Denní menu, 30.5.2017: Šátral smetl nasazenou jedničku, Smitková překvapivě prohrála

- Petr Šístek

Čeští tenisté se v úterý kromě grandslamové Paříže a domácího podniku v Jablonci nad Nisou představí i na menších evropských turnajích. Jan Šátral na challengeru v italské Vicenze zvládl střetnutí s turnajovou jedničkou Andrejem Martinem, Václav Šafránek oproti tomu na futuru v Reggio Emilii plní, prozatím úspěšně, roli prvního nasazeného sám. Na podniku ITF v Gradu se představily Tereza Smitková a Jesika Malečková, avšak své utkání nezvládly.

10:30

SMITKOVOU NA ÚVOD ČEKÁ BENOITOVÁ: Tereza Smitková plní na turnaji ITF v italském Gradu roli nasazené jedničky a v úvodním kole ji čeká duel s kvalifikantkou Marií Benoitovou. Belgická hráčka sice aktuálně figuruje až v páté stovce žebříčku WTA, avšak v letošní sezoně se může pyšnit pozitivní zápasovou bilancí jednadvaceti výher oproti deseti porážkám. Oproti tomu Smitková v tomto roce vyhrála zatím pouhých dvanáct zápasů.

Česká tenistka v úvodní sadě utkání zaznamenala rozhodující brejk v sedmé hře, avšak ve druhém dějství na podání soupeřky vyzrát nedokázala, naopak sama přišla o servis v osmém gemu a o vítězce tak musel rozhodovat až třetí set. V něm Smitková herně zcela odpadla a brejkem dokonce musela odvracet nepopulárního kanára. Po prohře 6:3, 3:6 a 1:6 tak na turnaji končí – Tereza Smitková x Marie Benoitová (BEL) 6:3, 3:6, 1:6

11:00

ŠÁTRAL POPRVÉ V KARIÉŘE VYZRÁL NA MARTINA: Jan Šátral se minulý týden prezentoval skvělými výkony v kvalifikaci Roland Garros, kde byl pouhé dva míčky od postupu do hlavní soutěže. Nyní se ovšem přesunul na challenger do italské Vicenzy, kde se hned na úvod utká s nasazenou jedničkou Andrejem Martinem. Se slovenským tenistou přitom již v minulosti dvakrát prohrál, naposledy se tak stalo před čtyřmi lety na domácím podniku v Mostě, kde Martin uštědřil svému soupeři dokonce nepopulárního kanára.

Tentokrát se úvod zápasu nesl ve vyrovnaném duchu a český tenista musel za stavu 2:3 odvracet dva brejkboly. Poté se ale rozehrál k famóznímu výkonu a první set dvěma rychlými brejky získal ve svůj prospěch. Ve druhém dějství již Martin nedokázal na hru Šátrala najít odpověď, prohrál s ním dokonce šestnáct míčků v řadě a s turnajem se po 66 minutách hry rozloučil. – Jan Šátral x Andrej Martin (SVK) 6:3, 6:1

12:30

ŠAFRÁNEK ZAHÁJIL VÍTĚZNĚ PROTI FANSELOWOVI: Václav Šafránek se poté, co si v Paříži odbyl premiéru v kvalifikaci grandslamového turnaje, vydal na podnik kategorie futures do Reggio Emilie. Zde plní roli nasazené jedničky a v úvodním kole jej čekal souboj s 338. hráčem světa Sebastianem Fanselowem. V duelu byl Šafránek od úvodu lepší, v prvním setu zvítězil 6:3 po rychlém brejku na začátku sady, který ještě vylepšil dalším ziskem servisu soupeře za stavu 5:3. V druhé sadě sice na úvod ztratil podání, ale vývoj skóre okamžitě otočil a dostal se do vedení 3:1, které sice ještě neudržel, ztratil jedno podání, ale o svém vítězství rozhodl v desátém gemu. Na returnu se dostal k mečbolu a zápas ukončil. – Václav Šafránek x Sebastian Fanselow (GER) 6:3, 6:4

Malečková prohrála s Glushkovou

Jesika Malečková v úvodním kole turnaje ITF v italském Gradu nestačila na Julii Glushkovou, které podlehla po setech 2:6 a 3:6. Česká tenistka v úvodní set dokázala mírně zdramatizovat brejkem, kterým snížila svou ztrátu na 2:4, avšak následně si opět prohrála své podání a soupeřka již sadu dopodávala. Ve druhém dějství dokázala izraelská hráčka získat od stavu 2:2 tři hry v řadě, a přestože utkání nedokázala dopodávat, tak jej následně ukončila na returnu.