Denní menu: Plíšková zvládla vstup do turnaje v Kluži. Lehečka zvládl souboj s Goffinem

První únorové úterý nabídlo velmi bohatý tenisový program. Linda Nosková dohrála na pětistovce v Abú Zabí v úvodním kole, kde nestačila na Saru Sorribesovou Tormovou ve třech setech. Na stejném uspěla v prvním kole čtyřhry Marie Bouzková. Karolína Plíšková potvrdila roli favoritky proti Sinji Krausové v Kluži. Tomáš Macháč v Marseille porazil ve dvou sadách bývalou světovou jedničku Andyho Murrayho. Jiří Lehečka tamtéž v nočním utkání přehrál bývalého člena Top 10 Davida Goffina. Další Češi hráli na challengerech a akcích ITF.

Plíšková vstoupila do turnaje v Kluži výhrou
Karolína Plíšková (78.) si na turnaji WTA v rumunské Kluži připsala své druhé vítězství v hlavní soutěži v této sezoně. V úvodním kole porazila Rakušanku Sinju Krausovou (188.) za rovných 100 minut po setech 6:4, 7:6(6).

Česká favoritka sice vstoupila do druhého setu ztrátou podání ve druhé hře, ale povedlo se jí hned ve třetím gemu vybojovat rebrejk a ve zbytku klání už Krausové brejkbol nenabídla. Druhé dějství dospělo až do tiebreaku, v němž Plíšková využila v pořadí třetí mečbol a může se těšit na duel s Camilou Osoriovou (101.).

Lehečka v nočním utkání přetlačil Goffina
Jiří Lehečka (32.) si na svůj zápas prvního kola na halovém turnaji v Marseille musel počkat až do téměř půl desáté večer a zakončil ho půl hodiny před půlnocí. Osmý nasazený nakonec dokázal porazit belgického kvalifikanta Davida Goffina (134.) po necelých dvou hodinách boje 3:6, 7:5, 6:2, když ve druhém setu dokonce čelil mečbolu.

Macháč si poradil s Murraym
Český tenista Tomáš Macháč (66.) vstoupil úspěšně do halového turnaje ve francouzském Marseille, kde bez ztráty setu prošel do osmifinále. V úvodním kole porazil hrající legendu Andyho Murrayho (49.) za 98 minut po setech 7:5, 6:4.

V utkání Macháč ani jednou neprohrával a soupeři povolil jediný brejk ve chvíli, kdy Skot pouze dorovnával skóre v prvním setu na 3:3. Od té chvíle už Macháč ani jednou podání neprohrál a dokráčel si za postupem. V dalším kole si zahraje s turnajovou šestkou Lorenzem Musettin (27.).

Více se utkání věnujeme zde.

Nosková prohrála se Sorribesovou Tormovou
Linda Nosková (31.) vypadla na podniku WTA 500 v Abú Zabí hned v prvním kole hlavní soutěže. Prohrála v něm 3:6, 6:3 a 3:6 s lucky loserkou Sarou Sorribesovou Tormovou (54.), jež v nedělním kvalifikačním finále uhrála pouhých pět gemů s Američankou Peraovou.

O výsledku klíčové třetí sady rozhodl jediný brejk ze čtvrté hry, na který Nosková nedokázala zareagovat. Pro sedmadvacetiletou Španělku jde o vůbec první letošní výhru v hlavní soutěži. O tu další bude v osmifinále bojovat proti další Češce – čtvrté nejvýše nasazené Barboře Krejčíkové.

Bouzková postoupila do čtvrtfinále čtyřhry
Marie Bouzková a Španělka Sara Sorribesová Tormová postoupily v Abú Zabí do čtvrtfinále čtyřhry. Čtvrté nasazené si v úvodním kole poradily po obratu s Timeou Babosovou a Věrou Zvonarevovou, které porazily za necelé dvě hodiny po setech 6:7(7), 6:1, 10:7.

Kolář zvládl souboj s kvalifikantem
Zdeněk Kolář (192.) na challengeru v Nottinghamu vybojoval postup do osmifinále a živí naději, že se dokáže udržet ve druhé stovce světa před odečtem výraznějšího počtu bodů. V úvodním kole porazil švýcarského kvalifikanta Remyho Bertolu (405.) 6:3, 7:6(4).

Zatímco první set rozhodl jediný brejk českého tenisty, ve druhé sadě Kolář neudržel vedení 3:1 a ztratil čtyři gemy v řadě. Soupeře však k setbolu nepustil, povedlo se mu skóre dorovnat dalším brejkem a následně dovedl set až do tiebreaku, v němž zvítězil 7:4.

Svrčina na úvod potvrdil roli favorita
Dalibor Svrčina (186.) zvládl vstup do challengeru v indickém Čennaí a vybojoval postup do osmifinále. Na vítězství nad Bogdanem Bobrovem (390.) se ale hodně nadřel a porazil ho až po dvou hodinách a 16 minutách 6:3, 2:6 a 6:2.

Štěstím Svrčiny bylo, že Bobrovovi, jenž se dostal do hlavní soutěže skrz kvalifikaci, ve třetím setu odešel servis. Bobrov si jej totiž ani jednou neudržel a oba získané gemy vybojoval na returnu. Svrčina v celém utkání přišel pětkrát o podání, ale na druhou stranu zaznamenal sedm úspěšných brejků.

Veselý prohrál s domácím kvalifikantem
Jiří Veselý (283.) nezaznamenal premiérovou letošní výhru ani na čtvrtý pokus. V úvodním kole halového challengeru v britském Nottinghamu prohrál za hodinu a 21 minut 5:7 a 3:6 s domácím kvalifikantem Hamishem Stewartem, až 572. tenistou žebříčku ATP.

Český favorit vstoupil do zápasu brejkem, nedokázal ho ale potvrdit. Za stavu 5:6 pak selhal na podání podruhé. O výsledku druhého setu rozhodl jediný brejk že šestého gemu. Čtyřiadvacetiletý Stewart si k postupu pomohl i 19 esy.

Forejtek na kvalifikaci nenavázal
Kvalifikant Jonáš Forejtek (441.) dohrál na challengeru v indickém Čennaí v prvním kole hlavní soutěže. Český tenista podlehl po dvouapůlhodinové bitvě nasazené čtyřce Ugovi Blanchetovi (205.) z Francie po setech 3:6, 6:3 a 6:7(5).

O výsledku prvního i druhého setu rozhodl vždy jediný brejk. Ve třetím dějství prohrával Forejtek už 3:5 a postupně čelil osmi mečbolům, přesto dotáhl zápas do tiebreaku. V něm ale ztratil náskok 2:0 a Blanchet nakonec využil svůj jedenáctý mečbol.

Open 13 Provence, Marseille (muži, FRA, 801 335 EUR, tvrdý povrch – hala)
TOMÁŠ MACHÁČ (66.) – Andy Murray (GBR, 49.) 7:5, 6:4
JIŘÍ LEHEČKA (32.) – David Goffin (BEL, 134.) 3:6, 7:5, 6:2

Mubadala Abu Dhabi Open, Abú Zabí (ženy, UAE, 922 573 USD, tvrdý povrch)
Sara Sorribesová Tormová (ESP, 54.) – LINDA NOSKOVÁ (31.) 6:3, 3:6, 6:3

Babosová (HUN), Zvonarevová – BOUZKOVÁ, Sorribesová Tormová (ESP) 7:6(7), 1:6, 7:10

Transylvania Open, Kluž (ženy, ROU, 267 082 USD, tvrdý povrch – hala)
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (78.) – Sinja Krausová (AUT, 188.) 6:4, 7:6(6)

Chennai Open, Čennaí (muži, IND, 133 250 USD, tvrdý povrch)
Ugo Blanchet (FRA, 205.) – JONÁŠ FOREJTEK (441.) 6:3, 3:6, 7:6(5)
Bogdan Bobrov (390.) – DALIBOR SVRČINA (186.) 3:6, 6:2, 2:6

Lexus Nottingham Challenger (muži, GBR, 74 825 EUR, tvrdý povrch – hala)
Hamish Stuart (GBR, 572.) – JIŘÍ VESELÝ (283.) 7:5, 6:3
ZDENĚK KOLÁŘ (192.) – Remy Bertola (SUI, 405.) 6:3, 7:6(4)

13ème Engie Open de l'Isère, Grenoble (ženy, FRA, 60 000 USD, tvrdý povrch – hala)
TEREZA MARTINCOVÁ (148.) – Lois Boissonová (FRA, 308.) 0:6, 0:1 skreč

W50 Lexus GB Pro-Series Edgbaston (ženy, GBR, 40 000 USD, tvrdý povrch – hala)
DOMINIKA ŠALKOVÁ (206.) – Pemra Ozgenová (TUR, 571.) 6:0, 6:1
NIKOLA BARTŮŇKOVÁ (278.) – Mariam Bolkvadzeová (GEO, 453.) 6:7(3), 6:7(1)
BARBORA PALICOVÁ (359.) – Julie Belgraverová (FRA, 850.) 6:1, 6:2

BARTŮŇKOVÁ, Ružičová (CRO) – Blacková, Blackfordová (obě GBR) 6:2, 3:6, 9:11

Antalya Series (ženy, TUR, 25 000 USD, antuka)
Falknerová (SLO), Pavlouová (GRE) – HAVLÍČKOVÁ, Jesypčuková (UKR) 6:4, 6:4

Saddlebrook Resort, Wesley Chapel (ženy, USA, 25 000 USD, antuka)
Jaeda Danielová (USA, 732.) – KATEŘINA MANDELÍKOVÁ (-) 6:3, 6:2

Egypt 2 Sharm Elsheikh Men's Future, Šarm aš-Šajch (muži, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Pablo Trochu (FRA, 1012.) – JAN HRAZDIL (1119.) 6:1, 4:6, 10:5

Ljaoněnka, Zgirovskij – HRAZDIL, Sakamoto (JPN) 4:6, 2:6
GENGEL, Whitehouse (GBR) – Verbin, Žukov 6:7(6), 6:4, 10:6

Magic Hotel Tours by FTT, Monastir (ženy, TUN, 15 000 USD, tvrdý povrch)
AMÉLIE ŠMEJKALOVÁ (878.) – Le I Liou (CHN, -) 6:2, 7:6(3)

Barreraová Aguirreová, Inoueová (obě USA) – Di Girolamiová (BEL), ŠMEJKALOVÁ 6:4, 4:6, 10:7