ shrnul utkání český tenista.

Kristýna Plíšková vydřela postup do druhého kola (7:6(2), 2:6, 6:2)
Po vyřazení v prvním kole Australian Open v minulé sezoně se Kristýna Plíšková (101.) vrátila do Melbourne vítězně. Bývalá členka elitní čtyřicítky v souboji s Ruskou Annou Blinkovovou (90.) uspěla po více než dvou hodinách 7:6(2), 2:6, 6:2.

V prvním setu Plíšková neměla vůbec na růžích ustláno a v osmé hře přišla o podání. Hrozbu ztráty prvního setu ale dokázala zažehnat, srovnala z 3:5 na 5:5 a v tiebreaku nedala soupeřce šanci. Ve druhé sadě ale dopadla na Češku herní krize a od stavu 2:1 prohrála pět her v řadě. Situace, akorát v opačném gardu, se opakovala v rozhodujícím dějství. Plíšková od stavu 2:2 vyhrála čtyři gemy za sebou a na returnu v osmé hře utkání zakončila.

„Od začátku jsem se cítila docela dobře, změnila jsem raketu a cítím se s ní podstatně lépe při hře odzadu,“ radovala se Plíšková. „Ve druhém setu mi nevyšly jeden dva gamy a trošku se to otočilo. Ale zápas byl celkem solidní a jsem samozřejmě ráda, že jsem ten třetí set dohrála po dvou brejcích.“

Česká tenistka přiznala, že dlouhý zápas jí příliš neseděl a postupem času se do její hry dostala nejistota. Ve třetí sadě se naštěstí dramatu vyhnula. „Bylo by asi těžké zápas doservírovávat, byla už jsem trošku nervozní. Mám velkou radost, že jsem po tak dlouhé době zase ve druhém kole grandslamu.“

Další utkání

Serena Williamsová ztratila jen dva gemy
Suverénním vstupem do grandslamového turnaje se prezentovala šampionka z roku 2017 Serena Williamsová. V souboji s Němkou Tatjanou Mariaovou prohrála pouze dva gemy a po výhře 6:0, 6:2 prolétla do druhého kola.

Zverev nezaváhal s Bedenem
Německá hvězda Alexander Zverev zvládl prvního kolo v Melbourne bez větších obtíží. V duelu se Slovincem Aljažem Bedenem vyhrál 6:4, 6:1, 6:4 a dal zapomenout na spekulace o tom, v jaké formě vůbec na Australian Open přijede. Německého mladíka trápily po Hopman Cupu zdravotní problémy, které ale dokázal podle všeho vyléčit.

Azarenková překvapivě končí
Bývalá světová jednička Victoria Azarenková se s Australian Open loučí už v prvním kole. Favorizovaná Běloruska ztratila vedení proti Němce Lauře Siegemundové, jíž patří pozice až ve druhé světové stovce. Siegemundová prošla do druhého kola po téměř tříhodinové bitvě po setech 6:7(5), 6:4, 6:2.

Venus Williamsová otočila duel s Buzarnescuovou
V dost netradiční situaci startuje v Melbourne Venus Williamsová. Američanka se nevešla mezi 32 nasazených, a tak ji už v prvním kole čekala náročná soupeřka. V duelu s Rumunkou Mihaelou Buzarnescuovou sice prohrávala 0:1 na sety, ale nakonec po téměř třech hodinách zvítězila 6:7(3), 7:6(3), 6:2.

Djokovič prolétl do druhého kola
Světová jednička Novak Djokovič předvedl v úvodním kole Australian Open parádní výkon. Američana Mitchella Kruegera deklasoval 6:3, 6:2, 6:2.

Halepová otočila zápas prvního kola
Do problémů se v úvodním kole Australian Open dostala Rumunka Simona Halepová. Ta v souboji s Kaiou Kanepiovou prohrávala 0:1 na sety a 1:2 se ztrátou brejku. Spolufavoritka grandslamového turnaje však dokázala souboj s estonskou tenistkou otočit a postupuje po vítězství 6:7(2), 6:4, 6:2.

Osakaová vyhrála za necelou hodinu
Pouhých 59 minut strávila na kurtu v 1. kole Australian Open Japonka Naomi Osakaová. Šampionka z Flushing Meadows nezaváhala v souboji s Polkou Magdou Linetteovou, jíž přehrála v rychlém utkání hladce 6:4, 6:2.

Thiem se na postup nadřel
Dlouho to vypadalo, že Dominic Thiem (8.) nebude mít s nenasazeným Benoitem Pairem (61.) problémy. Rakouský favorit se ujal vedení 2:0 na sety, Francouz ale zabojoval a vynutil si rozhodující sadu. Thiem nakonec za tři hodiny a 45 minut vyhrál 6:4, 6:3, 5:7, 1:6 a 6:3.

Margaret Court Arena (01:00)
Kamil Majchrzak (POL) – Kei Nišikori (JPN) 6:3, 7:6(6), 0:6, 2:6, 0:3 skr. Majchrzak
Tamara Zidanšeková (SLO) – Daria Gavrilovová (AUS) 7:5, 6:3
Venus Williamsová (USA) – Mihaela Buzarnescuová (ROU) 6:7(3), 7:6(3), 6:2
Simona Halepová (ROU) – Kaia Kanepiová (EST) 6:7(2), 6:4, 6:2
Benoit Paire (FRA) – Dominic Thiem (AUT) 4:6, 3:6, 7:5, 6:1, 3:6

Melbourne Arena (01:00)
KAROLÍNA MUCHOVÁ – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ 3:6, 2:6
Borna Čorič (CRO) – Steve Darcis (BEL) 6:1, 6:4, 6:4
Laura Siegemundová (GER) – Victoria Azarenková (BLR) 6:7(5), 6:4, 6:2