Kvitová se bila o postup přes tři hodiny! Fruhvirtová s Noskovou v Pekingu rovněž postupují

- Jan Vojkůvka

Turnaj WTA 1000 v čínském Pekingu klidně mohl být v neděli překřtěn na český Peking. Na kurtech se totiž postupně představilo v úvodním kole hned sedm Češek. Postup do druhého kola vybojovaly Petra Kvitová, Linda Fruhvirtová a Linda Nosková. Turnaj naopak dost překvapivě skončil pro Markétu Vondroušovou, Kateřinu Siniakovou, Marii Bouzkovou a Barboru Krejčíkovou.

Kvitová se bila o postup přes tři hodiny
Petra Kvitová (14.) hrála zápas úvodního kola turnaje v Pekingu s domácí Si-jü Wang (58.) přes tři hodiny, než mohla s úlevou začít slavit postup do druhého kola. Čínskou tenistku porazila po velké bitvě 6:7(6), 7:5, 6:3 a hned v pondělí si bude moci zahrát s Ljudmilou Samsonovovou.

Kvitová v prvním setu sice stáhla ztrátu z 2:5 na 5:5, ale v tiebreaku nevyužila setbol a úvodní dějství prohrála. Ve druhé sadě to byla naopak Wang, kdo dvakrát stáhl manko brejku, nicméně české hráčce se povedlo ve dvanáctém gemu ještě jednou udeřit a vynutit si tím rozhodující set.

Do něho sice Kvitová vstoupila ztraceným podáním, ale zbytek zápasu už byl v její režii. Rychle srovnala na 1:1 a po brejku v šestém gemu zápas úspěšně dopodávala.

Fruhvirtová prošla do druhého kola
Vůbec první českou postupující do druhého kola turnaje WTA v Pekingu během nedělního programu se stala Linda Fruhvirtová (117.). Česká tenistka navázala na své výkony z čínského Ning-pa a v úvodní rundě porazila Arantxu Rusovou (51.) za 85 minut 6:0, 6:3.

Utkání ovšem bylo o poznání vyrovnanější, než samotné skóre naznačuje. Hned v sedmi gemech se muselo hrát přes shody a Rusová si za celý zápas vypracovala dokonce devět brejkbolů.

Fruhvirtová po úvodním setu, v němž Nizozemce nadělila kanára, neměla dobře rozehranou druhou sadu, ve které prohrávala 2:3 se ztrátou brejku. Pak ale zapsala na své konto čtyři gemy v řadě a utkání zakončila.

V dalším kole na Fruhvirtovou čeká souboj s šestou nasazenou Mariou Sakkariovou.

Nosková si poradila s domácí divokou kartou
Linda Nosková (44.) v úvodním kole turnaje WTA v Pekingu potvrdila roli obrovské favoritky proti domácí divoké kartě Fang-žan Tchien (551.). Členku šesté stovky světa porazila za necelou hodinu a půl 6:4, 6:2.

Nosková sice ztratila v průběhu utkání jednou podání, ale sama si na returnu vypracovala hned třináct brejkbolů, z nichž devět dokázala proměnit. V utkání navíc ani jednou neprohrávala a po celou dobu jej měla pod svou kontrolou. V dalším kole si Nosková zahraje s nasazenou třináctkou Jelenou Ostapenkovou.

Krejčíková znovu prohrála s Andrejevovou
Barbora Krejčíková (11.) to na mladičkou Rusku Mirru Andrejevovou (62.) neumí. Ač měla během Wimbledonu potíže s kotníkem a zápas za stavu 3:6, 0:4 skrečovala, tak ani v plném zdraví nedokázala na supertalentovanou soupeřku najít účinný recept. V úvodním kole v Pekingu s úspěšnou kvalifikantkou prohrála za pouhých 63 minut dvakrát 2:6.

Zatímco se Krejčíková neprosadila ani jednou na returnu, Andrejevová proměnila čtyři z pěti brejkbolů a duelu panovala už od úvodního gemu zápasu.

V Pekingu končí i Bouzková
Turnaj skončil hned v prvním kole rovněž pro Marii Bouzkovou (30.), která v utkání plném velmi dlouhých výměn po dvou hodinách a osmi minutách prohrála s kazachstánskou kvalifikantkou Julií Putincevovou (73.) 2:6, 6:7(5).

Bouzkovou může velmi mrzet, že ve druhém setu neudržela vedení 4:1 s výhodou dvou brejků. Putincevová skóre otočila a i přes tři brejkboly, jimž čelila v jedenácté hře, dovedla dějství do tiebreaku. V něm pak vyhrála 7:5.

Siniaková padla se Savilleovou
Kateřina Siniaková (90.) nesplnila roli mírné papírové favoritky a skončila hned v prvním kole dvouhry. V neděli ráno uhrála jen čtyři gemy proti Darie Savilleové (248), když hned pětkrát ztratila svůj servis a prohrála dvakrát 2:6.

Vondroušová v Pekingu překvapivě končí
Markéta Vondroušová (8.) nezvládla svůj návrat na kurty a v Pekingu překvapivě končí! Česká tenistka, která naposledy startovala na US Open a vypadla ve čtvrtfinále, nedokázala najít recept na Ukrajinku Anhelinu Kalininovou (28.). Přestože si první set poměrně s přehledem podmanila, od druhé sady se už na returnu neprosadila a prohrála 6:1, 4:6 a 1:6.

China Open, Peking (ženy, CHN, 8 127 389 USD, tvrdý povrch)
1. kolo dvouhry
Daria Savilleová (AUS, 248.) – KATEŘINA SINIAKOVÁ (90.) 6:2, 6:2
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (8.) – Anhelina Kalininová (UKR, 28.) 6:1, 4:6, 1:6
MARIE BOUZKOVÁ (30.) – Julia Putincevová (KAZ, 73.) 2:6, 6:7(5)
LINDA FRUHVIRTOVÁ (117.) – Arantxa Rusová (NED, 51.) 6:0, 6:3
Fang-žan Tchien (CHN, 551.) – LINDA NOSKOVÁ (44.) 4:6, 2:6
BARBORA KREJČÍKOVÁ (11.) – Mirra Andrejevová (62.) 2:6, 2:6
PETRA KVITOVÁ (14.) – Si-jü Wang (CHN, 58.) 6:7(6), 7:5, 6:3