Denní menu: Krejčíková a Plíšková postoupily do čtvrtfinále, Lehečka nezvládl koncovky

Barbora Krejčíková si zajistila na akci WTA v Abú Zabí místenku ve čtvrtfinále. Tenistka z Ivančic vedla v osmifinále 6:2 a 1:0, když její soupeřka Sara Sorribesová Tormová duel skrečovala. Španělka posléze odstoupila ze čtyřhry, kde měla hrát po boku Marie Bouzkové. Jiří Lehečka podlehl Arthurovi Rinderknechovi ve večerním osmifinále na turnaji ATP v Marseille. Na stejném místě uspěl Tomáš Macháč v deblovém čtvrtfinále. Karolína Plíšková povolila v Kluži pouhé tři gemy Camile Osoriové. Další Češi hráli tradičně na challengerech a podnicích ITF.

Plíšková nedala šanci Osoriové
Parádní utkání odehrála na závěr čtvrtečního programu halového podniku v rumunské Kluži Karolína Plíšková (78.). Bývalá světová jednička dala vzpomenout na nejlepší léta své kariéry a po naprosto suverénním výkonu prolétla na akci WTA 250 do čtvrtfinále. Camilu Osoriovou (101.) z Kolumbie deklasovala jednatřicetiletá Češka za pouhých 56 minut poměrem 6:2 a 6:1.

Plíšková ztratila po vlastním prvním podání jen čtyři výměny a soupeřku připravila hned šestkrát o servis. Dvě utkání vyhrála v rámci jedné akce po dlouhých deseti měsících. O semifinále si turnajová debutantka zahraje v pátek proti šestatřicetileté Italce Saře Erraniové (98.), někdejší žebříčkové pětce.

Krejčíková postupuje po skreči
Barbora Krejčíková (12.) pobyla při své letošní premiéře v Abú Zabí na kurtu pouhých 47 minut. Přesně po této době jí šťastná poražená z kvalifikace Sara Sorribesová Tormová (54.) utkání za stavu 6:2 a 1:0 z pohledu Krejčíkové vzdala.

Španělka si v šestém gemu prvního setu po pádu bolestivě zranila palec na pravé ruce, který si následně nechala ošetřit. Po delší pauze se na kurt vrátila, neuhrála už ale ani gem. Když pak zkraje druhého setu ztratila servis čistou hrou, rozhodla se záhy duel skrečovat. Nutno říci, že Krejčíková byla i před inkriminovaným momentem jasně lepší hráčkou.

Turnajová čtyřka, jež měla v úvodním kole volný los, se prezentovala přesným a agresivním tenisem. Ve čtvrtfinále narazí světová dvanáctka na Ljudmilu Samsonovovou (15.).

Lehečka neuspěl v koncovkách setů
Jiří Lehečka (32.) se rozloučil s halovým turnajem ATP v Marseille v osmifinále. V něm český tenista nestačil na domácího Arthura Rinderknecha (94.), kterému podlehl po necelých dvou hodinách boje 5:7 a 6:7(5).

Lehečka dohnal v obou setech manko 2:5, ve druhé sadě dokonce odvrátil za stavu 3:5 a 30-40 mečbol na returnu, v napínavém tiebreaku ale uspěl jeho francouzský soupeř.

Macháč a Čang jsou znovu v semifinále
Spolupráce mezi Tomášem Macháčem a Číňanem Č'-čenem Čangem přináší ovoce také na halovém turnaji ATP v Marseille. Semifinalisté nedávného Australian Open zvládli na jihu Francie také své druhé deblové utkání, když ve čtvrtfinále porazili druhé nejvýše nasazené duo Harri Heliövaara, John Peers 6:4, 3:6 a 10:6.

Macháč s Čangem vstoupili fantasticky do klíčového supertiebreaku a rychle vedli 5:0. Svůj náskok už poté bez výraznějších potíží udrželi až do konce utkání.

Utkání se podrobněji věnujeme ZDE.

Svrčina si zahraje čtvrtfinále
Dalibor Svrčina (186.) letos postoupil poprvé do čtvrtfinále. Český mladík vyzrál v osmifinále na challengeru v Čennaí na zkušeného Jevgenije Donského (273.) po dvou a čtvrt hodině 6:2, 0:6 a 6:2.

Svrčina se dokázal oklepat z nevydařeného druhého setu a zápas uzavřel sérií čtyř získaných gemů. Celkově se v utkání proti bývalému členovi Top 70 prosadil šestkrát na returnu.

Kolář zvládl třísetovou bitvu
Zdeněk Kolář (192.) má za sebou velmi náročný duel na halovém challengeru v Nottinghamu. Český tenista udolal v napínavém osmifinále německého kvalifikanta Marvina Möllera (305.) po dvou hodinách a 36 minutách 6:4, 5:7 a 6:3.

Kolář mohl ukončit zápas už ve druhém setu, za stavu 5:4 na returnu ale neproměnil pět mečbolů. V závěrečném dějství pak tenista z Bystřice nad Pernštejnem prohrával 0:2, dvěma brejky ale závěr utkání otočil. Může se tak těšit na čtvrtfinále, kde bude jeho soupeřem Francouz Matteo Martineau (250.).

Rikl s Nouzou ztratili jediný gem
Patrik Rikl a Petr Nouza jsou na halovém challengeru v Nottinghamu nadále suverénní. Čeští tenisté hladce zvládli i své druhé utkání na turnaji, když v deblovém čtvrtfinále porazili Courtneyho Johna Locka ze Zimbabwe a Kanaďana Kelseyho Stevensona za necelých 39 minut 6:1 a 6:0. Rikl a Nouza vstoupili do utkání ztracenou hrou na returnu, pak ale získali dvanáct gemů v řadě!

Palicová ve čtvrtfinále nezaváhala
Barbora Palicová (359.) zvládla na 40tisícové halové akci ITF v Edgbastonu čtvrtfinále. V něm česká tenistka porazila Španělku Leyru Romerovou Gormazovou (292.) po hodině a 24 minutách 6:3 a 6:4. Devatenáctiletá Palicová sice ve druhé sadě ztratila vedení 4:0, v koncovce ale byla opět lepší hráčkou na kurtu.

Open 13 Provence, Marseille (muži, FRA, 801 335 EUR, tvrdý povrch – hala)
JIŘÍ LEHEČKA (32.) – Arthur Rinderknech (FRA, 94.) 5:7, 6:7(5)

MACHÁČ, Čang (CHN) – Heliövaara (FIN), Peers (AUS) 6:4, 3:6, 10:6

Mubadala Abu Dhabi Open, Abú Zabí (ženy, UAE, 922 573 USD, tvrdý povrch)
BARBORA KREJČÍKOVÁ (12.) – Sara Sorribesová Tormová (ESP, 54.) 6:2, 1:0 skreč

Keninová, Matteková-Sandsová (obě USA) – BOUZKOVÁ, Sorribesová Tormová (ESP) bez boje