MS do 14 let: Historický úspěch pro český tenis! Chlapci i dívky slaví celkový triumf

- Jan Vojkůvka

Letošní ročník mistrovství světa družstev do 14 let v Prostějově byl nejúspěšnější v historii českého dorosteneckého tenisu! Tituly mistrů světa totiž slaví obě česká družstva. Zatímco dívky vybojovaly už posedmé zlaté medaile, chlapci se radovali vůbec poprvé v dějinách tohoto turnaje. „Je to nadpozemský úspěch, ještě nikdy nevyhrály juniorské mistrovství světa dva týmy z jedné země. Teď se to povedlo českým děvčatům i chlapcům, proto mohu k vítězům směle promluvit v jejich mateřštině,“ zářil při ceremoniálu štěstím prezident Českého tenisového svazu a Tennis Europe Ivo Kaderka, který mohl být u dalšího velikého úspěchu českého tenisu v tomto roce.

Prostějov se v sobotu stal svědkem historické události! Český chlapecký výběr totiž poprvé v historii vyhrál mistrovství světa družstev do 14 let. Doposud se to českým talentovaným chlapcům nikdy nepovedlo, maximem byly postupy do finále v letech 1997, 2004, 2007 a 2018.

Trio Tomáš Krejčí (TK Sparta Praha), Jakub Kusý (TK Sparta Praha) a Filip Ladman (I. ČLTK Praha), které v Prostějově vedl z pozice kapitána Jiří Kulich, však letos na domácím turnaji řádilo a zařídilo historicky první zlaté medaile pro tuzemský chlapecký tenis z této akce.

Český výběr navíc dokráčel k titulu mistrů světa ve velkém stylu. V žádném zápase základní skupiny totiž nepocítil hořkost porážky a z pozice turnajových sedmiček si dokráčel pro postup do vyřazovacích bojů se třemi body na kontě jako vítěz své skupiny. A i v play-off pokračovali Krejčí, Kusý a Ladman ve skvělých výkonech.

Napřed Češi ve čtvrtfinále porazili Turecko 2:1 na zápasy, načež v semifinále přehráli 2:0 Francii. O body se v semifinále postarali Kusý s Krejčím, kteří následně zajistili i hladké finálové vítězství 2:0 nad Kanadou.

Finále začalo zápasem mezi Jakubem Kusým s Joshuou Adamsonem, kterého český reprezentant porazil 6:3, 6:2. Druhý a vítězný bod následně připsal Tomáš Krejčí, jenž po setech 6:2, 6:4 porazil Andyho Tchindu Kepcheho. V tu chvíli bylo o premiérovém českém triumfu na šampionátu družstev do 14 let rozhodnuto a k závěrečné čtyřhře už nemuselo dojít.

Dívky obhájily loňský titul mistryň světa
Trojice Sára Oliveriusová (LTK Liberec), Lucie Slaměníková (TK Precheza Přerov) a Jana Kovačková (TK Sparta Praha) měla letos na světovém šampionátu družstev na co navazovat. Do Prostějova přivezla své svěřenkyně Petra Cetkovská, která byla i u loňského titulu mistryň světa do 14 let, když tehdy vedla Alenu Kovačkovou, Lauru Samsonovou a Elišku Forejtkovou. A letos to s novými svěřenkyněmi zopakovala!

Oproti chlapcům se českým dívkám nepovedlo projít skrz základní skupinu bez zaváhání, když sice porazily 2:1 Spojené státy a přehrály také 2:0 Slovenky, ale v souboji s Velkou Británií prohrály 1:2. Přesto Češky ze skupiny postoupily z prvního místa.

Ve čtvrtfinále zvládly porazit 2:1 Australanky, když v rozhodující čtyřhře urvaly postup Kovačková s Oliveriusovou. Stejné duo pak dotáhlo do vítězného konce i souboj se Srbkami, které v semifinále rovněž přehrály 2:1.

Ve finále pak na Češky čekalo Německo. To vstoupilo do souboje o zlaté medaile lépe, když Mariella Thammová porazila dvakrát 6:1 Janu Kovačkovou. Na 1:1 následně srovnala Sára Oliveriusová, která porazila 6:3, 6:1 Taminu Kochtaovou.

Opět tedy o konečném výsledku musel rozhodnout debl. Cetkovská tentokrát na kurt vyslala spolu s Oliveriusovou Lucii Slaměníkovou. Tato dvojice si v klíčovém duelu poradila ve dvou setech (7:5, 6:2) s Emilií Carlottou Bruneovou a Taminou Kochtaovou, což znamenalo zisk zlatých medailí!

Dívčí reprezentace do 14 let letošním triumfem zajistila celkově už sedmý titul mistryň světa na konto Česka. Poprvé se zlato slavilo v roce 1991, tehdy ještě v barvách Československa. Následovaly tituly v letech 1998, 2001, 2003, 2019 a 2022.


Galerie