11. 6. 2016
Zpravodajství

Češi v akci: Plíšková zvládla dva zápasy a je ve finále v Nottinghamu

Čtvrtfinále a semifinále Karolíny Plíškové v Nottinghamu, finále a semifinále českých zástupců na turnajích ITF a Challenger Tour i zahájení kvalifikačních zápolení na okruhu ATP i WTA. Bohatý sobotní program s českou účastí pro Vás opět shrneme ve článku Češi v akci.

Anglický Nottingham čeká v sobotu velmi nabitý program. Původně se mělo čtvrtfinále hrát už v pátek, ale kvůli prakticky celodennímu dešti byl rozehrán jediný zápas a program musel být přesunut na sobotu. A během ní čekal velmi náročný program i na Karolínu Plíškovou, která mohla odehrát až tři zápasy. Nakonec se tak nestalo.

Kromě čtvrtfinále s přemožitelkou Hlaváčkové, Ashleigh Bartyové, si Plíšková zahrála také semifinále dvouhry a na programu měla rovněž semifinále čtyřhry, v níž po boku své sestry Kristýny měla naplánován souboj proti česko-čínské dvojici Hlaváčková, Peng. Sestry Plíškovy však nakonec do utkání nenastoupily, Kristýna odjela na kvalifikaci do Birminghamu a Karolína se dvěma singlovými zápasy v nohách také na čtyřhru už příliš nemyslela.

Ve čtvrtfinálovém duelu s Bartyovou Plíšková uspěla po dvousetové bitvě, kterou rozhodly dva tiebreaky. V prvním setu se hrálo bez brejku, ačkoliv příležitostí si dokázaly obě tenistky připravit spoustu. Úspěšnější byla Plíšková, jež sebrala ve zkrácené hře soupeřce hned tři podání a vyhrála 7:2.

Ve druhém setu se naopak obě hráčky brejkovaly, na travnaté poměry, až příliš. Obě hráčky si vyměnily servis dvakrát, přičemž Bartyová nedokázala doservírovat sadu při vedení 5:4. Hra opět doplula až do tiebreaku, ve kterém Australanka nevyužila dva setboly a naopak Plíšková svůj druhý mečbol proměnila a po výhře 9:7 si vysloužila postup.

Po pár hodinách odpočinku se Karolína vydala na dvorec podruhé a tentokrát do zápasu proti Portoričance Monice Puigové. Utkání bylo po pár míččích přerušeno kvůli dešti, ale přestávka naštěstí nebyla dlouhá a obě tenistky se rychle vrátily do akce.

Utkání mělo poměrně rychlý spád a za 55 minut bylo dokonáno. Plíšková nabídla sice Puigové v prvním setu tři brejkboly, ale všechny zdárně odvrátila a naopak sama dvakrát svou soupeřku brejkla. Došla si tak pro výhru 6:2 a bylo vidět, že ji vydřené vítězství nad Bartyovou hodně psychicky nakoplo. Když ve druhém setu přidala výborný servis a opět dva brejky, přišlo opět vítězství 6:2 a postup do finále.

Plíšková si v Nottinghamu zahrála ve finále i v minulém roce, tehdy nestačila na Němku Kerberovou v tiebreaku třetího setu. Letos tak má možnost vybojovat si svůj první letošní titul a předvést reparát za minulý ročník.

Kvalifikace na druhou várku travnatých turnajů

Do akce vstoupí čeští tenisté a tenistky také na dalších podnicích travnaté části sezony. Muže čekají klání v Queen's a Halle, zatímco ženy v Birminghamu a na Mallorce.

Neúspěšnou kvalifikaci má za sebou v německém Halle Lukáš Rosol, kterého v prvním kole čekal Japonec Tatsuma Ito. Rosol se sice dokázal v prvním setu ze ztráty brejku ještě dostat, ale zcela mu utekl tiebreak, ve kterém prohrál hladce 1:7. Ito, hrající ve velké pohodě, ve druhém gemu druhé sady čistou hrou opět sebral Rosolovi servis, a ač český tenista předvedl okamžitý rebrejk, z problémů se vymanit nedokázal. V šestém gemu to byl totiž opět Ito, kdo dokázal přetavit z brejkbolů zisk soupeřova podání a vítězství v utkání si už pohlídal.

V Queen's se do kvalifikace musí podívat Jiří Veselý, kterému výrazně v prvním kole pomohla dešťová přestávka. V souboji s Izraelcem Weintraubem totiž prohrál první set 1:6 a nevypadalo to s ním vůbec dobře. Pak však přišla delší pauza kvůli dešti a po návratu se Veselý dokázal zmobilizovat k odporu. V druhém setu sice neudržel výhodu brejku, ale podařilo se mu dotáhnout set do tiebreaku, ve kterém vyhrál 8:6, když využil v pořadí čtvrtý setbol. Třetí set pak rozhodl brejk hned v prvním gemu, díky němuž se český tenista dostal do vedení a utkání doservíroval do konečného stavu 6:4.

Bohatá česká účast je v anglickém Birminghamu, kde Kateřina Siniaková dokázala postoupit do dalšího kola kvalifikace přes Chorvatku Vekičovou, kterou porazila hladce 6:3, 6:0, přičemž i přes jasné vítězství se nevyhnula menším problémům a v prvním setu dokonce jednou přišla o servis. Ale od stavu 2:1 v první sadě povolila soupeřce brejkboly až za vedení 3:0 v sadě druhé a koncentrovaným výkonem nedala soupeřce prakticky výraznější šanci na zvrat.

Z kvalifikace se kvůli postupu do semifinále čtyřhry v Nottinghamu odhlásila Andrea Hlaváčková a v pavouku ji nahradila Číňanka Yi-Fan Xi, která tak bude soupeřkou Kláry Koukalové. A česká tenistka se proti papírově slabší soupeřce pořádně natrápila. V prvním setu prohrála 1:6 a musela zápas otáčet.

A to se ji nakonec i podařilo. V prvním gemu druhé sady sice přišla o servis, ale po okamžitém rebrejku se dostala zpět do hry a navíc i do vedení 3:1. Ale výhodu neudržela a čínská tenistka po třech gemech v řadě (a dvou brejcích) měla náhle možnost zápas doservírovat. Nepovedlo se a to ani ve dvanáctém gemu, kdy znovu měla možnost podávat na vítězství. Druhý set dospěl nakonec do tiebreaku, ve kterém Koukalová udolala soupeřku 14:12 a vynutila si třetí set.

I třetí sada byla plná brejků, jako by se hrálo spíš na antuce. Servis si ani jedna hráčka neudržela v prvních pěti gemech, přičemž třikrát padla smůla na Xu. Koukalová v šestém gemu brejk potvrdila a navíc v sedmé hře přidala další brejk. Měla tak pohodový náskok dvou servisů soupeřky a podávala na ukončení zápasu. Nakonec proměnila svůj druhý mečbol a vydřela postup do dalšího kola.

Zápas Kristýny Plíškové s Britkou Taylorovou byl odložen na nedělní dopoledne.

Renata Voráčová v kvalifikaci na turnaj na Mallorce nedokázala dotáhnout do úspěšného konce dobře rozehraný první set, ve kterém vedla 3:1, následně s brejkem 4:3 a konečně 6:5. Ve dvanáctém gemu nedokázala sadu doservírovat a po porážce v tiebreaku se její hra zcela rozpadla a s Paraguaykou Cepedeovou ve druhém setu prohrála 0:6.

Pavlásek vyhrál turnaj v Praze, Muchová v německém Essenu neuspěla

Až do finále Sparta Prague Open pronikl Adam Pavlásek, který v souboji s Francouzem Stephanem Robertem prolomil letošní finálovou smůla a svůj čtvrtý pokus přetavil v první titul během tohoto kalendářního roku! Bližší informace můžete nalézt v samostatném článku.

V samostatných článcích pro vás připravujeme také zpravodajství z kvalifikací na challenger v Popradu a turnaj ITF v Přerově.

Až do finále postoupila v německém Essenu Karolína Muchová, která se propracovala do souboje o titul na turnaji dotovaném 50 tisíci dolarů. Muchová svedla v Essenu se Španělkou Sorribesovou dramatické utkání plné brejků, ale nakonec se z titulu radovat nebude. Španělka vyhrála za dvě hodiny a 15 minut 7:6, 6:4.

Semifinálové souboje čekaly hned na několik českých zástupců. V polských Sopotách se David Poljak nedokázal prosadit přes domácího Kapase, se kterým prohrál ve třech setech. Václav Šafránek se do finále v Aradu nepodívá. Na rumunském turnaji druhý nasazený prohrál s domácím Luncanem 4:6 a 5:7.

Česká hvězdička Marie Bouzková, hrající letos v úžasné formě, potvrdila roli první nasazené v semifinále v polském Puszczykowu, kde na ni čekala Američanka Coopersmithová. Bouzková si po výhře dvakrát 6:2 zahraje o svůj čtvrtý letošní titul a další vylepšení žebříčkového maxima.

Gabriela Pantůčková si ve slovinském Velenje zahraje o titul! V semifinále porazila hladce 6:2, 6:1 Belgičanku Zimmermannovou a před cestou do Přerova ji tedy čeká ještě jeden singlový zápas. Zároveň ještě během neděle se svou sestrou Magdalenou odehraje finále čtyřhry.

ATP/WTA
AEGON OPEN NOTTINGHAM (ženy, 226 750 $, tráva, čtvrfinále dvouhry)
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (17.) – Ashleigh Bartyová (623.) 7:6 (2), 7:6 (7)

Semifinále dvouhry
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (17.) – Monica Puigová (PUR, 49.) 6:2, 6:2

Semifinále čtyřhry
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ/KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ - ANDREA HLAVÁČKOVÁ, Šuaj Peng (CHN) bez boje

AEGON CHAMPIONSHIPS QUEEN'S (muži, 1 802 945 eur, tráva, 1. kolo kvalifikace)
JIŘÍ VESELÝ (67.) - Amir Weintraub (ISR, 194.) 1:6, 7:6 (6), 6:4

GERRY WEBER OPEN, HALLE (muži, 1 700 610 eur, tráva, 1. kolo kvalifikace)
LUKÁŠ ROSOL (71.) - Tatsuma Ito (JPN, 105.) 6:7 (1), 3:6

AEGON CLASSIC BIRMINGHAM (ženy, 846 000 USD, tráva, 1. kolo kvalifikace)
KATEŘINA SINIAKOVÁ (102.) - Donna Vekičová (CRO, 111.) 6:3, 6:0
KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ (108.) - Gabriella Taylorová (GBR, 445.) odloženo
KLÁRA KOUKALOVÁ (129.) - Yi-Fan Xu (CHN, 289.) 1:6, 7:6 (12), 6:2

MALLORCA OPEN (ženy, 250 000 USD, tráva, 1. kolo kvalifikace)
RENATA VORÁČOVÁ (450.) - Veronica Cepedeová (PAR, 136.) 6:7 (3), 0:6

Challengery
SPARTA PRAGUE OPEN 2016 (muži, 42 500 € + H, antuka, finále)
Kompletní zpravodajství z pražského turnaje můžete sledovat ZDE.

POPRAD-TATRY CHALLENGER (muži, 42 500 € + H, antuka, 1. a 2. kolo kvalifikace)
Kompletní zpravodajství z popradského turnaje můžete sledovat ZDE.

ITF/Futures
ZUBR CUP, Přerov (ženy, 10 000 USD, antuka, 1. a 2. kolo kvalifikace)
Kompletní zpravodajství z přerovského turnaje můžete sledovat ZDE.

4. BREDENEY LADIES OPEN ESSEN (ženy, $50,000, antuka, finále)
KAROLÍNA MUCHOVÁ (282.) - Sara Sorribesová Tormová (ESP, 183.) 6:7, 4:6

ARAD FUTURES (antuka, muži, $10,000, semifinále)
VÁCLAV ŠAFRÁNEK (398.) - Petru-Alexandru Luncanu (ROU, 391.) 4:6, 5:7

SOPOTY (POL3, antuka, $10 000, semifinále)
DAVID POLJAK (960.) - Andriej Kapas (POL, 632.) 4:6, 6:2, 4:6

ANGIE CUP PUSZCZYKOWO (antuka, ženy, $10,000, semifinále)
MARIE BOUZKOVÁ (284.) - Nicole Coopersmithová (USA, 600.) 6:2, 6:2

VELENJE OPEN 2016 (antuka, ženy, $10,000, semifinále)
GABRIELA PANTŮČKOVÁ (355.) - Kimberley Zimmermannová (BEL, 695.) 6:2, 6:1
finále čtyřhry
G. PANTŮČKOVÁ, M. PANTŮČKOVÁ - M. Pislaková, P. Rebersaková (SLO) odloženo

FUTURE ALKMAAR (antuka, muži, $10,000, 1. kolo kvalifikace)
LUKÁŠ VEJVARA (1747.) - Edoardo Sardella (ITA, -) 6:1, 6:4
DANIEL VRBA (-) - Alexander Braun (GER, 2130.) 6:3, 6:0

INFOND OPEN, Maribor (antuka, ženy, $10,000, 1. kolo kvalifikace)
ANNA MARIA KALAVSKÁ (-) - Shou Na Mu (CHN, -) 5:7, 4:6
TEREZA ŠVADLENKOVÁ (-) - Bojana Kilincová (SUI, -) 4:6, 2:6

Klára Koukalová Lukáš Rosol Andrea Sestini Hlaváčková Karolína Plíšková Adam Pavlásek Jiří Veselý Kristýna Plíšková Kateřina Siniaková Renata Voráčová Gabriela Pantůčková Václav Šafránek Karolína Muchová Marie Bouzková David Poljak

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

WTA Miami: Češky v plné sestavě! Nosková si zahraje o derby, Siniaková může vyzvat světovou jedničku

Nejméně devět českých tenistek se představí v hlavní soutěži prestižního Miami Open, které spadá do kategorie WTA 1000. Velkou premiéru na tisícovce zažije patnáctiletá Brenda…

Česká zlepšení i španělské eskapády. Na světě jsou po dvou týdnech nové žebříčky

Netradičně po dvoutýdenní odmlce došlo v pondělí k aktualizaci žebříčků ATP a WTA. Do popředí toho mužského se po sedmi týdnech znovu vrátil Carlos Alcaraz. Devatenáctiletý Španěl…

Bez ztráty setu. Alcaraz si podmanil Indian Wells a je znovu světovou jedničkou

Turnaj ATP 1000 v Indian Wells ovládl bez ztráty jediného setu Carlos Alcaraz. Devatenáctiletý Španěl přehrál ve finále hladce 6:3 a 6:2 Daniila Medveděva z Ruska, kterému za celé…

Odplata za grandslam! Rybakinová na pátý pokus poprvé vyzrála na Sabalenkovou a ovládla Indian Wells

Vítězkou ženské části prestižního podniku v americkém Indian Wells se stala poprvé v kariéře Jelena Rybakinová. Třiadvacetiletá Kazaška oplatila Aryně Sabalenkové porážku z…

Denní menu, 19.3.2023: Suverénní začátek v Miami! Martincová vyhrála za 73 minut, Muchová ztratila jen dva gemy

Zatímco vrcholí turnaj v Indian Wells, v Miami se v neděli rozehrála kvalifikace další americké tisícovky. Do bojů o hlavní soutěž vstoupily také Karolína Muchová s Terezou…

VIDEO: Jedna výměna za všechna slova. V čem tkví Alcarazova herní genialita?

Dlouhé roky se o něm hovořilo jako o supertalentu, který má před sebou zářnou budoucnost. Ačkoliv je mu teprve 19 let, tato budoucnost se stala jeho současností už v minulé sezoně…

Další články