Denní menu, 2.10.2023: Kvitová v Pekingu do osmifinále nepostoupila, Noskovou ze hry vyřadila nemoc

Petra Kvitová prohrála na závěrečné ženské tisícovce sezony v Pekingu duel druhého kola s Ruskou Ljudmilou Samsonovovou. Linda Nosková měla o osmifinále zabojovat proti bývalé vítězce Roland Garros Jeleně Ostapenkové, do utkání s Lotyškou ale vinou nemoci nenastoupila a z turnaje odstoupila. Miriam Kolodziejová vypadla tamtéž v prvním kole čtyřhry. Marek Gengel prohrál v kvalifikaci podniku ATP 1000 v Šanghaji s nejvýše nasazeným Australanem Hijikatou. Favorita v podobě Jihoafričana Harrise zaskočil Dominik Palán. Adam Pavlásek v Astaně do deblového finále turnaje kategorie ATP 250 nepostoupil. Jiří Veselý neuspěl ve finále kvalifikace challengeru ve Francii. Další Češi se představili na podnicích ITF.

Kvitová opět nezvládla druhé utkání
Petra Kvitová (14.) podlehla ve druhém kole podniku WTA 1000 v čínském Pekingu 4:6, 5:7 Ljudmile Samsonovové (22.) a už na páté akci v řadě nezvládla své druhé vystoupení.

V prvním dějství odvrátila někdejší turnajová finalistka za stavu 3:5 dva setboly, v dalším gemu ale Ruska sadu uzavřela při vlastním podání. Na úvod druhého setu si obě hráčky vyměnily servisy a na další brejk se čekalo až do jedenáctého gemu. To Kvitová ztratila podání čistou hrou a následně už na returnu získala pouze jediný fiftýn.

Šanghaj: Palán je senzačně ve finále kvalifikace
Dominik Palán (293.) má na dosah první hlavní soutěž turnaje kategorie ATP. Třiadvacetiletý český tenista v úvodním kole kvalifikace Masters v Šanghaji šokoval bývalého 31. hráče žebříčku Lloyda Harrise (149.), kterého vyřadil po sadách 3:6, 6:3, 7:6(4). Palána po více než dvouhodinovém zápase v úterý čeká finále kvalifikace proti Kazachovi Beibitovi Žukajevovi (302.).

Utkání se podrobně věnujeme v samostatném článku.

Nosková odstoupila z turnaje v Pekingu
Linda Nosková (42.) ve druhém kole podniku v čínském Pekingu Jelenu Ostapenkovou (17.) nevyzve. Osmnáctiletá Češka, jež do závěrečné ženské tisícovky sezony vstoupila nedělní výhrou 6:4 a 6:2 nad domácí Fang-žan Tchien, z turnaje během pondělí pro nemoc odstoupila. Lotyška tak postoupila do další fáze bez boje.

Kolodziejová v Pekingu dohrála
Čtyřhra na podniku WTA 1000 v Pekingu skončila pro Miriam Kolodziejovou hned v prvním kole. Češka v něm po boku Gruzínky Oxany Kalašnikovové prohrála 1:6 a 2:6 s Nicole Melicharovou-Martinezovou a Elen Perezovou. Americko-australská dvojice bude v osmifinále čelit nasazeným trojkám Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Pavlásek si v Astaně o titul nezahraje
Adam Pavlásek vypadl na halovém podniku v kazachstánské Astaně v semifinále čtyřhry. V té spolu s tradičním parťákem Uruguaycem Arielem Beharem nestačil na americkou dvojici Nathaniel Lammons, Jackson Withrow. Nasazené dvojky vyhrály 6:3, 2:6 a 10:4.

Gengel favorita nepřekvapil
Marek Gengel (348.) si hlavní soutěž podniku ATP 1000 v čínské Šanghaji nezahraje. Osmadvacetiletý Čech vyfasoval pro úvodní kolo kvalifikace nejvýše nasazeného Australana Rinkyho Hijikatu (76.) a prohrál s ním po setech 3:6 a 2:6. Rodák z Rakovníka nevyužil proti deblovému vítězi letošního Australian Open ani jednu ze svých šesti brejkových příležitostí a zaznamenal už dvanáctou porážku v řadě.

Veselý se ve Francii nekvalifikoval
Jiří Veselý (305.) musí zapomenout na hlavní soutěž challengerového turnaje ve francouzském Mouilleron Le Captif. Českého tenistu ve finále kvalifikace zastavil Švýcar Remy Bertola (368.), se kterým padl po sadách 4:6, 6:7(4). Nejvýše nasazený kvalifikačních bojů do zápasu vstoupil špatně, hned v první hře přišel o servis. Za stavu 3:4 na returnu si vypracoval jediný brejkbol v setu, který nevyužil. Ve druhém dějství prohrával 3:5, v desátém gemu srovnal na 5:5. Ve zkrácené hře doháněl manko dvou minibrejků, stáhl však pouze jeden.

Rolex Shanghai Masters (muži, CHN, 8 800 000 USD, tvrdý povrch)
Rinky Hijikata (AUS, 76.) – MAREK GENGEL (348.) 6:3, 6:2
Lloyd Harris (RSA, 149.) – DOMINIK PALÁN (293.) 6:3, 3:6, 6:7(4)

China Open, Peking (ženy, CHN, 8 127 389 USD, tvrdý povrch)
LINDA NOSKOVÁ (42.) – Jelena Ostapenková (LAT, 17.) bez boje
PETRA KVITOVÁ (14.) – Ljudmila Samsonovová (22.) 4:6, 5:7

Kalašnikovová (GEO), KOLODZIEJOVÁ – Melicharová-Martinezová (USA), Perezová (AUS) 1:6, 2:6

Astana Open (muži, KAZ, 1 017 850 USD, tvrdý povrch)
Behar (URU), PAVLÁSEK – Lammons, Withrow (oba USA) 3:6, 6:2, 4:10

Open de Vendée, Mouilleron Le Captif (muži, FRA, 118 000 EUR, tvrdý povrch – hala)
JIŘÍ VESELÝ (305.) – Remy Bertola (SUI, 368.) 4:6, 6:7(4)

Lisboa Belém Open, Lisabon (ženy, POR, 40 000 USD, antuka)
ANETA KUČMOVÁ (456.) – Nadija Kolbová (UKR, 733.) 6:2, 6:2