US Open: Muchová zařídila senzaci! Plíšková opět neztratila set

Kvarteto českých hráček ve středu na závěrečném grandslamu sezóny rozehrálo zápasy o postup do třetího kola. Barbora Strýcová zametla s Arruabarrenaovou-Vecinovou, roli favoritky potvrdila také světová osmička Karolína Plíšková. Zato Lucie Šafářová v souboji dvou šikovných deblistek proti Ashleigh Bartyové z Austrálie neuspěla. Tenisový svátek čekal na Grandstandu na závěr noční části Karolínu Muchovou, která dokázala zaskočit bývalou světovou jedničku Muguruzaovou a získat tak své nejcennější vítězství v dosavadní kariéře! Začala také čtyřhra, v níž vítězky posledních dvou grandslamů – Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou – dokázaly postoupit.

Strýcová povolila soupeřce jediný gem! (6:0, 6:1)
Barbora Strýcová si potřetí v kariéře zahraje 3. kolo dvouhry na US Open. Češka na úvod středečního programu excelovala, Laru Arruabarrenaovou-Vecinovou smetla 6:0, 6:1. Strýcová se o první osmifinále v New Yorku utká s Elise Mertensovou.

„Nejdelší byl první gem, hrozně jsme se tahaly. Možná by to bylo jinak, kdybych ho prohrála,“ říkala Strýcová, která získala následujících deset her v řadě. „Do zápasu jsem ale šla s tím, že to bude těžké a dlouhé. Připravovala jsem se na to už před tím. Jsem ráda, že to bylo rychlé i vzhledem k tomu vedru,“ uvedla Strýcová.

Karolína Plíšková znovu neztratila set (6:2, 6:3)
Karolína Plíšková (8.) si počtvrté v kariéře zahraje ve třetím kole US Open. Česká tenistka ve druhém zápase jasně přehrála Anu Bogdanovou (83.) 6:2, 6:3. Plíšková v úvodním setu dvakrát soupeřce vzala servis, ve dvou případech poté sama odvrátila brejkboly. Ve druhém setu prohrávala 0:3, šesti získanými gemy v řadě ale průběh sady obrátila.

„V těch prvních nebo třech gemech druhého setu jsem nebyla prostě dostatečně koncentrovaná. Pak jsem se vrátila a hrála jako v úvodní sadě. Díky tomu se mi povedlo uhrát zase tolik gemů v řadě. Cítila jsem se obecně dobře, jenom ty dva gemy v úvodu setu se nepovedly,“ věděla nasazená osmička.

Debl Krejčíková, Siniaková zahájil výhrou (7:6, 6:1)
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková úspěšně vstoupily do čtyřhry US Open. Nejvýše nasazený pár turnaje na úvod porazil debl A. Bondarenková, A. Krunicová 7:6(4), 6:1. Češky v prvním setu prohrávaly 1:3, následně však otočily a při stavech 5:4 a 6:5 nedopodávaly na vítězství v setu. Tiebreak jim ale vyšel a ve druhém dějství přišly o jediný gem až za stavu 5:0.

Finalistky čtyřhry Wimblednu vypadly (7:6, 3:6, 5:7)
Předčasně musely pavouk US Open opustit Květa Peschkeová s česky hovořící Američankou Nicole Melicharovou. Ty nestačily na americký pár Bradyová – Muhammadová. Dvojice s českým zastoupením sice získala první sadu, Američanky si ale vynutily pokračování do třetího dějství. V něm rozhodl jediný brejk, který přišel za stavu 5:6 z pohledu Peschkeové s Melicharovou. Ztracené podání už si nemohl česko-americký pár vzít nazpět a prohra 7:6(5), 3:6, 5:7 byla na světě.

Šafářová se s US Open loučí (5:7, 3:6)
Lucie Šafářová další vítězný zápas na letošním US Open nepřidá. Proti Bartyové se Češka v prvním setu dokázala zvednout, když při podání Australanky za stavu 4:5 odvrátila konec sady. Té se ale stejně povedlo vybojovat další brejk a set vyhrála v poměru 7:5. Na vítězství ve druhém dějství Bartyové dokonce stačil jediný brejk – sadu získala v poměru 6:3.

Utkání bylo asi na osm minut přerušeno kvůli technické chybě reproduktorů, které dlouho vydávaly nepříjemný zvuk. „Začátky byly pomalé. V prvním setu jsem se ale dobře vrátila. Pak přišla ta divná pauza, jak začaly blbnout ty reproduktory. Za stavu 5:6 jsem zkazila pár míčů, které jsem asi zkazit neměla. Bylo to 5:7 a pak mi zase utekl začátek. Ona výborně servírovala, podání si držela. Odehrála to výborně.“

Karolínu Muchová vyřadila bývalou světovou jedničku (3:6, 6:4, 6:4)
Muchová se prodrala v New Yorku poprvé v životě do hlavní soutěže a pokračuje dál ve skvělé jízdě. Tentokrát šokovala vítězstvím nad bývalou světovou jedničkou Muguruzaovou.

Na první set to ještě nestačilo, tam si Muchová připsala jen tři gemy. Zbylé dva už ale ovládla v poměru 6:4. Jakmile opadl respekt z velké soupeřky, začala Češka posílat jeden povedený vítězný míč za druhým. Když se k tomu ještě přidala pestrá hra okořeněná čopy a hrou na síti, byla porážka španělské hráčky na světě.

„Byla jsem trochu nervózní, jelikož to pro mě bylo všechno nové. Velký stadion, hrála jsem večer pod světly. Musela jsem si na to zvykat. Lidi řvali, úplný blázinec – prostě New York,“ přiznala Muchová, která ztratila úvodních pět gemů a strachovala se tak, aby nedostala kanára. „Když jsem si na to zvykla, začala jsem si zápas užívat a dostala jsem se do své hry. Zahrála jsem pár dobrých úderů. Výhra je ukazatel, že mohu hrát s těmi nejlepšími a že je můžu i porazit!“ libuje si po senzačním vítězství 3:6, 6:4 a 6:4 dvaadvacetiletá tenistka původem z Olomouce.

Camila Giorgiová (ITA) – Venus Williamsová (USA) 4:6, 5:7
Juan Martín Del Potro (ARG) – Denis Kudla (USA) 6:3, 6:1, 7:6(4)
Jack Sock (USA) – Nikoloz Basilašvili (GEO) 6:4, 3:6, 2:6, 6:7(3)

Erlich (ISR), Kúreší (PAK) – Krajicek, Sandgren (oba USA) 3:6, 4:6
Bradyová, Muhammadová (obě USA) – Melicharová (USA), PESCHKEOVÁ 6:7(3), 6:3, 7:5
Herbert, Mahut (oba FRA) – Monroe (USA), Smith (AUS) 6:3, 3:6, 7:6(2)

Kurt č. 6 (17:00)
Kerkhoveová (NED), Marozavová (BLR) – Al. Rosolská (POL), Spearsová (USA) 6:4, 6:4
Eubanks, Young (oba USA) – Haase, Middelkoop (oba NED) 2:6, 6:4, 6:7(6)
Riskeová, Townsendová (obě USA) – Ch. Čan (TPE), Č. Jang (CHN) 6:7(5), 2:6
N. Kičenoková (UKR), Rodionovová (AUS) – Linetteová (POL), Tomljanovičová (AUS) 2:6, 1:6
Klahn (USA), Nestor (CAN) – Ch. Harrison, R. Harrison (oba USA) 3:6, 3:6

Kurt č. 7 (17:00)
McNallyová, Osuigweová (obě USA) – Adamczaková (AUS), Krawczyková (USA) 1:6, 6:3, 2:6
Jakupovičová (SLO), Chromačevová (RUS) – Medinaová Garriguesová, Parraová Santonjaová (obě ESP) 6:4, 6:0
Demoliner (BRA), S. Gonzalez (MEX) – Nys, Paire (oba FRA) 7:5, 7:6(2)
Kaia Kanepiová (EST) – Jil Teichmannová (SUI) 6:4, 6:3

Kurt č. 8 (17:00)
Arneodo (MON), Bambridge (GBR) – Dodig (CRO), M. Granollers (ESP) 3:6, 7:6(4), 4:6
Hozumiová (JPN), Kudermětovová (RUS) – Stosurová (AUS), S. Čang (CHN) 2:6, 6:4, 2:6
Krajinovič, Troicki (oba SRB) – Ebden (AUS), Withrow (USA) 3:6, 2:6
Albot (MDA), Džazírí (TUN) – K. Skupski, N. Skupski (oba GBR) 7:6(4), 7:6(5)

Kurt č. 9 (17:00)
Klaasen (RSA), Venus (NZL) – Lacko (SVK), Millman (AUS) 6:2, 6:2
Daniell (NZL), Koolhof (NED) – Mirnyj (BLR), Oswald (AUT) 6:3, 7:6(8)
Flipkensová, Van Uytvancková (obě BEL) – Babosová (HUN), Mladenovicová (FRA) 4:6, 5:7
Cirsteaová (ROU), Sorribesová Tormová (ESP) – L. Kičenoková (UKR), Siegemundová (GER) 6:7(2), 2:6

Dolehideová, McHaleová (obě USA) – Lepchenková, Peraová (obě USA) 6:2, 6:1
Atawová (USA), Grönefeldová (GER) – Krajiceková (NED), Parmentierová (FRA) 7:6(3), 6:4

Kurt č. 12 (17:00)
Hibinová (JPN), Kalašnikovová (GEO) – Bencicová (SUI), Kozlovová (UKR) 6:4, 4:6, 7:6(6)
Gojowczyk (GER), Raja (IND) – Mektič (CRO), J. Melzer (AUT) 6:7(2), 4:6
Bopanna (IND), Roger-Vasselin (FRA) – Baghdatis (CYP), M. Zverev (GER) 4:6, 6:3, 6:4

Petzschner, Puetz (oba GER) – Eysseric (FRA), Fucsovics (HUN) 6:1, 6:2
Bacsinszká (SUI), Zvonarevová (RUS) – Baraová (ROU), Cornetová (FRA) 1:6, 6:4, 6:4
McDonald (USA), Nišioka (JPN) – Bašič, Džumhur (oba BIH) 6:3, 6:2

Kurt č. 15 (17:00)
Arends (NED), Sančič (CRO) – Rojer (NED), Tecau (ROU) 3:6, 4:6
Juraková (CRO), Knollová (SUI) – Sie (TPE), Sabalenková (BLR) 1:6, 3:6
KREJČÍKOVÁ, SINIAKOVÁ – K. Bondarenková (UKR), Kruničová (SRB) 7:6(4), 6:1
Marach (AUT), M. Pavič (CRO) – L. Mayer (ARG), J. Sousa (POR) 6:3, 6:7(5), 5:7

Kurt č. 17 (17:00)
Victoria Azarenková (BLR) – Daria Gavrilovová (AUS) 6:1, 6:2