13. 6. 2017
Češi v akci

Denní menu,13.6.2017: Šafářová přerušila sérii porážek, Hlaváčková postupuje v Hertogenboschi ve dvouhře i čtyřhře

Nabitý úterní program zahrnuje zápasy úvodního kola řady evropských turnajů, na nichž se představí i čeští zástupci. Lucie Šafářová v Nottinghamu udolala ve třech setech kvalifikantku Grace Minovou. Andrea Hlaváčková dokázala navázat na své úspěšné kvalifikační tažení, přehrála Asiu Muhammadovou a po roce si zahraje ve druhém kole dvouhry. Naopak Kristýna Plíšková v Hertogenboschi podlehla ve velmi dobré formě hrající Anett Kontaveitové. Na challengerech se dnes Čechům nedařilo a postup vybojoval pouze Jan Šátral v Lyonu.

NA ROZJEZD

11:00

KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ NESTAČILA NA ROZJETOU KONTAVEITOVOU: Kristýna Plíšková v prvním kole Roland Garros překvapivě nestačila na domácí na divokou kartu startující Chloe Paquetovou a zpět na vítěznou vlnu by se chtěla vrátit na oblíbeném travnatém povrchu. V Hertogenboschi se ale na úvod utkala s Anett Kontaveitovou, která disponovala skvělou letošní bilanci 33 výher oproti pouhým 10 porážkám. Šlo již o druhý vzájemný zápas těchto tenistek, před třemi lety totiž dokázala Plíšková svou estonskou soupeřku přehrát ve čtvrtfinále turnaje ITF v Nottinghamu, jenž byl hrán rovněž na trávě.

Tentokrát byly v první sadě k vidění dvě ztracené podání na každé straně a set tak dospěl do tiebreaku, který Plíšková vyhrála poměrem 7:5, když využila první setbol. Ve druhém dějství ovšem zaznamenala jediný brejk v osmém gemu Kontaveitová, která si tak vynutila rozhodující třetí sadu. V ní již estonská tenistka svou soupeřku jednoznačně přehrávala, třikrát ji připravila o servis a set ovládla hladkým poměrem 6:1.- Kristýna Plíšková (45.) x Anett Kontaveitová (EST, 49.) 7:6(5), 3:6, 1:6

 

HLAVNÍ CHOD

16:00

ŠAFÁŘOVÁ V NOTTINGHAMU PŘERUŠILA ŠŇŮRU PORÁŽEK: Nic snadného nečekalo Lucii Šafářovou na začátku turnaje v anglickém Nottinghamu. Los k ní byl sice přívětivý, když jí nadělil pro první kolo americkou kvalifikantku z třetí světové stovky Grace Minovou, ale průběh zápasu se ukázal být mnohem dramatičtější, než napovídaly papírové předpoklady.

Šafářová, která po odstoupení ve druhém kole v Praze prohrála následně tři zápasy v řadě, přerušila sérii porážek až po dvou a půl hodinové bitvě, když Minovou udolala 6:3, 6:7 (5), 6:2. Po skvěle zvládnutém prvním setu přišly problémy v sadě druhé, v níž česká tenistka prohrávala už 2:4. Dokázala se ovšem herně zvednout, třemi gemy v řadě otočila na 5:4 a na returnu měla dokonce dva mečboly. Duel ale neukončila a tak ji nakonec čekal tiebreak, v němž prohrála 5:7. Do rozhodujícího třetího setu ale znovu nastoupila Šafářová velmi dobře, výrazně si pomohla brejkem ve třetím gemu a pěti gemy v řadě se dostala do vedení 5:1. V sedmém gemu sice nevyužila další dva mečboly, ale duel posléze bez větších obtíží doservírovala. - Lucie Šafářová (44.) x Grace Minová (USA, 206.) 6:3, 6:7 (5), 6:2

 

A KDO NEMÁ DOST...

14:15

PAVLÁSEK KRIZI NEPŘEKONAL: Adam Pavlásek, který dokázal vyhrát jediný z posledních pěti zápasů, se vydal na challenger do Lisabonu, kde bude plnit roli nasazené dvojky. Český tenista ale přes brány prvního kola nepostoupil po prohře s Italem Gianluigim Quinzim. Pavlásek se celý zápas poměrně trápil na servisu, v prvním setu si neudržel žádné ze čtyř podání a jediný gem vybojoval na returnu, když si vypracoval svůj jediný brejkbol v utkání, který také proměnil. Ve druhé sadě se sice servis českého tenisty o něco zlepšil, ale stále byl v důležitých okamžicích vystaven nepříjemnému tlaku a čelil celkem pěti brejkbolům. Rozhodující se stala šestá hra, v níž Pavlásek ztratil podání a s turnajem se loučí. – Adam Pavlásek (140.) x Gianluigi Quinzi (ITA, 263.) 1:6, 3:6

Češi v akci

Hlaváčková postupuje v Hertogenboschi

Kvalifikantka Andrea Hlaváčková (531.) v úvodním kole turnaje WTA v Hertogenboschi přehrála šťastnou poraženou z kvalifikace Asiu Muhammadovou (133.) po setech 6:3, 3:6 a 6:4. Úvodní sadu rozhodl jediný brejk, který česká tenistka získala hned při prvním podání soupeřky. Rovněž i ve druhém dějství byl k vidění jediný ztracený servis, avšak tentokrát na returnu uspěla v osmé hře Muhammadová a vynutila si tak rozhodující třetí set. V něm si Hlaváčková vypracovala vedení 4:1, o něj ale vzápětí přišla a dovolila své soupeřce srovnat na 4:4. Následně ovšem byla v koncovce úspěšnější česká hráčka, která dokázala využít na returnu druhý mečbol, čímž utkání ukončila a vybojovala tak postup do osmifinále.

Odpoledne navíc společně s Maďarkou Timeou Babosovou potvrdily role nasazených jedniček v souboji s americko-ukrajinským párem Lepchenková, Curenková, které porazily 6:2, 5:7, 10:2.

Šátral v Lyonu na úvod nezaváhal

Jan Šátral (144.) v úvodním kole challengeru v Lyonu přehrál kvalifikanta Jürgena Zoppa (500.) po setech 6:3, 7:6(4). Zápas se nesl ve znamení kvalitních výkonů obou hráčů na servisu a jediný brejk byl k vidění v osmém gemu, čímž český tenista rozhodl o svém triumfu v první sadě. Druhé dějství dospělo do tiebreaku, který rozhodl pouhý jeden minibrejk, díky němuž se Šátral dostal do vedení 3:1 a zápas následně již dovedl do vítězného konce. V osmifinále se český hráč utká se čtvrtým nasazeným Casperem Ruudem.

Šafránek sebral Sandgrenovi set, v Caltanissettě ale končí

Václav Šafránek (199.) v úvodním kole challengeru v Caltanissettě narazil na novopečeného příslušníka první stovky Tennyse Sandgrena (100.). Osmému nasazenému hráči ale podlehl po setech 2:6, 6:4 a 2:6. Český tenista hned na úvod zápasu přišel o svůj servis a vývoj první sady již zvrátit nedokázal. O podání Šafránek přišel i na začátku druhého dějství, které ale po zlepšeném výkonu dokázal otočit ze stavu 0:2 na 6:4. V rozhodujícím třetím setu ale již Sandgren potvrzoval svou dobrou formu posledních týdnů, rychle si vypracoval vedení 4:0 a i navzdory soupeřově snížení na 4:2 již neměl problém dovést utkání do vítězného konce.

Michnev nadějně rozehraný zápas s Donatim k vítězství nedotáhl

Petr Michnev (233.) v úvodním kole challengeru v Lisabonu podlehl Matteovi Donatimu (288.) po setech 6:2, 3:6 a 3:6. Český tenista vstoupil do utkání skvěle, rychle si vypracoval vedení 5:1 a set se mu následně podařilo ukončit na svém servisu, když využil čtvrtý setbol. Ve druhém dějství měl Michnev k dobru brejk na 2:1, avšak poté jej soupeř začal přehrávat, sadu otočil a vynutil si rozhodující třetí set. V něm český hráč dokázal držet se soupeřem krok pouze do stavu 2:2, avšak poté ještě ve zbytku zápasu dvakrát přišel o své podání a s lisabonským turnajem se tak loučí.

Allertová v Barceloně roli favoritky nepotvrdila

Ač byla Denisa Allertová (106.) v Barceloně nasazenou jedničkou, s turnajem se loučí už v prvním kole. V souboji s tureckou tenistkou Basak Eraydinovou (198.) sice vyhrála první set, ale od druhého tahala za kratší konec. Eraydinová našla recept na servis české hráčky a Allertová musela během celé druhé sady dohánět nabrané manko. Třikrát se jí to povedlo, ale proti brejku z deváté hry už nedokázala nalézt sílu k odporu. Rozhodující sada byla již jednoznačnou záležitostí a Allertová po prohře 6:4, 4:6, 1:6 končí.

Staněk v Sopotech udolal Gomeze, Poljak nečekaně končí

Robin Staněk (574.) v úvodním kole turnaje futures v polských Sopotech přehrál Lucase Gomeze (724.) po setech 6:1, 4:6 a 6:3. Český tenista vstoupil do utkání skvěle, rychle si vypracoval vedení 4:0 a neměl problém dovést první set do vítězného konce. Ve druhém dějství ale Staněk sice dokázal zareagovat na první brejk soupeře, ztrátu podání v deváté hře ale již neodčinil a o vítězi utkání tak musel rozhodovat třetí set. V něm český hráč vybojoval rozhodující brejk ve čtvrtém gemu a utkání již dopodával.

Nepříjemnou porážku utržil na turnaji v Polsku v úvodním kole český tenista David Poljak (673.), který nestačil na švédského kvalifikanta Jonase Erikssona Zivertse (1844.). Poljak přitom vedl už 6:2, 2:0, svůj náskok ale neudržel a druhý set prohrál i kvůli sérii pěti ztracených gemů v řadě. Rozhodující sada rovněž nebyla z Poljakovy strany povedená a poté, co zkraje setu dokázal ještě odmazat ztrátu servisu, tak na další brejk z páté hry už odpověď nenašel.

Malečková v Padově deklasovala Yerolymosovou

Třetí nasazená Jesika Malečková (268.) v úvodním kole turnaje ITF v italské Padově nedala šanci domácí kvalifikantce Margot Yerolymosové (395.), kterou porazila po setech 6:1 a 6:0. Francouzská tenistka jediný gem získala za stavu 0:3 v první sadě a nevyužila ani jeden ze šesti brejkbolů. Malečková postup do osmifinále vybojovala po 79 minutách hry.

Kopřiva postupuje v Aradu

Třetí nasazený Vít Kopřiva (452.) si v úvodním kole turnaje futures v rumunském Aradu poradil s domácím na divokou kartu startujícím Calinem Mandou (1327.), kterého přehrál po setech 6:3 a 6:2. Český tenista v úvodním setu dvakrát prorazil podání soupeře, avšak úvod druhého dějství nezachytil a záhy prohrával 0:2. Poté se ale rozehrál ke skvělému výkonu a šesti získanými gemy v řadě utkání ukončil.

Gengel přerušil v Maďarsku sérii porážek

Tři porážky v řadě zatěžovaly konto Marka Gengela (657.) před zápasem prvního kola na turnaji v maďarské Gyule, kde na úvod nezaváhal a přehrál polského kvalifikanta Batosze Wojnara (2054.) 6:0, 6:4. Gengel za celý zápas čelil pouze jednomu brejkbolu, který zdárně odvrátil a ukončil sérii tří porážek v řadě.

ATP / WTA

Ricoh Open, Hertogenbosch (muži + ženy, NED, 589 185 eur, tráva)

1. kolo dvouhry žen
KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ (45.)[8] - Anett Kontaveitová (EST, 49.) 7:6(5), 3:6, 1:6
ANDREA HLAVÁČKOVÁ (531.)[Q] - Asia Muhammadová (USA, 133.)[LL] 6:3, 3:6, 6:4

1. kolo čtyřhry žen
HLAVÁČKOVÁ, Babosová (HUN)[1] - Lepchenková (USA), Tsurenková (UKR) 6:2, 5:7, 10:2

Aegon Open Nottingham (ženy, GBR, 250 000 USD, tráva, 1. kolo dvouhry)

LUCIE ŠAFÁŘOVÁ (44.)[5] - Grace Minová (USA, 206.)[Q] 6:3, 6:7 (5), 6:2

CHALLENGERY

Citta di Caltanissetta (muži, ITA, 127 000 EUR, antuka, 1. kolo dvouhry)

VÁCLAV ŠAFRÁNEK (199.) - Tennys Sandgren (USA, 100.)[8] 2:6, 6:4, 2:6

Open Sopra-Steria de Lyon (muži, FRA, 64 000 EUR, antuka)

1. kolo dvouhry
JAN ŠÁTRAL (144.) - Jürgen Zopp (EST, 500.)[Q] 6:3, 7:6(4)

1. kolo čtyřhry
ŠÁTRAL, Rola (SLO) - Ghedin (ITA), Grigelis (LTU) 6:3, 6:4

Lisboa Belem Open (muži, POR, 43 000 EUR, antuka, 1. kolo dvouhry)

PETR MICHNEV (233.) - Matteo Donati (ITA, 288.) 6:2, 3:6, 3:6
ADAM PAVLÁSEK (140.)[2] - Gianluigi Quinzi (ITA, 263.) 1:6, 3:6

TI CIUTAT DE BARCELONA WOMEN WORLD WINNER (ženy, ESP, 60 000 USD, antuka, 1. kolo dvouhry)

DENISA ALLERTOVÁ (106.)[1] - Basak Eraydinová (TUR, 198.) 6:4, 4:6, 1:6

ITF / FUTURES

ZUBR Cup, Přerov (ženy, 15 000 USD, antuka)

1. kolo dvouhry
MICHAELA BAYERLOVÁ - GABRIELA HORÁČKOVÁ 4:6, 6:4, 6:7 (4)
ANETA KLADIVOVÁ [WC] - Laura Svatíková (SVK) 6:1, 6:4
ANNA SISKOVÁ [Q] - KATEŘINA VAŇKOVÁ 3:6, 0:6
MIRIAM KOLODZIEJOVÁ [4] - KAROLÍNA NOVOTNÁ 6:2, 6:2
NATÁLIE NOVOTNÁ [Q] - Lenka Juríková (SVK)[2] 1:6, 3:6
VENDULA ŽOVINCOVÁ [5] - KAROLÍNA BERÁNKOVÁ 6:1, 6:3
PERNILLA MENDESOVÁ [7] - Nicole Rottmannová 6:2, 6:7 (3), 2:6

1. kolo čtyřhry
Husák (NED), MACHALOVÁ - Pribylovová (RUS), SISKOVÁ 6:4, 6:7 (7), 5:10
HRABALOVÁ, TOMANOVÁ [4] - BAYERLOVÁ, PROCHÁZKOVÁ 6:1, 7:6 (2)
KLADIVOVÁ, LABOUTKOVÁ - KOLÁŘOVÁ, Kulikovová (RUS)[3] 7:5, 7:6 (3)
Morginová, Anas. Pribylovová (RUS)[1] - DUDLÁKOVÁ, KOLODZIEJOVÁ 7:6 (4), 4:6, 7:10
Wang (CHN), Zduniaková (POL) - Gadientová (SUI), HÁJKOVÁ 6:4, 6:2

Turnaji se podrobně věnujeme v samostatném článku.

XIXO Open Gyula (muži, HUN F4, 25 000 USD, antuka, 1. kolo dvouhry)

MAREK GENGEL (657.) - Bartosz Wojnar (POL, 2054.)[Q] 6:0, 6:4
MAREK JALOVIEC (278.)[2] - Miloš Nikolič (SRB, 1294.)[Q] 6:1, 1:0 skreč Nikolič

Sopot Cup (muži, POL F1, 15 000 USD, antuka)

1. kolo dvouhry
ROBIN STANĚK (574.) - Lucas Gomez (MEX, 724.) 6:1, 4:6, 6:3
DAVID POLJAK (673.) - Jonas Eriksson Ziverts (SWE, 1844.)[Q] 6:2, 3:6, 4:6

1. kolo čtyřhry
KOLÁŘ, Kestelboim (ARG)[1] - Drzewiecki, Smola (oba POL) 7:5, 6:3
POLJAK, von Massow (GER) - Beran (CAN), Tabatruong (FRA) 6:3, 6:2

Trofeo Ubi Banca - Memorial Mauro Capponi, Bergamo (muži, ITA F17, 15 000 USD, antuka, 1. kolo čtyřhry)

POSPÍŠIL, Bega (ITA) - Bortolotti, Moncagatto (oba ITA) 5:7, 7:6(2), 10:1

Arad, ROU F3 (muži, 15 000 USD, antuka, 1. kolo dvouhry)

VÍT KOPŘIVA (452.)[3] - Calin Manda (ROU, 1327.)[WC] 6:3, 6:2

2017 PADOVA CHALLENGE OPEN (ženy, ITA, 25 000 USD, antuka)
1. kolo dvouhry

JESIKA MALEČKOVÁ (268.)[3] - Margot Yerolymosová (FRA, 395.)[Q] 6:1, 6:0

1. kolo čtyřhry
G. PANTŮČKOVÁ, Grymalská (ITA) - Myersová (AUS), Alvesová (BRA) 6:2, 6:2

Andrea Sestini Hlaváčková Jaroslav Pospíšil Lucie Šafářová Adam Pavlásek Kristýna Plíšková Petr Michnev Robin Staněk Jan Šátral Denisa Šátralová Václav Šafránek Jesika Malečková David Poljak Marek Jaloviec Marek Gengel

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Denní menu, 8.3.2021: Vondroušová v Dubaji postupuje, Martincová zvládla derby

Markéta Vondroušová postoupila na turnaji v Dubaji do druhého kola. Nasazená Češka zdolala dvakrát 6:4 rumunskou kvalifikantku Anu Bogdanovou. Na akci kategorie WTA 1000 se po…

Jebavého znovu brzdí zranění. Udělal se mi zánět po vpichu injekce, popsal český deblista

Když už se zdálo, že po vleklých zdravotních problémech v roce 2020 se Roman Jebavý konečně dostává do herní formy, znovu jej zradilo zdraví. Český deblista trpí od turnaje v…

Grandslamové kvalifikace? Překvapil jsem i sám sebe, tvrdí Michnev. Teď trénuje krajana

EXKLUZIVNĚ Z ŠARM AŠ-ŠAJCHU: V roce 2017 vystoupal na své žebříčkové maximum. Platil za 229. hráče světa a okusil grandslamové kvalifikace. „O tom jsem dříve ani nesnil. Překvapil…

Žebříčky ATP/WTA: Macháč poprvé v TOP 150, Djokovič překonal rekord Federera

Výborný týden má za sebou v Nur-Sultanu Tomáš Macháč. Dvacetiletý český talent si v Kazachstánu dokráčel nejen pro druhý challengerový titul, ale i 125 bodů do žebříčku. Díky nim…

Cenný skalp v Dubaji! Krejčíková si vyšlápla na Sakkariovou

Jeden z nejcennějších skalpů kariéry si připsala v úvodním kole turnaje WTA v Dubaji Barbora Krejčíková. Česká tenistka vstoupila do hlavní soutěže výhrou nad 25. hráčkou světa…

Z kvalifikace až na vrchol bez ztráty setu! Osmnáctiletá Tausonová slaví premiérový titul

Dánská tenistka Clara Tausonová vybojovala ve francouzském Lyonu svůj premiérový titul na okruhu WTA. Osmnáctiletá Dánka ve finále přehrála za 89 minut zkušenou Viktoriji…

Další články