8. 5. 2017
Češi v akci

Denní menu, 9.5.2017: Hradecká se Siniakovou postupují v Madridu, Pavlásek s Veselým otáčeli utkání v Římě. Dál jde i Rosol

Českým tenistkám se na štědře dotovaném turnaji kategorie Premier Mandatory v Madridu ve dvouhře vůbec nedařilo a nyní se tak představí již pouze ve čtyřhře. Šesté nasazené Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou ve dvou setech udolaly Raquel Atawovou a Darjou Kasatkinovou. Postup slaví také Květa Peschkeová, která v deblu zdolala krajanku Strýcovou. Na challengeru v Římě vybojoval cennou výhru Adam Pavlásek, který otočil zápas s rozjetým kvalifikantem Ottem. Úvodní kolo má za sebou i nasazená jednička Jiří Veselý, také on však musel proti domácímu držiteli divoké karty Donatimu utkání otáčet. Lukáš Rosol zvládl na challengeru ve Francii dva tiebreaky.

NA ROZJEZD

11:00

PAVLÁSEK UDOLAL ROZJETÉHO KVALIFIKANTA OTTEHO: Adam Pavlásek se po postupu do semifinále ostravského challengeru Prosperita Open přesunul do Říma, kde plní roli nasazené trojky. V úvodním kole poměřil síly s Oscarem Ottem, jemuž zde soupeři úvodní dva zápasy v kvalifikaci skrečovali a ve finálovém kole nedal šanci bývalému příslušníkovi elitní světové stovky Flaviu Cipollovi. Otte přitom hraje na antuce ve vynikající formě, na předchozích challengerech v Číně, kam odcestoval až jako 367. hráč žebříčku, si zahrál semifinále a finále.

Skvělou formu Otte potvrzoval i v úvodu zápasu s Pavláskem, neboť si bleskově vypracoval vedení 5:0 a český tenista dokázal první sadu již jen zdramatizovat snížením na 3:5. Ve druhé sadě byl Pavlásek dvakrát o brejk pozadu, ale jak za stavu 0:1, tak i 4:5, kdy soupeř servíroval na vítězství, dokázal zaznamenat rebreak. Český hráč následně set dovedl do tiebreaku, který po vyrovnaném průběhu ovládl 7:5.

V rozhodujícím třetím setu Pavlásek sebral svému soupeři servis hned v úvodním gemu a tuto výhodu si dokázal udržet až do stavu 5:3, kdy soupeře brejk podruhé a tím utkání ukončil. Český tenista tak po výhře 3:6, 7:6(5) a 6:3 postoupil do osmifinále, v němž se utká s Kimmerem Coppejansem. – Adam Pavlásek x Oscar Otte (GER), 3:6, 7:6(5), 6:3

 

HLAVNÍ CHOD

15:00

ČESKÝ DEBLOVÝ SOUBOJ VYZNĚL LÉPE PRO PESCHKEOVOU: Pikantní česko-německý souboj byl k vidění na turnaji v Madridu ve čtyřhře. Babora Strýcová se na jedné straně kurtu představila s Němkou Julií Görgesovou a stejné národnostní složení měla i protější strana – Květa Peschkeová s Annou-Lenou Grönefeldovou. Ačkoliv do utkání vstoupily po výhře v úvodním setu lépe první jmenované, vítězky nedávného turnaje v Praze dokázaly duel otočit ve svůj prospěch a po výsledku 4:6, 6:4 a 10:8 tak i postoupit do osmifinále. V tom Peschkeová s Grönefeldovou změří síly s kanadsko-čínskou dvojicí Dabrowská, Sü.

V prvním setu si nasazené sedmičky vypracovaly náskok 4:1, na ten ovšem Peschkeová se svou spoluhráčkou odpověděla třemi hrami v řadě a rázem bylo srovnáno. Hry číslo devět a deset ale zase patřily soupeřkám, které tak braly úvodní sadu. V té druhé se Květa s Annou-Lenou dostaly do vedení dvou her, také Strýcová s Görgesovou ale dokázaly náskok smazat. Rozhodl tak až brejk v sedmé hře, který získaly pozdější vítězky. Jeho výhodu už do konce setu nepustily.

Rozhodnout tak musel závěrečný supertiebreak, který je vždy velkou loterií. Lépe se v něm uvedly Bára s Julií, které získaly tři z prvních čtyř výměn. Poté se ale karta začala obracet. Soupeřky otočily a od stavu 4:4 se začaly, co se skóre týče, vzdalovat. Za stavu 9:5 měly Peschkeová s Němkou čtyři mečboly, protivnice ale zvládly tři z nich zlikvidovat a dotáhnout se na manko jediného míče. Další obrat už se ale nekonal, vítězky střetnutí při svém servisu ukončily. – Strýcová, Görgesová (GER) x Peschkeová, Grönefeldová (GER) 6:4, 4:6, 8:10

 

A KDO NEMÁ DOST...

12:30

VESELÝ OTOČIL ZÁPAS S DONATIM: Jiří Veselý plní na challengeru v Římě úlohu nejvýše nasazeného, na postup do osmifinále se ale v úvodu hlavní soutěže pořádně nadřel. Domácího držitele divoké karty Mattea Donatiho (217.) přehrál až ve třech setech, když musel utkání po prohraném prvním dějství v poměru 3:6 otáčet. 

Ve druhém setu uzmul favorit svému soupeři hned první dvě podání, sám přitom jedno také ztratil, nicméně náskok brejku si uhájil až do konce sady, kterou vyhrál rovněž 6:3. A na chlup stejný výsledek se zrodil také v rozhodujícím setu. Donati držel s Veselým krok do stavu 3:3, v sedmé hře ale ztratil servis. Český hráč následně brejk potvrdil svým podáním, aby v devátém gemu duel na příjmu druhým mečbolem ukončil.

Po výsledku 3:6, 6:3 a 6:3 si příbramský rodák zahraje o čtvrtfinále s Řekem Stefanosem Tsitsipasem (201.), proti němuž bude opět velkým favoritem. – Jiří Veselý x Matteo Donati (ITA) 3:6, 6:3, 6:3

Češi v akci

Hradecká se Siniakovou v Madridu nezaváhaly

Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou v úvodním kole čtyřhry turnaje v Madridu přehrály Raquel Atawovou s Darjou Kastkinovou po setech 6:1 a 7:6(3). Češky dokázaly v úvodní sadě získat od stavu 1:1 pět her v řadě a ve druhém dějství sice nedokázaly utkání za stavu 5:4 dopodávat, avšak následně zvládly tiebreak, v němž využily hned první mečbol. Hradecká se Siniakovou se v osmifinále utkají se Samanthou Stosurovou a Šuaj Čang.

Rosol udolal Michona skrze zkrácené hry

Hodně zajímavý zápas má za sebou na challengeru v Aix en Provence Lukáš Rosol. Loňský čtvrtfinalista se v úvodním kole utkal s domácím Francouzem Axelem Michonem a porazil ho shodně po dvou tiebreacích, přičemž oba vyhrál poměrem 7:3. V utkání bylo k vidění celkem šest ztracených podání – po třech na obou stranách, přičemž po každém z brejků vždy okamžitě následoval rebrejk.

Vinou tohoto faktu si Čech zkomplikoval první set, když se v jedenácté hře dočkal premiérové krádeže servisu, sadu ale nedopodával. Ve druhém dějství byl dvakrát o krok napřed francouzský soupeř, za stavu 5:4 měl rovněž možnost dějství na podání ukončit, ale i jemu se brejk potvrdit nepodařilo, což jej posléze mrzelo.

Jebavý s Veselým v Římě slízli kanára, přesto postupují

Čerství vítězové čtyřhry z turnaje ATP v Istanbulu – Roman Jebavý a Jiří Veselý – se přesunuli na challenger do Říma, kde v krátké době změřili podruhé síly s Italem Mottim. Ten měl po svém boku tentokrát Němce Marterera, a ačkoliv v neděli vyfasoval dva kanáry, tentokrát se svým parťákem jednoho sám nadělil. Čechy to ale nerozhodilo. Favorité se po setech 6:3 a 0:6 zkoncentrovali na rozhodující supertiebreak, v němž sice promrhali vedení 8:4, avšak koncovku nakonec po výsledku 10:8 přeci jen zvládli.

Voráčová ve Francii bez problémů postupuje

Renata Voráčová je na turnaji ve francouzském městě Cagnes-Sur-Mer ve čtyřhře spolu s Rumunkou Olaruovou nejvýše nasazenou, a tuto roli zatím obě jmenované plní. V utkání úvodního kola si favoritky poradily poměrem 6:2 a 6:4 s chorvatsko-americkým duem Fettová, Gibbsová.

Malečková v Maďarsku utekla hrobníkovi z lopaty

Dvaadvacetiletá Češka Jesika Malečková byla v utkání úvodního kola na turnaji v Dunakeszi krůček od porážky, když s levorukou Slovinkou Ninou Potočnikovou prohrávala 3:6 a 1:3. Pátá nasazená se však stačila včas zmátořit a utkání otočit. Malečková nakonec slaví postup po vydřené výhře 3:6, 7:5, 6:4 a v dalším kole si zahraje proti krajance Anastasii Zarycké.

ATP/WTA

Mutua Madrid Open (ženy, 5 439 350 EUR, antuka, 1. kolo čtyřhry)

HRADECKÁ, SINIAKOVÁ [6] - Atawová (USA), Kasatkinová (RUS) 6:1, 7:6(3)
STRÝCOVÁ, Görgesová (GER)[7] - PESCHKEOVÁ, Grönefeldová (GER) 6:4, 4:6, 8:10

CHALLENGERY

Trophé Caisse d'Epargne Cepac, Aix-en-Provence (muži, 127 000 EUR, antuka, 1. kolo dvouhry)

LUKÁŠ ROSOL (158.) - Axel Michon (FRA, 324.)[LL] 7:6(3), 7:6(3)

Roma Garden Open (muži, 64 000 EUR, antuka)

1. kolo dvouhry
ADAM PAVLÁSEK (95.)[3] - Oscar Otte (GER, 223.)[Q] 3:6, 7:6(5), 6:3
JIŘÍ VESELÝ (63.)[1] - Matteo Donati (ITA, 217.)[WC] 3:6, 6:3, 6:3

1. kolo čtyřhry
JEBAVÝ, VESELÝ - Marterer (GER), Motti (ITA) 6:3, 0:6, 10:8

Karshi Challenger (muži, 75 000 USD, tvrdý povrch, 1. kolo dvouhry)

MAREK JALOVIEC (288.) - Jurabek Karimov (UZB, 912.)[WC] 6:1, skreč Karimov

Open de Cagnes-sur-Mer Alpes-Maritime (ženy, 100 000 USD, antuka)

1. kolo dvouhry
TEREZA MARTINCOVÁ (147.) - Ivana Jorovičová (SRB, 176.) 2:6, 7:5, 7:6(1)

1. kolo čtyřhry
VORÁČOVÁ, Olaruová (ROU)[1] - Fettová (CRO), Gibbsová (USA) 6:2, 6:4

ITF / FUTURES

Santa Marina Cup, Sozopol (muži, BUL F1, 15 000 USD, tvrdý povrch, 1. kolo čtyřhry)

KONEČNÝ, Ortega-Olmedo (ESP)[3] - Iliev, Penev (oba BUL)[WC] 6:0, 6:0

XIXO Open Zalaegerszeg (muži, HUN F1, 15 000 USD, antuka, 1. kolo dvouhry)

MICHAL SCHMID (615.) - David Pichler (AUT, 512.)[8] 2:6, 7:6(3), 6:7(5)
ONDŘEJ KRSTEV (946.)[Q] - Patrik Néma (SVK, 683.) 4:6, 5:7
VÍT KOPŘIVA (454.)[5] - Alexander Dubrivnyj (RUS, 1306.)[Q] 3:6, 1:6

Cherkassy, UKR F1 (muži, 15 000 USD, antuka, 1. kolo čtyřhry)

POSPÍŠIL, DUDA - Beran (CAN), Horanský (SVK)[4] 6:7(5), 4:6

XIXO Open Dunakeszi (ženy, HUN, 25 000 USD, antuka)

1. kolo dvouhry
GABRIELA PANTŮČKOVÁ (279.) - Lenka Juríková (SVK, 371.) 3:6, 3:6
JESIKA MALEČKOVÁ (232.)[5] - Nina Potočniková (SLO, 581.) 3:6, 7:5, 6:4
ANASTASIA ZARYCKÁ (437.)[Q] - Agnes Buktaová (HUN, 335.) 6:3, 7:5
TEREZA SMITKOVÁ (169.)[4] - Polina Lejkinová (RUS, 333.) 3:6, 6:2, 6:2

1. kolo čtyřhry
KREJSOVÁ, MALEČKOVÁ - Cadantuová (ROU), Peraová (USA)[2] 2:6, 2:6

Lucie Hradecká Lukáš Rosol Adam Pavlásek Jiří Veselý Květa Peschkeová Kateřina Siniaková Barbora Strýcová

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Sunshine Double nevybojuje a přijde o post světové jedničky! Alcaraz padl po třech hodinách se Sinnerem

Velkou bitvu spolu svedly hvězdy nastupující generace v semifinále turnaje ATP Masters v Miami. Devatenáctiletý Carlos Alcaraz, jenž se po triumfu v Indian Wells vyhoupl do čela…

Ukrajinská vláda nařídila bojkot soutěží s Rusy a Bělorusy. Bude ovlivněn i tenis?

Ukrajinští sportovci se nesmí zúčastnit žádných akcí, na kterých budou startovat také sportovci z Ruska a Běloruska. Nařízení o bojkotu vyhlásila tento týden ukrajinská vláda…

Kvitová ukončila jízdu rozjeté Cirsteaové! V Miami si zahraje poprvé ve finále, čeká ji světová sedmička

Petra Kvitová to dokázala! Překazila spanilou jízdu Sorany Cirsteaové v semifinále turnaje WTA 1000 v Miami a prošla vůbec poprvé do souboje o titul na této tradiční akci, která…

Denní menu, 31.3.2023: Kvitová prošla do finále v Miami! Kopřiva s Menšíkem postoupili do semifinále

Petra Kvitová postoupila na prestižní tisícovce v Miami poprvé do finále! V semifinále porazila rozjetou Soranu Cirsteaovou. Třiatřicetiletá Češka porazila Rumunku posedmé v…

U Veselých je veselo! Českému tenistovi se narodil třetí potomek

Takových zpráv není nikdy dost. Jiří Veselý se svou partnerkou Denisou v pátek oznámili na instagramovém účtu narození už jejich třetího potomka – holčičky Sáry. Ta spatřila…

Zelená pro Rusy a Bělorusy! Wimbledon jim umožní startovat, ale jen při splnění podmínek

Po roce nebudou na travnatém grandslamu chybět ruští a běloruští tenisté. Organizátoři Wimbledonu se na tom shodli s britskou vládou a Britskou tenisovou asociací. V pátečním…

Další články