Úspěšný den ve Wimbledonu! Do druhého kola prošlo všech pět českých hráčů

- Jan Havlovic

Slavný Wimbledon pokračoval v úterý druhým hracím dnem, během něhož se dohrávaly zbývající zápasy prvního kola. Bilance českých tenistů v úvodním dějství turnaje je obdivuhodná a z 12 se hned 10 Čechům podařilo proniknout do druhého kola. V úterý postupující pětici z prvního dne doplnili Karolína Plíšková, Tomáš Berdych, Adam Pavlásek, Denisa Allertová a na závěr programu i Lucie Šafářová.

Plíšková proti Rodinové nezaváhala
Vstup do nejslavnějšího turnaje světa čekal v úterý odpoledne aktuální českou jedničku Karolínu Plíškovou, která vyzvala na kurtu č. 1 Rusku Jevgeniju Rodinovou. Čerstvá vítězka turnaje v Eastbourne a horká favoritka na titul v All England Clubu již tuto soupeřku porazila před dvěma lety v prvním kole na Australian Open a i dnes byla favoritkou.

Světová trojka, jež ve Wimbledonu bojuje rovněž o post světové jedničky, dokázala svou ruskou soupeřku přehrát bez většího zaváhání 6:1, 6:4. Ve druhém setu sice přišla Plíšková o podání, stalo se tak ale ve druhém gemu, v němž Rodinové pouze smazala ztrátu vlastního servisu z úvodního gemu. Hned záhy navíc Plíšková, která si pomáhala výborným servisem i precizní hrou od základní čáry, Rodinovou znovu brejkla a zápas následně zdárně doservírovala.

Česká tenistka tak zvládla úvodní překážku v cestě za wimbledonským úspěchem a prvním místem na žebříčku WTA, na který je Plíšková momentálně nejžhavější kandidátkou.

Berdych vyhrál souboj s Chardym
V loňském roce se Tomáši Berdychovi dařilo v All England Clubu náramně. Porazil hned pět soupeřů a došel až do semifinále, ve kterém nestačil až na Andyho Murrayho, pozdějšího vítěze. Nyní stojí před českou tenisovou jedničkou velká výzva - body za semifinálovou účast obhájit. Úvodním soupeřem Berdycha na trnité cestě turnajem byl Francouz Jeremy Chardy, se kterým český hráč ve čtyřech vzájemných zápasech ani jednou neprohrál.

A neprohrál ani popáté. V utkání, ve kterém dominovaly zejména servisy obou tenistů, dokázal ve čtyřech setech zvítězit 6:3, 3:6, 7:6 (4), 6:4. Pomáhal si zejména dobrým servisem a soupeři povolil využít jen jeden brejkbol z pěti příležitostí. Stalo se tak ve druhém setu, který také jako jediný prohrál. Ani Chardy ale na podání příliš nechyboval, za celý zápas prohrál svůj servis jen dvakrát, ale v klíčovém tiebreaku třetí sady ho podání tolik nepodrželo a s nasazenou jedenáctkou nedokázal udržet krok.

Berdych po zisku třetího setu dokázal ve čtvrté sadě prorazit Chardyho podání a poté, co v osmé hře odvrátil brejkbol, zvládl zápas doservírovat.

Šafářová smetla Francouzku Dodinovou
Po prohře v prvním kole French Open byla na dně, na travnatém povrchu však opět našla svou ztracenou formu. Řeč je o Lucii Šafářová, která v minulých třech týdnech došla do semifinále jak na turnaji v Nottinghamu, tak i v Birminghamu a je právem pasována do role "černého koně" letošního Wimbledonu! Že se jí na travnatém povrchu daří potvrdila i v All England Clubu, kde v úvodním kole smetla za 52 minut Francouzku Océane Dodinovou 6:2, 6:2.

Šafářová během utkání nečelila ani jednomu brejkbolu a sama měla na returnu až smrtící úspěšnost, když využila 4 z 5 šancí na brejk. Dodinovou v obou setech obrala o podání dvakrát a ani na okamžik nenechala nikoho na pochybách, že zápas má pevně ve svých rukách. Po suverénním postupu se může těšit na Američanku Shelby Rogersovou.

Pavlásek překvapil Escobeda
Adam Pavlásek se po nepovedeném vstupu do sezóny postupně zvedá. Na challengeru v Popradu byly jeho výkony poměrně dobré a český tenista na Slovensku došel až do semifinále. Dodal si tak potřebné sebevědomí před svou premiérou v hlavní soutěži londýnského Wimbledonu, na němž ho v úvodním kole čekal americký betonář Ernest Escobedo, jenž byl považován za favorita.

Tuto roli však potvrdil jen v prvním setu. Pavlásek se sice dostal ze stavu 3:5 a dovedl úvodní dějství až do zkrácené hry, v ní ale nevyužil hned čtyři setboly a prohrál 7:9. Od druhé sady ovšem travnatý dvorec patřil pouze českému tenistovi, který vyhrál 6:1, 6:3, 6:1 a kromě pestré hry si dopomohl také výborným servisem, když Escobedovi nepovolil ani jeden brejkbol. V dalším kole se utká s bývalou světovou jedničkou Novakem Djokovičem.

Allertová zvládla třísetový souboj s Ozakiovou
Do hlavní soutěže se podruhé v kariéře dostala Denisa Allertová, kterou čekal v prvním kole souboj s Japonkou Risou Ozakiovou. Po rozehrání na trávě v Ilkley naskočila Allertová ke svému třetímu letošnímu utkání na trávě a na dvorci bylo poznat, že se před vrcholem této části sezony dokázala dobře připravit.

V prvním setu vyhrála v tiebreaku, když v předchozím průběhu úvodního dějství nedoservírovala vedení 4:1 a o výhodu brejku přišla. Ve zkrácené hře však nenechala nikoho na pochybách, že míří za vítězstvím a využila hned první setbol. Ve druhém setu se jí nepodařilo za stavu 1:1 využít dva brejkboly a následně ji potkala menší herní krize, když prohrála od stavu 2:2 čtyři gemy v řadě.

Rozhodnout tak musel třetí set, v němž Allertová prorazila Ozakiové podání hned na začátku. V šesté hře sice prohrála vlastní podání a povolila Japonce srovnat na 3:3, následně ovšem Ozakiovou opět brejkla a třemi gemy v řadě zakončila zápas. Allertová postoupila do druhého kola po výhře 7:6 (5), 2:6, 6:3.

Centrální kurt
Angelique Kerberová (GER) [1] - Irina Falconiová (USA) 6:4, 6:4
Martin Kližan (SVK) - Novak Djokovič (SRB) [2] 3:6, 0:2 skreč Kližan
Alexandr Dolgopolov (UKR)  Roger Federer (SUI) [3] 3:6, 0:3 skreč Dolgopolov

Kurt č.1
Milos Raonic (CAN) [6] - Jan-Lennard Struff (GER) 7:6 (5), 6:2, 7:6 (4)
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ [3] - Jevgenija Rodinová (RUS) 6:1, 6:4
Dominic Thiem (AUT) [8] - Vasek Pospisil (CAN) 6:4, 6:4, 6:3

Kurt č.2
Juan Martin del Potro (ARG) [29] - Thanasi Kokkinakis (AUS) 6:3, 3:6, 7:6 (2), 6:4

Taťjana Mariaová (GER) - Anastasia Potapovová (RUS) 6:3, 2:2 - skreč Potapovová
Jordan Thompson (AUS) - Albert Ramos-Viňolas (ESP) [25] 4:6, 4:6, 6:7 (4)

Jack Sock (USA) [17] - Christian Garin (CHI) 6:3, 4:6, 7:6 (4), 6:3
Horacio Zeballos (ARG) - Paolo Lorenzi (ITA) [32] 6:7 (3), 6:4, 6:7 (8), 2:2 přerušeno kvůli tmě

Kurt č.9
ADAM PAVLÁSEK - Ernesto Escobedo (USA) 6:7 (7), 6:1, 6:3, 6:1
Radu Albot (MDA) - Falcundo Bagnis (ARG) 4:6, 6:4, 7:6 (9), 7:6 (3)
Yanina Wickmayerová (BEL) - Katěryna Bondarenková (UKR) 6:2, 7:5
Borna Čorič (CRO) - Ryan Harrison (USA) 6:7 (4), 4:6, 6:7 (6)

Lara Arruabarrenová (ESP) - Anett Kontaveitová (EST) 2:6, 4:6
Adrian Mannarino (FRA) - Feliciano Lopez (ESP) [19] 5:7, 6:1, 6:1, 4:3 skreč Lopez