28. 6. 2017
Zpravodajství Grandslam

Opět přerušeno. Kdy se kouskovaný Wimbledon konečně zastřeší?

EXKLUZIVNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z WIMBLEDONU: V Londýně prší! „Dámy, přerušujeme zápas,“ sklání se umpirová rozhodčí k bíle oděné Tereze Martincové a její francouzské soupeřce. Spoustou přerušení je Wimbledon kvůli deštivému ostrovnímu počasí známý. Dá se pokládat za jednu ze 140letých turnajových tradic, které se, na rozdíl od samotných zápasů, asi nepřeruší nikdy.

Nemusíte ani chodit na stadion ochutnat slavné jahody se šlehačkou nebo si pravítkem přeměřit na 7 milimetrů střižený trávník. Ve Wimbledonu sálá konzervativnost z každého detailu.

Jako turnajová auta tady hráče a novináře vozí výhradně britské pýchy Jaguar a Land Rover. Závoru jim pak postaru chodí i v dešti otvírat strážci areálu ručně. „Můžeme už vyrazit?“ ptá se řidič jednoho z tereňáku, který vozí novináře. „Nene, až podle plánu ve 11:30, co kdyby ještě někdo přišel,“ říká mu rozhodně jeho nadřízený. Hodinky ukazují 11:29.

Britská preciznost musí být znát na každém místě. Ráno týden před začátkem hlavní soutěže přijíždí náklaďáky s truhlíky fialových a bílých petunií. Šikovné ruce je pak rovnají do nádherné barevné souhry se zelenými konstrukcemi stadionů, kde se jako každý rok neobjeví žádné reklamy.

Svá loga mohou ukázat pouze výrobci zápasových úborů, i na oblečení tenistů ale smí být maximálně centimetr široký pruh. A když se jednou řekne bílá, v žádném případě se na oblečení nebo botách nepřipustí krémová nebo béžová. Tahle tradice jako i další wimbledonská pravidla trvá už od prvního ročníku turnaje v roce 1877.

Ostatně princ Edward, královnin bratranec a prezident pořádajícího tenisového klubu, se už postará o to, aby se z ní ani trochu neslevilo. „Je to paráda, když se podíváte po kurtech a všude vidíte hráče jenom v bílém. Wimbledon je pořád největší turnaj na světě,“ pochvaluje si český tenista Jan Šátral.

Borec, který si při zápase rád zanadává na adresu své domnělé neschopnosti, se v Londýně hlídá. Nadávky a podobné výstřelky se tady totiž vůbec netolerují tak jako na jiných grandslamech.

Tak třeba domácí hráčka Heather Watsonová tady loni v 1. kole dostala pokutu 9 000 liber (skoro 300 000 korun) za zahození rakety, podobný trest se jen pár dní potom nevyhnul ani Sereně Williamsové.

I tahle, nejspíš nejméně oblíbená, tradice se drží už v kvalifikaci a i proto se na uzdě držel i další z českých kvalifikantů Václav Šafránek: „Musím říct, že jsem se tady dokonce ani moc nerozčiloval, na Wimbledonu by mi to přišlo nedůstojné!“ přesvědčuje.

Pro tenisty zvyklé na turnajích nižší kategorie poměrně květnatě nadávat tohle může být při wimbledonské kvalifikaci vnitřní utrpení. Ale právě díky tomu, že už před začátkem hlavní soutěže platí podobná pravidla jako následně u největších tenisových hvězd, mohou všichni zúčastnění nasávat pravou atmosféru největšího turnaje světa.

Z rozkládacích židliček pak i české kvalifikanty sledují britští osmdesátníci, co na Wimbledon chodí odmalička. V pondělí se kryjí slunečníky a mažou na sebe opalovací krémy. „Nebývalé teplo, takhle sucho už v Londýně dlouho nebylo,“ pronáší při pohledu na oblohu jeden z upravených britských gentlemanů.

Možná to byl ale od něj jenom jeden další ze „suchých“ britský vtipů, protože hned další den se mraky z plných sil vybičují k vydatnému dešti. Tak jako každý rok. Nemělo by proto smysl konečně postavit více zastřešených kurtů, jak někteří fanoušci žádají? Možná, ale byl by to ještě Wimbledon?

galerie 4 fotografií

Tereza Martincová

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Halové MČR: Titul ze dvouhry získal Rikl, čtyřhru ovládli Nouza s Dudou

Milovice uplynulý týden hostily MČR mužů. Ve dvouhře přemožitele nenašel Patrik Rikl, čtyřhru opanovalo duo Petr Nouza, Filip Duda. Již ve druhé polovině listopadu se mezi ženami…

ITF turnaje v Číně nezruší. Nehodláme trestat miliardu lidí, říká její šéf

Mezinárodní tenisová federace nehodlá reagovat na aféru okolo „zmizelé“ tenistky Pcheng Šuaj rušením akcí na čínském území. Opačný krok přitom v minulých dnech učinila Ženská…

Žebříčky ATP/WTA: Nosková už je ve třetí stovce, patnáctiletá Bartůňková poskočila o 228 míst

Zatímco v popředí žebříčku už v závěru sezony velké změny čekat nelze, v nižších patrech se pořadí díky menším turnajům ITF mění i nadále. Výrazné posuny směrem vzhůru zaznamenalo…

Po singlech hotovo! Rusko po 15 letech vyhrálo Davis Cup

Ruští tenisté slaví vítězství v letošním Davis Cupu! Ve finále porazili Chorvaty už po dvouhrách, když na výhru Andreje Rubljova navázal v souboji jedniček také Daniil Medveděv,…

Denní menu, 5.12.2021: Linda Fruhvirtová získala titul v Bradentonu, Brenda finále skrečovala

Žádné české výkony v hlavních soutěžích seniorských turnajů dnes na programu nebyly, do akce tentokrát šli jen tři mladí čeští zástupci, kteří se představili v kvalifikacích v…

Šwiateková po pěti letech končí s trenérem. Získala s ním juniorský i profesionální grandslam

Další z řady dlouhých a úspěšných spoluprací je u konce. Dvacetiletá Iga Šwiateková se před novou sezonou rozhodla o výraznou změnu a ukončila spolupráci se svým trenérem Piotrem…

Další články