Brno Open: Čtrnáctiletý Svrčina senzačně prošel do hlavní soutěže. Spolu s ním i další tři Češi

- Jan Vojkůvka, Filip Lefenda

Deštivá sobota lehce narušila plány organizátorů turnaje futures v Brně a povolila v první hrací den odehrát jen jedno kolo kvalifikace místo naplánovaných dvou. Skluz se tedy doháněl v neděli, kdy se kromě druhého kola rovnou hralo i finále kvalifikace. Z ní se při své premiéře mezi dospělými do hlavní soutěže prokousal teprve čtrnáctiletý Dalibor Svrčina. Spolu s ním postoupili rovněž Antonín Bolardt, Yvo Panák a Ondřej Krstev.

Senzační postup Svrčiny
Pro svůj první start na dospělém turnaji obdržel čtrnáctiletý Dalibor Svrčina divokou kartu, aby si vyzkoušel, jak velký rozdíl panuje mezi juniorským a profesionálním tenisem. Ohromný talent českého tenisu se ovšem nezalekl a naopak vypálil rybník mnohem favorizovanějším soupeřům! Bez ztráty setu prošel přes Nenada Vladusice i pátého nasazeného Ria Nogučiho, aby ve finálovém kole vyzval dvanáctku kvalifikace Slováka Samuela Hodora.

A byl to velmi rychlý proces. Za 28 minut vyhrál Svrčina první set 6:1 a do druhého už ani nastoupit nemusel, jelikož mu soupeř kvůli zranění vzdal. Vítěz červencového juniorského turnaje v Plzni si tak hned při své premiéře mezi dospělými vybojoval účast v hlavní soutěži a možnost poměřit se s hráči mnohem vyšších kvalit.

V hlavní soutěži je po skreči soupeře i Bolardt
Hlavní soutěž brněnského turnaje Futures si zahraje i devatenáctiletý Antonín Bolardt (1958.), který v souboji se stejně starým krajanem Danielem Rabasem vyhrál úvodní set 6:2. V tom druhém mu za stavu 2:0 soupeř utkání vzdal.

Panák zdolal Řeháčka
Bitvu dvou nasazených Čechů obstarali ve finále brněnské kvalifikace Marek Řeháček a Yvo Panák. Lépe si vedl tenista z popředí třetí tisícovky světového žebříčku Panák, který po vyrovnaném prvním setu, jenž vyhrál 6:4, povolil v tom druhém stejně starému soupeři už jen jeden gem.

Krstev povolil Šrámkovi jen dva gemy
Hlavní soutěž si v Brně zahraje i Ondřej Krstev. Ten ve finále kvalifikace povolil Marku Šrámkovi ze Slovenska jen dvě hry, když zaslouženě zvítězil 6:2 a 6:0.

Mrázek nasazenou jedničku nezaskočil
Čtyřiadvacetiletý David Mrázek skončil ve finále kvalifikace v Brně na raketě nejvýše nasazeného Chorvata Mateje Sabanova. S o rok starším soupeřem prohrál český hráč 5:7 a 2:6.