Prvotřídní senzace! Světová jednička Šwiateková končí už ve 3. kole

- Jan Vojkůvka

Přestože světová jednička Iga Šwiateková během kariéry ve Wimbledonu doposud zrovna nezářila, vyřazení ve třetím kole je prvotřídní senzací. Šampionka nedávného Roland Garros padla ve třech setech s Kazachstánkou Julií Putincevovou, která ji porazila za dvě hodiny 3:6, 6:1, 6:2.

Že Iga Šwiateková není největší favoritkou Wimbledonu a na konci turnaje nepozvedne trofej pro šampionku, to zarytí tenisoví fanoušci tak nějak tušili. Že ovšem její cesta travnatým grandslamem skončí už ve třetím kole, tedy stejně jako před dvěma lety, to je obrovský šok.

Čtvrtfinalistka loňského Wimbledonu, která doposud na trávě nezískala ani jeden titul, však v sobotu skutečně našla svou přemožitelku.

Stala se jí Kazachstánka Julia Putincevová, která vyhrála svou travnatou generálku v Birminghamu a v sobotu vybojovala už osmé vítězství v řadě. K němu si dopomohla 19 vítěznými údery, přičemž zapsala jen 15 nevynucených chyb.

„Upřímně řečeno, nemám slov. Jsem tak šťastná, že jsem hrála tak dobře. Vy jste mě po prvním setu vzkřísili zpět k životu. Jako opravdu,“ zářila směrem k publiku, které mohutně povzbuzovalo kazachstánskou outsiderku, když začala skóre střetnutí otáčet. „Je to šílené,“ žasla při dalším bouřlivém aplausu při jejím rozhovoru na kurtu.

„Moc vám děkuji. Dnes jste mi všichni dodali strašně moc energie. Na kurtu jsem to úplně cítila. Proto jsem byla jako v ohni. Snažila jsem se vás svými údery bavit víc a víc. Čerpala jsem z vás spoustu energie,“ smála se.

Zejména ve druhém a třetím setu se dokázala kazachstánská tenistka vyhýbat chybám a hrála trpělivě. V tomto období zapsala jen čtyři nevynucené chyby a sledovala, jak riskující Polka ztrácí půdu pod nohama. Její recept na herní styl superfavoritky zkrátka fungoval.

Zatímco první set vyhrála Šwiateková 6:3, v dalších dvou sadách pod zataženou střechou na dvorci číslo 1 uhrála jen tři hry. Světová jednička se snažila hrát hodně aktivně a mohla slavit hned 34 vítězných úderů. Na druhou stranu se ale z kurtu proti trpělivě hrající Putincevové vyházela a zapsala 38 nevynucených chyb.

Duel, který se protáhl na dvě hodiny, byl od Putincevové především skvěle odservírovaný. Za celý zápas prohrála jen jednou podání, což byl jeden z klíčů k senzačnímu postupu do osmifinále. Jejímu vůbec prvnímu v All England Clubu, kde doposud končila v prvních a druhých kolech.

V osmifinále, které bude hrát v pondělí, se devětadvacetiletá Putincevová utká s další favoritkou a tentokrát výbornou travařkou Jelenou Ostapenkovou.