Titul v Saint Malu a návrat do první stovky! Detiuc slaví první trofej sezony

- Jan Vojkůvka

Pětadvacetiletá Anastasia Detiuc (na snímku vpravo) a o rok mladší Ruska Amina Anšbová dokráčely na turnaji WTA 125 ve francouzském Saint Malu až na samotný vrchol! Ve finále se česko-ruské dvojici povedlo porazit domácí pár Estelle Cascinovou s Carole Monnetovou za necelé dvě hodiny 7:6(7), 2:6, 10:5. Pro Detiuc znamená vítězství na francouzské akci také jistotu návratu do elitní světové stovky.

Detiuc s Anšbovou rozhodně neměly v Saint Malu cestu do finále umetenou. Už ve čtvrtfinále čelily favorizované nizozemsko-švýcarské dvojici Isabelle Haverlagové a Celine Naefové. Náročný zápas zvládly, zvítězily 7:5, 5:7, 10:8 a následně v semifinále vyřadily italské favoritky Angelicu Moratelliovou a Camillu Rosatellovou, které porazily dvakrát 6:3.

Ani finále proti Francouzkám Estelle Cascinové a Carole Monnetové nestavěl Anastasii Detiuc a Aminu Anšbovou do role favoritek. Ale stejně jako v předchozích kolech, tak i tentokrát se na konci zápasu mohly radovat z vítězství.

V prvním setu se česko-ruská dvojice dostala rychle do vedení o dva brejky, ale postupně o tento náskok přišla. Rozhodnout musel až tiebreak, v němž měly Francouzky dva setboly, nicméně Detiuc s Anšbovou se povedlo skóre otočit a zvítězit 9:7.

Druhý set nabídl přetahovanou a brejkboly pro obě dvojice hned v pěti gemech. Na returnu se ale tentokrát prosadily jen Cascinová s Monnetovou, které prorazily podání soupeřek ve třetím a sedmém gemu. Vynutily si tím rozhodující supertiebreak, ve kterém ale rychle Detiuc s Anšbovou odskočily do vedení o dva mini-brejky. V závěru už žádné drama nepřipustily a zvítězily poměrně jednoznačně 10:5.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený L'Open 35 de Saint-Malo (@open_35)

Anastasia Detiuc, která v roce 2022 vybojovala trofej na okruhu WTA v Parmě, získala svůj druhý nejcennější titul kariéry. Celkově se raduje ze své devatenácté deblové trofeje na všech profesionálních úrovních. Vítězství v Saint Malu pak českou tenistku vrátí do první světové stovky, v novém vydání žebříčku bude figurovat na 91. místě.

Šebestová slaví deblový titul v Osijeku
Titulovou radost si v sobotu prožila také Ivana Šebestová, která se Slovenkou Salmou Drugdovou vyhrála turnaj ITF v chorvatském Osijeku.

Česko-slovenská dvojice v sobotu napřed zvládla semifinále, v němž porazila Soumeyu Ananeovou a Nicole Gadientovou 6:4, 6:2. V odpoledním finále pak Šebestová s Drugdovou dominovaly a domácí tenistky Riu Dernikovičovou a Lunu Ivkovičovou deklasovaly 6:0, 6:2.

Třiadvacetiletá Šebestová získala na okruhu ITF svou pátou trofej.